Rok temu, w badaniu zakończonym 1 lutego 2018 roku, odnotowany został lekko ujemny wynik indeksu INI na poziomie 0,9 pkt. Od tego momentu każdy kolejny tydzień utrzymywał przewagę niedźwiedzi wśród ankietowanych inwestorów. W badaniu zakończonym 31 stycznia 2019 roku udział niedźwiedzi sięgnął 53,9%, a odczyt INI minus 19,7 pkt.
Od dołka pod koniec października 2018 roku indeks szerokiego rynku WIG zwyżkował o blisko 13%. Co ciekawe, październikowy dołek zbiegł się z rekordowo niskim odczytem badania, kiedy udział niedźwiedzi sięgnął 66,5%, a wartość indeksu INI zanurkowała do poziomu minus 45,7 pkt. Z kolei w samym styczniu bieżącego roku WIG zyskał ponad 4%. Pomimo lepszego okresu na polskiej giełdzie inwestorzy wciąż nie pokładają większej wiary w trwałość odbicia. Co prawda nastroje uległy istotnej poprawie, ale wciąż nieprzerwanie od roku dominują niedźwiedzie.
Odsetek inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 24.01-31.01.2019
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII
Jak wynika z najnowszego badania, zakończonego w dniu 31 stycznia 2019 roku, udział byków wśród inwestorów wyniósł 34,3%, tj. o 4,4 p.p. mniej niż tydzień temu, a jednocześnie o 13,4 p.p. więcej niż w dołku w październiku ubiegłego roku. Z kolei niedźwiedzie ponownie stanowią ponad połowę spośród badanych. Dzisiejszy odczyt wskazał na ich udział na poziomie 53,9%, co oznacza wzrost o 6,4 p.p. względem poprzedniego tygodnia, a jednocześnie jest to o 12,6 p.p. mniej niż w dołku w październiku. Ciekawy odczyt został odnotowany w Stanach, gdzie udział byków zrównał się z udziałem niedźwiedzi, a najliczniejszą grupę znowu stanowią inwestorzy opowiadajacy się za trendem bocznym.
Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy indeks INI wzrastał zaledwie w okolice minus 7 pkt. Historia powtórzyła się i tym razem – jeszcze w poprzednim tygodniu odczyt indeksu wyniósł minus 8,9 pkt., po czym dzisiejszy odczyt znowu odnotował spadek do poziomu minus 19,7 pkt. Utrzymujący się pesymizm, pomimo relatywnie dobrych ostatnich miesięcy dla giełdy, może świadczyć o tym, że trudno będzie odbudować wśród inwestorów zaufanie do rynku kapitałowego po ostatnim roku.
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)