Temat czatu: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za I kwartał 2019 r.
Data: czwartek, 30 maja, godz. 12:30
Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza
Na pytania inwestorów odpowiedział:
Artur Wasil
Prezes Zarządu
Pan Artur Wasil w 2002 r. ukończył studia wyższe na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Kierunek – Górnictwo i Geologia, Specjalność – Geotechnika Górnicza. Z Lubelskim Zagłębiem Węglowym związany od 2002 r., kiedy to podjął pracę zawodową w Lubelskim Węglu Bogdanka SA gdzie przeszedł szczeble kariery zawodowej od stanowiska stażysty o sztygara oddziałowego oddziału wydobywczego. W 2012 r. podjął pracę w przedsiębiorstwie PRG Linter SA na stanowisku Dyrektora ds. Górniczych, a począwszy od 2014 r. objął stanowisko Prezesa Zarządu. Pan Artur Wasil ukończył również studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Projektami Europejskimi i Prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Od 21 marca 2018 r. objął funkcję Prezesa Zarządu LW Bogdanka SA.
Kilka słów o Spółce:
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest najnowocześniejszą i najbardziej efektywną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, będącą częścią Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego. W 2018 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 9,0 mln ton.
Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.
Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.
Spółka bierze udział w programie 10na10
Zapis czatu inwestorskiego
Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Panem Arturem Wasilem, Prezesem Zarządu LW Bogdanka S.A. Czat odbędzie się 30 maja (czwartek) o godzinie 12:30. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.
Artur Wasil: Witam na czacie i zapraszam do zadawania pytań.
Kopacz: Jaki charakter mają kontrakty na sprzedaż węgla podpisywane przez spółkę z Eneą i innymi kontrahentami. Czy są one oparte o stałą cenę węgla ustalaną np. raz na rok albo raz na kwartał, czy też ta cena jest oparta o bieżące notowania surowca na światowych rynkach?
Artur Wasil: Kontrakty są długoterminowe, oparte o formuły cenowe odzwierciedlające ceny węgla z rocznym opóźnieniem.
Wer: Z jakimi łącznymi inwestycjami wiązać się będą wydatki dotyczące złoża Ostrów? Kiedy realnie można spodziewać się momentu, kiedy ze złoża zostanie wydobyty pierwszy węgiel?
Artur Wasil: Łącznego kosztu inwestycji na obecnym etapie nie podajemy. Pierwszy wegiel pojawi się w IV kwartale 2020 r.
Jarek Ułan: Kiedy można spodziewać się przedstawienia zaktualizowanej strategii rozwoju Bogdanki?
Artur Wasil: Nad strategią pracujemy w Grupie i planujemy ją opulikować w najbliższych miesiącach.
Zen: Czego można sie spodziewać jeśli chodzi o ceny węgla w tym roku i jak to się moze przełożyć na Wasze ceny kontraktowe?
Artur Wasil: W tym roku spodziewamy się stablizacji cen węgla w Polsce.
Wiciu: Czy duży import węgla ze wschodu jest dla spółki istotnym problemem?
Artur Wasil: Nie. Dla LWB nie jest to problem.
Imp: Czy Bogdanka bierze pod uwagę jakąkolwiek możliwość zmiany ostatnio wyartykułowanego stanowiska wobec planów dotyczących kopalni Jan Karski? Dlaczego spółka negatywnie jest nastawiona do potencjalnej inwestycji w te aktywa?
Artur Wasil: Interesuje nas tylko obszar k-6, k-7, o który jest złożony wniosek o koncesję na wydobycie.
Spec: Jak spółka radzi sobie z pozyskaniem pracowników, jak i utrzymaniem obecnych w strukturze grupy?
Artur Wasil: Spółka nie ma problemów z pozyskaniem pracowników.
Sabine: Jakie łączne nakłady inwestycyjne spółka planuje na bieżący rok? Czego będą w głównej mierze dotyczyć?
Artur Wasil: Podstawową pozycją w planie nakładów inwestycyjnych tradycyjnie są nowe wyrobiska i modernizacja istniejących. Szczegóły można znaleść w naszej prezentacji i sprawozdaniu opublikowanym w dniu wczorajszym.
Jednocześnie: Ile km wyrobisk korytarzowych spółka zamierza wykonać w 2019 r.? Czy będzie to większy poziom aniżeli w 2018 r.?
Artur Wasil: Nie planujemy, aby był to poziom wyższy niż w 2018 r.
Zen: Czy będziecie aktualizować strategie?
Artur Wasil: Tak. Pracujemy nad tym w ramach Grupy.
Arni Sz: Jak spółka ocenia bieżącą współpracę z kluczowym kontrahentem, tj. Eneą?
Artur Wasil: Współpraca przebiega na wysokim poziomie.
artysta: Czy w kolejnych latach spółka zamierza także dzielić się ewentualnymi zyskami z akcjonariuszami? Czy zarząd będzie rekomendował wypłatę zysku?
Artur Wasil: Wciąż obowiązuje polityka dywidendowa przyjęta w 2017 r.
Globals: Jaka jest wrażliwość wyników finansowych spółki na zmianę cen węgla na światowych rynkach o 1%?
Artur Wasil: Nie ma tu bezpośredniej korelacji.
Kask: Czy macie problem ze zwałami węgla jak niektóre inne kopalnie?
Artur Wasil: Nie. Utrzymujemy bezpieczny poziom zapasów.
Globals: Czy spółka dostrzega w ramach procesów optymalizacyjnych, możliwość obniżenia jednostkowego kosztu wydobycia tony węgla?
Artur Wasil: Tak. Pracujemy nad tym. Podejmujemy wiele inicjatyw zmierzających do obniżenia jednostkowego kosztu wydobycia.
Marek: Do Enei sprzedajecie 85% węgla, to bardzo dużo. Czy większa dywersyfikacja nie byłaby dla Was korzystniejsza jeśli chodzi o możliwość uzyskania atrakcyjnych cen węgla?
Artur Wasil: Korzystamy z renty geograficznej, a elektrownie w Kozienicach i w Połańcu zawsze były naszymi głównymi klientami.
Mirek: Czy spółka planuje może zorganizować np. dzień otwarty dla inwestora? Wydaje się, że z uwagi na specyfikę biznesu, takie spotkanie mogłoby być bardzo ciekawe dla akcjonariuszy
Artur Wasil: Jesteśmy otwarci na takie spotkanie. Zachęcam do kontaktu z działem Relacji Inwestorskich.
Markotek: W jaki sposób wyceniają Państwo zapasy? Czy ich wartość jest aktualizowana z każdym kwartałem w zależności od cen węgla na światowych rynkach?
Artur Wasil: Zapasy wyceniamy po technicznym koszcie wytworzenia aktualizowanym co miesiąc.
Rafi: Jaki spółka miała średni uzysk w 1Q 2019? Jakie są założenia w tym zakresie na 2019 r.?
Artur Wasil: uzysk w IQ wyniósł 64,7%. Jest on publikowany co kwartał w naszych prezentacjach wynikowych.
DywidenDer: Czy w związku z niskim zadłużeniem można liczyć na wyższe dywidendy w kolejnych latach?
Artur Wasil: Polityka dywidendowa przewiduje przeznaczenie na dywidendę do 50% jednostkowego zysku netto i taki maksymalny poziom został zarekomendowany. W takich ramach możemy się poruszać w kolejnych latach obowiązywania polityki.
Zenek: Kiedy będziecie bić kolejne rekordy miesięcznego wydobycia?:)
Artur Wasil: Nie planujemy rekordów, skupiamy się na stabilizacji i bezpieczeństwie wydobycia. W 2019 r. zamierzamy zrealizować plan na poziomie 9,4 mln ton.
Tomek: Co było głównymi determinantami tak dobrych wyników w 1Q19?
Artur Wasil: Optymalne wykorzystanie mocy produkcyjnych, praca nad kosztami i cena węgla.
kowalosu: Co ze złożami K6 i K7? Jak Spółka ocenia obecnie szanse na "zdobycie" tych złóż?
Artur Wasil: Szanse oceniamy jako duże.
OD: Czy uważacie, ze w zagłębiu lubelskim powstanie jeszcze jakaś kopalnia? Czy to realne przy obecnym sentymencie do węgla?
Artur Wasil: LWB jest skupione na rozwoju własnej infrastruktury.
Gonzo: Jakie są Pana oczekiwania co do cen węgla w kolejnych miesiącach 2019 roku?
Artur Wasil: Tak jak wspomniałem, spodziewam się stabilizacji.
Kiwi: Czy trwają jakieś rozmowy dotyczące np. zaangażowania Bogdanki w Ostrołękę C albo w elektrownię atomową?
Artur Wasil: Nie.
Kiwi: Czy formuły cenowe w kontraktach Bogdanki odnoszą się do polskich cen czy światowych?
Artur Wasil: Do polskich.
Arni Sz: Czy w związku z współpracą handlową z Eneą i powiązaniami kapitałowymi z tą spółką, były prowadzone w Bogdance przez urzędy skarbowe kontrole dotyczące cen transferowych? Czy nie wykazały one jakichkolwiek nieprawidłowości przy ustalaniu cen transakcyjnych węgla w ramach grupy?
Artur Wasil: Kontrakty w ramach Grupy zawieramy na warunkach rynkowych. Sporządzamy pełną dokumentację dotyczącą cen transferowych.
Krzem: Jakie podwyżki wynagrodzeń zaplanowała Spółka na 2019 rok?
Artur Wasil: Planujemy utrzymanie średniej płacy na poziomie 2018 r., a pracownikom zaproponowaliśmy inne świadczenia pozapłacowe np. PPE, pakiety medyczne finansowane przez pracodawcę.
Żor: Na ile lat wystarczą obecnie posiadane przez Spółkę złoża?
Artur Wasil: Obecne zasoby operatywne wystarczą na ponad 40 lat.
Dominik P: Jakie są Pana oczekiwania na kolejne kwartały jeśli chodzi o działalność operacyjną? Tak dobre wyniki jak w I kw., 2019 roku chyba są nie do powtórzenia...
Artur Wasil: Nie publikujemy prognoz finansowych, podtrzymujemy prognozę wydobycia ogłoszoną przy okazji publikacji wyników za rok 2018 czyli 9,4 mln ton.
Driver: Czy Pana zdaniem obecna wycena giełdowa Spółki oddaje wartość fundamentalną Bogdanki?
Artur Wasil: Nie mogę komentować kursu akcji.
Gracek: Czy Pana zdaniem Spółka będzie w stanie zaspokoić swoje zapotrzebowanie na inwestycje, czy będzie musiała posiłkować się kapitałem zewnętrznym?
Artur Wasil: W najbliższym okresie nie planujemy posiłkować się kapitałem zewnętrznym.
Aleksander Matkowski: Na jakiej głębokości obecnie prowadzone jest wydobycie? Czy schodzenie coraz niżej wiąże się ze wzrostem kosztów wydobycia?
Artur Wasil: Obecnie prowadzimy eksploatację na poziomach do 990 m.
Inż.: Na jakich obszarach Spółka może dążyć do dalszego zwiększenia efektywności i obniżenia jednostkowego kosztu wydobycia?
Artur Wasil: W technicznym i organizacyjnym.
Lucjan: Jak przebiega proces wydobywczy w kwietniu i maju? Czy produkcja jest na wysokim poziomie? Nie występują większe problemy górnicze?
Artur Wasil: Produkcja w maju i w kwietniu przebiegała zgodnie z planem.
Grzegorz Siupka: W scenariuszu istotnego zwiększenia wydobycia - kto będzie odbiorcą dodatkowej produkcji węgla?
Artur Wasil: Pracujemy nad aktualizacją strategii. Na chwilę obecną nie mamy problemu z pozyskaniem klientów.
Ostrożnie: Czy Spółka dobrze dogaduje się ze związkami zawodowymi?
Artur Wasil: Mamy poprawne relacje ze stroną społeczną.
Budzynowski: Czy duży import węgla do Polski, o którym ostatnio głośno w Polsce, negatywnie wpływa na działalność Spółki?
Artur Wasil: Nie.
MW: Z czego mogą wynikać różnice w trendzie pomiędzy cenami węgla w Polsce a na światowych rynkach? Światowe ceny są już w dość długim trendzie spadkowym, podczas gdy w Polsce rosną.
Artur Wasil: Pomimo spadków na rynkach śiwatowych ceny polskiego węgla wciąż pozostają niższe z uwagi na m.in. koszty transportu do odbiorcy.
Marek: Ile chodników wydrazycie w tym roku?
Artur Wasil: Nie przekroczymy poziomu z 2018 r.
Czartoryski: Jakie są plany Spółki na kolejne miesiące?
Artur Wasil: Spółka stabilnie realizuje strategię.
R2: Kiedy można się spodziewać decyzji w sprawie koncesji na K6, K7?
Artur Wasil: Liczymy na wydanie decyzji jeszcze w tym roku.
Artur Wasil: Dziękuję za wszystkie zadane pytania i zapraszam do kontaktu z działem Relacji Inwestorskich.