Rekordowo słabe nastroje inwestorów indywidualnych i ich rekordowo niski udział w obrotach na giełdzie – czy może być już tylko lepiej?
Struktura inwestorów na Głównym Rynku akcji (w proc.)
Źródło: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
Jak wynika z opublikowanych przez GPW danych, w 2018 roku inwestorzy indywidualni odpowiadali za 12% obrotów na polskiej giełdzie. Taki sam wynik został odnotowany w 2015 roku, a więc dotychczasowe minimum zostało powtórzone. Warto też zwrócić uwagę na bardzo duży wzrost udziału inwestorów zagranicznych w obrotach, który wyniósł w ubiegłym roku 59%, tj. o 6 p.p. więcej niż w 2018 roku.
Jak wielokrotnie wskazywaliśmy, nastroje inwestorów już od ponad roku pozostają bardzo słabe, co ma potwierdzenie w danych opublikowanych przez GPW. Inwestorzy indywidualni pozostają w odwrocie. Pytanie co zrobić, aby przyciągnąć ich z powrotem na giełdę? Jedną z odpowiedzi może być Strategia Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK), której projekt został w tym tygodniu opublikowany przez Ministerstwo Finansów. Jednak na koniec dnia i tak będą potrzebne konkretne działania wdrożone w życie.
Odsetek ankietowanych spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich inwestorów
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 21.02-28.02.2019
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII
Wśród polskich inwestorów wciąż przeważają niedźwiedzie, których udział wyniósł 54,8% na koniec tygodnia zakończonego 28 lutego (+0,3 p.p. t/t). Udział byków sięgnął z kolei 32% (+2,3 p.p. t/t). Duży wzrost optymizmu widać natomiast u amerykańskich inwestorów, gdzie byki przeważają. Najnowszy odczyt wskazał na ich udział na poziomie 41,6%, co jest wynikiem o 2,3 p.p. lepszym niż tydzień temu i o 18,8 p.p. lepszym niż miesiąc temu.
Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Najnowszy odczyt wartości indeksu INI to minus 22,8 punktów, co jest wynikiem o 2 punkty lepszym niż przed tygodniem. Jednak w ogólnym rozrachunku nastroje pozostają słabe i trudno na ten moment wskazać, co mogłoby spowodować ich istotną poprawę w najbliższych tygodniach.
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)