Chat with us, powered by LiveChat

Widoczna poprawa nastrojów inwestorów. Czy wzrost INI jest uzasadniony?

Skomentuj artykuł

O prawie 14 pkt. wzrósł Indeks Nastrojów Inwestorów. Wskaźnik ten zyskuje na wartości od trzech tygodni, ale jego poprzednie zmiany nie były tak znaczące. W ślad za wzrostem INI jak na razie nie idą notowania głównych warszawskich indeksów.

 

INI osiągnął wartość -14,1 pkt. Jest to o 13,9 pkt. więcej w stosunku do danych z ubiegłego tygodnia. Tak dużej zmiany wartości indeks nie zanotował od dwóch miesięcy. Jest to także trzeci z rzędu wzrost tego wskaźnika - w ciągu trzech ostatnich notowań zyskał on w sumie 22,8 pkt. Jego publikacja odbywa się w każdy czwartek po godzinie 15-tej, a w ramach badania inwestorzy odpowiadają na pytanie, jaki ich zdaniem będzie trend na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_23_05_2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Wzrost INI to zasługa trzeciego z rzędu obniżenia się udziału inwestorów, którzy spodziewają się na rynku trendu spadkowego. W najnowszym badaniu stanowili oni 51 procent, o 4,6 pkt. procentowego mniej niż tydzień wcześniej. Z kolei udział byków wzrósł o 9,3 pkt. procentowego i osiągnął poziom 36,9 procent. Zatem niedźwiedzie nadal stanowią większość badanych. Malał również udział graczy oczekujących trendu bocznego na rynku, których jest obecnie 12,1 procent. Wartość INI wynika z różnicy pomiędzy udziałem "byków" i "niedźwiedzi" na rynku.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

  Niedźwiedzie Neutralni Byki
Udział 51,0% 12,1% 36,9%
Zmiana t/t -4,6 p.p. -4,7 p.p. +9,3 p.p.

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 16.05-23.05.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

W ślad za wzrostem INI jak na razie nie idą notowania warszawskich indeksów. WIG na przestrzeni ostatnich 5 sesji stracił symboliczne 0,55 procent, a WIG20 poszedł w dół o 0,7 procent. Potwierdza się zatem stwierdzenie, że INI ma charakter kontrariański. W tym tygodniu na rynku pojawiło się sporo danych z polskiej gospodarki, jednakże trudno stwierdzić, czy miały one większy wpływ na ceny akcji notowanych na GPW. Dane dotyczyły wynagrodzeń i zatrudnienia, produkcji przemysłowej i budowlano montażowej, a także sprzedaży detalicznej. Na notowane na warszawskiej giełdzie akcje wpłynęły m.in. informacje dotyczące podatku handlowego. Organ sądowniczy Unii Europejskiej w swoim wyroku uznał nieważność decyzji Komisji Europejskiej, co otwiera drogę polskim władzom do podjęcia ponownej próby wprowadzenia takiego obciążenia.

 

Na rynek duży wpływ miały też wydarzenia zza Oceanu. W środę amerykańska Rezerw Federalna opublikowała protokół z ostatniego posiedzenia FOMC. Z kolei spór handlowy pomiędzy dwoma mocarstwami (USA i Chiny) cały czas trwa wpływając na rynek akcji.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Amerykański protokół i wojna handlowa

W USA podobnie, jak przed tygodniem, większy odsetek inwestorów w stosunku do byków stanowią niedźwiedzie. Inwestorów spodziewających się trendu wzrostowego na rynku jest 24,7 procent (-5,1 p.p. t/t), natomiast graczy oczekujących spadków 36,1 procent (-3,2 p.p. t/t). Więcej w stosunku do poprzedniego badania było inwestorów nastawionych neutralnie. Ich udział sięga 39,2 procent (+8,3 p.p. t/t). Stanowią oni jednocześnie najliczniejszą grupę graczy biorących udział w badaniu AAII.

 

Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy* 

ini_aaii_indeks_23_05_2019

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 16.05-23.05.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Słabe, jak na amerykański rynek nastroje cały czas są obecne ze względu na sprawę wojny handlowej toczonej pomiędzy Chinami, a USA. Wszystko wskazuje na to, że temat ten pozostanie aktualny przynajmniej przez pewien czas. Nieco mniejszym echem na Wall Street nie odbił się ostatni protokół z posiedzenia Rezerwy Federalnej. Członkowie FOMC stwierdzili, że cierpliwa postawa wobec kosztu kapitału pozostanie prawdopodobnie właściwa przez pewien czas.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie