Temat czatu: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za II kwartał 2019 r.
Data: poniedziałek, 2 września, godz. 12:00
Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza
Na pytania inwestorów odpowiedział:
Artur Wasil
Prezes Zarządu
Pan Artur Wasil w 2002 r. ukończył studia wyższe na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Kierunek – Górnictwo i Geologia, Specjalność – Geotechnika Górnicza. Z Lubelskim Zagłębiem Węglowym związany od 2002 r., kiedy to podjął pracę zawodową w Lubelskim Węglu Bogdanka SA gdzie przeszedł szczeble kariery zawodowej od stanowiska stażysty o sztygara oddziałowego oddziału wydobywczego. W 2012 r. podjął pracę w przedsiębiorstwie PRG Linter SA na stanowisku Dyrektora ds. Górniczych, a począwszy od 2014 r. objął stanowisko Prezesa Zarządu. Pan Artur Wasil ukończył również studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Projektami Europejskimi i Prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Od 21 marca 2018 r. objął funkcję Prezesa Zarządu LW Bogdanka SA.
Kilka słów o Spółce:
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest najnowocześniejszą i najbardziej efektywną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, będącą częścią Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego. W 2018 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 9,0 mln ton.
Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.
Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.
Spółka bierze udział w programie 10na10
Zapis czatu inwestorskiego
Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Panem Arturem Wasilem, Prezesem Zarządu LW Bogdanka S.A. Czat odbędzie się 2 września (poniedziałek) o godzinie 12:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.
Artur Wasil: Witam na czacie i zapraszam do zadawania pytań
Indywidualista: Czy podtrzymują Państwo cel wydobycia na ten rok? Jaki może być poziom wydobycia w drugim półroczu?
Artur Wasil: Podtrzymujemy plan produkcyjny na poziomie 9,4 mln ton.
ProDywidendowy: Czy spółka wypłaci dywidendę za 2019 rok?
Artur Wasil: Obowiązuje polityka dywidendowa z obecnej strategii. Rekomendacji Zarządu tradycyjnie należy się spodziewać w pierwszej połowie 2020 r.
Tymek: Czy banki w Polsce są chętne finansowaniu projektów węglowych? Z doniesień prasowych wynika, że następuje stopniowy proces unikania takich projektów przez instytucje finansowe?
Artur Wasil: Obecnie spółka finansuje dzielność inwestycyjną w całości z wypracowanych przez siebie środków. Główny problem z finansowaniem projektów węglowych mają przede wszystkim zagraniczne instytucje finansowe.
inwestor123: Czy spółka przewiduje podwyżki plac?
Artur Wasil: Spółka prowadzi rozmowy ze związkami zawodowymi w tej kwestii. Ewentualny kierunek to raczej premia motywacyjna.
ania_w: Kiedy można się spodziewać zaktualizowanej strategii?
Artur Wasil: Planujemy ogłoszenie aktualizacji Strategii do końca 2019 r.
Waryński: Na całym świecie widać zmianę podejścia do węgla, polityka inwestycyjna niektórych podmiotów wręcz zabrania angażowania środków w spółki węglowe. Czy widzą Państwo w tym duże ryzyko dla działalności spółki? Jaka przyszłość czeka Bogdankę?
Artur Wasil: Widzimy tą tendencję. W Polsce zapotrzebowanie na węgiel będzie sięgać co najmniej 2040 zgodnie z PEP w związku z czym widzimy swoje miejce jako producenta węgla.
Kozimor: Ceny węgla w portach ARA mocno spadły w ostatnim czasie, a na polskim rynku wręcz urosły. Z czego wynika ta duża rozbieżność? Czy ceny na polskim rynku dostosują się niebawem do trendów z rynków zagranicznych? Jak długie może być to opóźnienie?
Artur Wasil: Ceny na rynkach światowych spadły w związku z nadpodażą spowodowaną zwiększeniem produkcji w krajach takich jak USA, Kolumbia, Rosja czy Chiny. Obecnie część tych krajów ponownie stopniowo zmniejsza produkcję w związku z czym ceny powinny się ustabilizować. Na razie widzimy zahamowanie wzrostów cen na rynku polskim co jest spowodowane znacznym importem.
VeeV: Czy druga połowa roku może być dla Bogdanki równie udana jak pierwsza?
Artur Wasil: Biorąc pod uwagę plan na cały rok – 9,4 mln ton ustalony w kontraktach długoterminowych poziom cen oraz wyniki za półrocze, na koniec roku możemy patrzeć z optymizmem.
M.M.: Jak wygląda obecnie przygotowanie pola Ostrów? Kiedy rozpocznie się wydobycie?
Artur Wasil: Nastąpiło przesunięcie terminu rozpoczęcia wydobycia z Ostrowa z IV kwartału 2020 na I kwartał 2021.
Darek_1: Co z planami dotyczącymi złoża k6-k7?
Artur Wasil: Obecnie trwa proces rozpatrywania naszego wniosku koncesyjnego w Ministerstwie Środowiska.
ss_22: Jak będą kształtować się ceny węgla w tym roku?
Artur Wasil: Ceny na 2019 r. mieliśmy wynegocjowane w roku ubiegłym i do końca br. nie ulegną zmianie.
Darek_1: Jak kształtowało się wydobycie w lipcu i sierpniu br.?
Artur Wasil: Dane na ten temat zostaną przekazane w raporcie kwartalnym za III kwartał 2019 r.
Tadeusz: Kiedy będziecie rozmawiać z klientami na temat przyszłorocznych cen?
Artur Wasil: Obecnie jesteśmy w trakcie rozmów z głównymi odbiorcami.
Tomasz: Czy Pana zdaniem warto obecnie zainwestować w akcje Bogdanki? Przecena wynika bardziej z sentymentu do branży, czy widzi pan jakieś duże ryzyka fundamentalne?
Artur Wasil: Nie mogę komentować kursu akcji i wydawać rekomendacji w tym zakresie.
Hipek: W jaki sposób ustalane są ceny w kontraktach Bogdanki? Po jakim czasie ceny z kontraktów dostosowują się do cen jakie są na rynku?
Artur Wasil: Ceny w kontraktach długoterminowych oparte są w największym zakresie na formułach cenowych. Jak wielokrotnie wspominaliśmy istnieje tu roczne przesunięcie w stosunku do rynku.
ewa: Na co głównie przeznaczany jest capex w tym roku?
Artur Wasil: Tradycyjnie na wykonanie i modernizację wyrobisk górniczych.
ss_22: Czy wydobycie w 2020 może być wyższe?
Artur Wasil: Obecna strategia zakłada produkcję na poziomie 9,2-9,4. Plan na rok 2020 zostanie ogłoszony przy okazji publikacji wyników za rok 2019.
Magda Błaszczyk: Jakie oczekiwania mają Państwo co do cen węgla w przyszłości (kolejne miesiące i kolejne lata)?
Artur Wasil: W krótkim i średnim terminie spodziewam się stabilizacji cen na rynku krajowym.
Strateg: Czy wszystkie inwestycje idą zgodnie z planem? Jaki Capex będzie w tym roku?
Artur Wasil: Spółka planuje przeznaczyć na inwestycje w tym roku ok 0,5 mld złotych. Szczegółowy plan znajduje sie w sprawozdaniu Zarządu opublikowanym w zeszły piątek.
mistrz: Czy na rynku jest problem ze znalezieniem pracowników w górnictwie?
Artur Wasil: Bogdanka na ten moment nie ma problemu z pozyskaniem pracowników.
Doris: Z czego wynika przesunięcie terminu rozpoczęcia wydobycia z Ostrowa? Czy to może jakoś wpłynać na wynik 2020 roku?
Artur Wasil: Przesunięcie terminu wynika ze zmiany harmonogramu robót przewidzianych na 2020 r. W miejsce eksploatacji Ostrowa będzie prowadzona eksploatacja z inego rejonu.
Strateg: Czy w dalszym ciągu ma miejsce duży import do Polski węgla z Rosji?
Artur Wasil: Import węgla jest wciąż na wysokim poziomie jednak mniejszym niż w roku ubiegłym.
Adam: Jak mogą kształtować się ceny węgla Bogdanki w 2020 roku? W kontraktach ważniejsze są ceny światowe, czy polskie?
Artur Wasil: W kontraktach Bogdanki największe znaczenie mają ceny krajowe.
malarz: Czy projekt IGCC jest jeszcze rozważany?
Artur Wasil: Tak, ale przez Eneę.
Kosmo: Jaka część produkcji Bogdanki trafia do Enei?
Artur Wasil: Ponad 85%.
Tomasz: Dziękuję za odpowiedź. Czy może Pan jednak odnieść się do czynników ryzyka - czy widzi Pan jakieś duże ryzyka fundamentalne dla Spółki w najbliższych kwartałach?
Artur Wasil: Spółka na bieżąco identyfikuje potencjalne ryzyka operacyjne. Na tą chwilę nie diagnozujemy żadnego z nich jako istotne.
Bartłomiej: Czy Spólka zamierza w najbliższym czasie korzystać z finansowania zewnętrznego, czy nakłady będą realizowane środkami własnymi?
Artur Wasil: Obecnie Spółka finansuje inwestycje i bieżącą działalność ze środków własnych.
Gen: Czy w nieco dłuższym terminie na polskim rynku nieunikniony jest spadek popytu na węgiel (chociażby ze względu na odstawienie bloków, budowę nowych farm wiatrowych itp.)? Jak będzie radzić sobie z tym Bogdanka?
Artur Wasil: Bogdanka jako najbardziej efektywna kopalnia w polsce sprosta wymaganiom rynkowym nawet w przypadku spadku popytu.
Bogdan: Jakiego rzędu koszty Spółka wydaje na energię elektryczną? Czy te koszty mogą mocno ciążyć na wynikach Spółki w 2020 roku, kiedy niie będzie rekompensat?
Artur Wasil: Energia elektryczna stanowi ok 5% całości kosztów rodzajowych Spółki.
AK: Czy negocjacje cen na kolejny rok już są prowadzone? Czy mocno mogą spaść względem cen na 2019 rok?
Artur Wasil: Prowadzimy rozmowy na temat cen węgla na przyszły rok. Biorąc pod uwagę wskaźniki, na których oparte są formuły cenowe, nie przewidujemy spadków cen w roku 2020.
Krzychu: Biorąc pod uwagę, że wynik za półrocze jest chyba najwyższy w historii, czy idziecie na historycznie najwyższy wynik? Czy kiedykolwiek mieliście lepszy wynik półroczny?
Artur Wasil: Wynik za półrocze 2019 r. jest najwyższy w historii w porównaniu do wyników za półrocza lat poprzednich. Cały czas pracujemy na kosztach.
PABLO: Czy Bogdanka planuje poszerzenie wydobycia o kolejne złoża (poza Ostrowem)?
Artur Wasil: Spółka złożyła wniosek koncesyjny na wydobycie ze złoża K-6, K-7.
Sean: Czy uważacie, że dla Polski jest realne odejście od węgla, nawet w długiej perspektywie?
Artur Wasil: Ramy określone w Polityce Energetycznej Państwa do 2040 r. zakładają wykorzystanie węgla w procesie produkcji energii.
Sezon: Jak będzie wyglądał polski rynek węgla za 10 lat, Pana zdaniem?
Artur Wasil: Bogdanka nadal będzie liderem efektywności na rynku :)
Analityk: Czy Bogdanka planuje jakieś akwizycje?
Artur Wasil: Obecnie nie planujemy akwizycji.
Krycha: Czy z związku z bardzo dobrymi wynikami związki naciskają na podwyżki płac?
Artur Wasil: Obecnie trwają rozmowy dotyczące ewentualnej jednorazowej premii motywacyjnej.
Artur Wasil: Dziekuję za zadane pytania i zapraszam do kontaktu z działem Relacji Inwestorskich.