WIGtech, czyli notowany od niespełna dwóch miesięcy indeks warszawskiej giełdy jak na razie notuje spadki. Od początku notowań w czerwcu, stracił on na wartości niespełna 3 procent. Grupuje obecnie 41 spółek, wśród których znajdziemy m.in. producentów gier, spółki telekomunikacyjne, informatyczne, a także reprezentantów branży biotechnologicznej.
Notowanie indeksu rozpoczęło się 24 czerwca 2019 roku. W ten sposób GPW chciało odpowiedzieć na trendy objawiające się wzmocnieniem roli spółek nowych technologii w gospodarce. - GPW umożliwia finansowanie rozwoju innowacyjnych spółek, bez których postęp technologiczny nie mógłby mieć miejsca - powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu GPW, cytowana w komunikacie.
Skład indeksu WIGtech
WIGtech obejmuje spółki notowane w indeksie WIG, które osiągają przychody z działalności w takich branżach jak medycyna, biotechnologia, programowanie, internet i telefonia mobilna. Indeks nie ma wyznaczonej z góry liczby spółek, które są w nim notowane, a zatem ich ilość jest zmienna. Korekta składu indeksu będzie dokonywana raz na kwartał, razem ze zmianami wprowadzanymi w innych indeksach. Ograniczeniem jest natomiast maksymalny 10-procentowy udział pojedynczej firmy w indeksie, a ten oblicza się na podstawie liczby akcji spółki w wolnym obrocie (free float). WIGtech jest indeksem cenowym, co oznacza, że przy jego kalkulacji nie są brane pod uwagę dochody z dywidend.
Struktura portfela WIGtech według sektorów (w proc.)
W indeksie znajdziemy obecnie spółki gamingowe takie jak CD Projekt, 11 bit studios, PlayWay, spółki telekomunikacyjne jak Orange Polska czy Play Communications oraz informatyczne np. Asseco Poland i Comarch. Wśród wszystkich spółek notowanych w indeksie WIGtech są również: Comp, Cyfrowy Polsat, DataWalk, Livechat, Netia, R22 czy Sygnity. Niektóre z nich znajdują się również w portfelu fundamentalnym SII, jak np. Ailleron.
Według stanu na dzień 23 maja 2019 roku, najliczniej reprezentowana jest branża informatyczna, w której działają aż 23 spółki. Następna w kolejności jest branża producentów gier (8 spółek), a po 4 spółki reprezentują branżę telekomunikacyjną i biotechnologiczną. Również dwie firmy pochodzą z sektora nowych technologii.
Notowania indeksu WIGtech
WIGtech od początku swoich notowań stracił na wartości około 2,7 procent. Jego wyjściowa wartość wynosiła 10 tys. punktów, tymczasem obecny poziom indeksu plasuje się w okolicy 9730 punktów.
WIGtech - wykres notowań indeksu |
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych serwisu Stooq.pl |
Największy udział w portfelu indeksu ma Orange Polska, Play Communications, Cyfrowy Polsat, Asseco Poland, CD Projekt, Comarch oraz 11 bit studios. Z kolei podczas poniedziałkowej sesji, około godziny 15-tej, najwięcej na wartości zyskiwał OPTeam i OncoArendi Therapeutics w przypadku których wzrost przekracza 3 procent. Z kolei największej przecenie podlegają akcje Betacom, Elzab i Talex, których akcje tracą około 8 procent.