Obliczany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Indeks Nastrojów Inwestorów zaliczył czwarty z rzędu wzrost, plasując się tym samym na najwyższym poziomie od ponad 2 lat. Wyższą wartość tego wskaźnika ostatni raz obserwowaliśmy 11 maja 2017 roku.
Indeks Nastrojów Inwestorów osiągnął wartość 27,9 pkt. Jest to o 3,1 pkt. więcej w stosunku do odczytu z poprzedniego tygodnia. Jak pisaliśmy w ostatnim komentarzu, INI brakowało już tylko 1,5 pkt. do przebicia szczytu sprzed 1,5 roku. Sztuka ta się udała się, a jak wcześniej wspomnieliśmy, INI urósł ponad dwukrotnie mocniej. Pokonanie szczytu ze stycznia 2018 roku spowodowało, że indeks znajduje się obecnie na najwyższym poziomie od 11 maja 2017 roku, czyli od 26 miesięcy, kiedy to osiągnął poziom 32,3 pkt.
Badanie nastrojów inwestorów przeprowadzane jest co tydzień, a jego wyniki publikowane są w każdy czwartek po godzinie 15-tej. Pierwsze notowanie INI zostało zaprezentowane 19 maja 2011 roku.
Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
W stosunku do poprzedniego notowania, mocny wzrost udziału zaliczyły byki. Inwestorzy spodziewający się na rynku trendu wzrostowego stanowili 54,7 procent, o 5 pkt. procentowych więcej niż tydzień wcześniej. Jest to najwyższy wynik od ostatniego styczniowego notowania z 2018 roku. O 2 pkt. procentowe wzrósł również udział niedźwiedzi (26,8 procent). Znacznie mniej, bo aż o 7 pkt. procentowych, było zwolenników trendu bocznego.
Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*
Niedźwiedzie | Neutralni | Byki | |
Udział | 26,8% | 18,4% | 54,7% |
Zmiana t/t | +2,0 p.p. | -7,0 p.p. | +5,0 p.p. |
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 11.07-18.07.2019
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Poprawę nastrojów dobrze prezentuje sytuacja na polskiej giełdzie. Rodzimy parkiet od połowy czerwca radzi sobie dość dobrze. Wprawdzie drugi i trzeci tydzień lipca przyniósł niewielką korektę, jednakże w porównaniu do wcześniejszych miesięcy, polski rynek akcji radzi sobie dość dobrze. Na przestrzeni ostatnich 5 sesji WIG20 zyskał symboliczne 0,2 procent. Słabiej wypadł mWIG40, który ma za sobą 4 spadkowe sesje. Stracił on na przestrzeni tygodnia 2,2 procent. Szczególnie słabo w ostatnich dniach radziła energetyka, o której więcej pisaliśmy osobnej analizie.
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)
USA
Udział inwestorów amerykańskich spodziewających się trendu spadkowego, wzrostowego oraz bocznego zmienił się na korzyść byków i niedźwiedzi, podobnie jak to miało miejsce w przypadku INI. Udział zwolenników trendu wzrostowego wyniósł 35,9 procent (+2,3 p.p. t/t), a udział zwolenników trendu spadkowego osiągnął wartość 28,6 procent (+1,1 p.p. t/t). Odsetek inwestorów nastawionych neutralnie to 35,4 procent i jest to wynik minimalnie słabszy od udziału byków, pierwszy raz od 10 tygodni.
Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 11.07-18.07.2019
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Nastroje inwestorów w USA uległy poprawie m.in. dzięki wypowiedziom szefa tamtejszej Rezerwy Federalnej. Mogły one zostać zinterpretowane przez rynek jako sygnał do ewentualnego obniżenia amerykańskich stóp procentowych.