Pierwszy po weekendzie majowym tydzień potwierdził notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów (INI) wypracowane wcześniej. Wskaźnik wprawdzie minimalnie urósł, ale nadal znajduje się stosunkowo blisko poziomu historycznego minimum. W przeciwieństwie do sytuacji którą obserwujemy nad Wisłą, nastroje w USA cały czas pozostają dobre.
Publikowany w każdy czwartek INI osiągnął wartość -34,8 pkt. To o 2,1 pkt. więcej w stosunku do danych z poprzedniego tygodnia. Do najniższego poziomu w historii wskaźnikowi brakuje obecnie 10,9 pkt. Jest to już 8 tydzień z rzędu, kiedy INI ma wartość ujemną. Z jednorazowym wybiciem powyżej zera, mieliśmy do czynienia 14 marca tego roku.
Indeks pokazuje sentyment panujący wśród inwestorów z polskiego rynku akcji. Gracze w badaniu ankietowym odpowiadają na pytanie dotyczące spodziewanego przez nich trendu, jaki będzie miał miejsce na polskiej giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy.
Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Udział inwestorów, którzy spodziewają się na rynku trendu spadkowego wyniósł w najnowszym badaniu 61,2 procent. To wprawdzie o 1,9 pkt. procentowego mniej niż tydzień wcześniej, ale nadal sporo. Nie licząc poprzedniego tygodnia, ponad 60-procentowy udział niedźwiedzi miał miejsce ostatni raz w grudniu ubiegłego roku. Minimalnie więcej w skali tygodnia było na rynku byków, których udział wyniósł 26,4 procent, natomiast inwestorzy nastawieni neutralnie, czyli spodziewający się na rynku trendu bocznego, stanowili 12,5 procent respondentów.
Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*
Niedźwiedzie | Neutralni | Byki | |
Udział | 61,2% | 12,5% | 26,4% |
Zmiana t/t | -1,9 p.p. | +1,7 p.p. | +0,2 p.p. |
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 02.05-09.05.2019
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Pogorszeniu nastrojów na GPW towarzyszył spadek głównych indeksów. WIG ma za sobą 4 spadkowe sesje (3 maja dzień bez sesji) podczas których stracił łącznie aż 5,2 procent. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku WIG20, który poszedł w dół o 6,02 procent.
USA
Lepsze nastroje panowały wśród amerykańskich inwestorów. Indeksy z Wall Street nie oparły się jednak spadkom. Indeks S&P500 stracił w trakcie ostatnich 5 sesji 1,6 procent, natomiast Nasdaq poszedł w dół o 1,57 procent. W piątek 3 maja w USA pojawiły się dane z tamtejszego rynku pracy. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła w kwietniu 236 tys., wobec prognozowanych 185 tys. Z kolei stopa bezrobocia sięgnęła 3,6 procent.
Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 02.05-09.05.2019
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Według najnowszych danych AAII, odsetek byków, czyli inwestorów spodziewających się na rynku trendu wzrostowego wyniósł w USA 43,1 procent, o 4,1 pkt. procentowego więcej niż tydzień wcześniej. Zatem w przeciwieństwie do tego, co obserwujemy nad Wisłą, nastroje w USA cały czas pozostają dobre. Udział niedźwiedzi wynosi obecnie 23,2 procent, a udział inwestorów nastawionych neutralnie sięgnął 33,7 procent (-5,9 pkt. proc. t/t).