Chat with us, powered by LiveChat

W kontekście farm wiatrowych planujemy wejście na rynki Unii Europejskiej w 2019, USA 2020 i Azji w 2021 – wywiad z Adamem Jaworskim, Prezesem Zarządu Bioseco sp. z o.o.

© rck - Fotolia.com

SII: Czy mógłby Pan przybliżyć profil działalności Spółki?

 

Adam Jaworski: Bioseco rozwija zaawansowane systemy detekcji i ostrzegania ptaków na farmach wiatrowych oraz lotniskach.

Stworzyliśmy innowacyjne urządzenie wraz z zaawansowanym algorytmem analizy obrazu, który potrafi wykryć dużego ptaka już z odległości 500 m oraz wskazać precyzyjnie jego lokalizację i trasę przelotu. Jednocześnie nasze inteligentne systemy ostrzegania ptaków skutecznie informują ptaki o potencjalnym niebezpieczeństwie redukując ryzyko kolizji z turbiną wiatrową lub statkiem powietrznym. Do tej pory żaden duży ptak nie zginął na turbinach strzeżonych przez nasz system.

 

Jak duży jest popyt na Państwa produkty? Ile klientów skorzystało dotychczas z oferty Spółki?

 

Bioseco działa na 2 różnych rynkach.

 

Farmy wiatrowe to rynek około 300 tyś turbin, a każdego roku przybywa na świecie blisko 20 tyś nowych. Z uwagi na wzrost świadomości odnośnie negatywnego oddziaływania farm wiatrowych na awifaunę , coraz więcej instalacji spotyka się z restrykcjami odnośnie ochrony ptaków. Warto nadmienić, że wyłączenie tylko jednej turbiny wiatrowej ze względu na ryzyko kolizji z ptakami może oznaczać utratę przychodu w wysokości nawet 30 tys. EUR tygodniowo. W sektorze wiatrowym mamy do tej pory 4 klientów z czego 3 w Polsce i 1 w Niemczech.

 

Rynek lotniskowy jest mniejszy liczbowo, niemniej jednak potencjalne kolizje ptaków z samolotami powodują dużo większe straty, które szacowane są na około 2 mld USD rocznie i stanowią realne zagrożenie dla życia ludzi. Regulacje związane z bezpieczeństwem operacji lotniczych ulegają zaostrzeniu a lotniska poszukują obecnie autonomicznych systemów mogących wspomóc ich pracę bez angażowania dodatkowego personelu. W EU oraz USA jest łącznie około 700 małych i średnich lotnisk, które stanowią rynek docelowy naszego produktu., Do tej pory przeprowadziliśmy pilotaż naszego systemu na lotnisku w Krakowie w ramach programu KPT Scale – up. Niebawem montujemy nasz system na innym lotnisku w Polsce w celu przetestowania go pod względem przydatności dla służb lotniskowych.

 

Czy Spółka działa wyłącznie na rynku polskim, czy również poza granicami naszego kraju?

 

Do tej pory sprzedaliśmy 12 systemów na turbiny wiatrowe z czego 11 w Polsce i 1 w Niemczech. Rozpoczynamy komercjalizację w UE.

 

Rozwiązanie lotniskowe jest w fazie badawczo - rozwojowej.

 

Czy istnieją konkurencyjne firmy oferujące podobne do tych oferowanych przez Spółkę? Czy Państwa produkt jest opatentowany?

 

Istnieją rozwiązania konkurencyjne, jednak jest kilka innowacyjnych cech naszego rozwiązania, takie jak kaskadowy system odstraszania, modułowa konstrukcja, system estymaty odległości i predykcji trasy przelotu, które daje nam przewagę technologiczną nad systemami istniejącymi na rynku. Ponadto, jako, że całe rozwiązanie zostało stworzone w ramach Bioseco jesteśmy w stanie zaoferować nasze rozwiązanie w cenach bardziej konkurencyjnych niż firmy działające jako typowy integrator komponentów.

 

Wniosek o patent został złożony w 2016r. i obecnie weszliśmy w krajowe fazy postępowania patentowego na rynkach perspektywicznych tj. UE, USA, Brazylia, Indie, Chiny, Kanada i Australia.

 

Jakie wyniki finansowe Spółka osiągnęła w 2018 r.?

 

W 2018 ukończyliśmy kluczowe prace R&D i które umożliwiły nam na dopracowanie wersji produkcyjnej rozwiązania na farmy wiatrowe, a przychody uzyskiwaliśmy z opłat w ramach pilotaży. Uzyskaliśmy przychód operacyjny na poziomie ok. 100 tys. zł.

 

Jakie są Państwa plany strategiczne na okres najbliższych 2-3 lat?

 

W kontekście farm wiatrowych planujemy wejście na rynki Unii Europejskiej w 2019, USA 2020 i Azji w 2021. Jednocześnie cały czas pracujemy nad ulepszeniem systemu w ramach projektu współfinansowanego przez NCBiR w ramach programu PBSE (Wzrostu innowacyjności w sektorze elektroenergetycznym). Za 3 lata chcemy być jednym z wiodących dostawców rozwiązania do ochrony ptaków w energetyce wiatrowej w segmencie małych i średnich farm z rozwiązaniem wpisującym się w ich potrzeby i możliwości finansowe.

 

W kontekście rozwiązania lotniskowego planujemy dalszy rozwój systemu poprzez prace B+R. Liczymy na otrzymanie środków z NCBiR w ramach „Szybkiej Ścieżki”. Za 3 lata chcemy mieć gotowe do wdrożenia na rynku rozwiązanie przeznaczone do detekcji ptaków w obrębie przestrzeni lotniskowej portów lotniczych średniej wielkości.

 

Zapraszamy na Konferencję WallStreet

Bioseco Sp. z o.o. weźmie udział w Targach Twoje Inwestycje

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie