Chat with us, powered by LiveChat

Indeks Nastrojów Inwestorów redukuje ostatnie wzrosty

Skomentuj artykuł

Indeks Nastrojów Inwestorów rozpoczął sierpień od spadków. Wskaźnik ten stracił na wartości pierwszy raz od 20 czerwca tego roku, jednocześnie redukując ponad połowę wartości wzrostów wypracowanych w ciągu ostatnich tygodni.

 

Według najnowszego odczytu, Indeks Nastrojów Inwestorów wynosi 17,5 pkt. Jest to wynik o 17,3 pkt. niższy w stosunku do danych z ubiegłego tygodnia. Skala spadku jest dość wysoka, co sprawiło, że wskaźnik spadł poniżej poziomu z końca czerwca tego roku. W dużym stopniu zredukowana została również wartość wzrostów z ostatnich tygodni, o których pisaliśmy we wcześniejszym komentarzu. 

 

Obecna wartość INI to efekt badania ankietowego przeprowadzonego wśród inwestorów przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych w dniach od 25 lipca do 1 sierpnia 2019 roku. Gracze wypowiadali się na temat przewidywanego trendu, jaki będzie mieć ich zdaniem miejsce w ciągu najbliższych 6 miesięcy na giełdzie.

 

Notowania Indeksu Nastrojów Inwestorów

ini_indeks_01_08_2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Zmiany poiomu INI potwierdzają spadki udziału byków na rynku. Wśród graczy biorących udział w badaniu, osoby spodziewające się trendu wzrostowego stanowią 49 procent ogółu respondentów i w przeciwieństwie do dwóch poprzednich odczytów, nie mają większościowego udziału. O 9,8 pkt. proc. na przestrzeni tygodnia wzrósł udział niedźwiedzi, którzy stanowią 31,5 procent badanych. Jest to najlepszy wynik od 20 czerwca tego roku. W przypadku graczy spodziewających się trendu bocznego, ich udział nadal oscyluje wokół poziomu 20 procent.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

  Niedźwiedzie Neutralni Byki
Udział 31,5% 19,5% 49,0%
Zmiana t/t +9,8 p.p. -2,2 p.p. -7,5 p.p.

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 25.07-01.08.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Podobnie jak INI, również indeksy giełdowe mają za sobą spadkowy tydzień. WIG na przestrzeni ostatnich 5 sesji stracił 2,3 procent. Szczególnie dotkliwe spadki odnotowano w czwartek 1 sierpnia, kiedy indeks stracił ponad 1,3 procent. Powodem były słabe nastroje panujące na Wall Street. Wprawdzie amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowała się obniżyć stopy procentowe (decyzję opublikowano w środę wieczorem), ale zapowiedź, że ma to być na razie jedyna obniżka, nie spodobała się inwestorom. To natomiast przełożyło się na spadki europejskich indeksów, w tym na GPW.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

USA: Obniżka stóp procentowych i spadek cen ropy

Nastroje amerykańskich inwestorów poprawiły się m.in. po tym, jak Fed ogłosił obniżkę stóp procentowych. Udział byków wzrósł do 38,4 procent (+6,7 p.p. t/t) powiększając tym samym przewagę nad niedźwiedziami do 14,4 p.p. Udział inwestorów spodziewających się trendu spadkowego wynosi 24,1 procent (-8 p.p. t/t). Procentowo najmocniej zmalał udział inwestorów nastawionych neutralnie, którzy stanowią 37,5 procent (+1,3 p.p. t/t)

 

Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*

ini_aaii_indeks_01_08_2019

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 25.07-01.08.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Oprócz ostatniej decyzji Fed, warto zwrócić uwagę na taniejące surowce. Źródłem tego spadku może być zapowiedź Donalda Trumpa dotycząca nałożenia cła w wysokości 10 procent na kolejne towary z Chin, których wartość szacowana jest na 300 mld dolarów. W czwartek ropa typu brent staniała o 7 procent.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie