Chat with us, powered by LiveChat

Inwestorzy niezdecydowani, indeksy w konsolidacji – zapowiedź dalszej przeceny?

Skomentuj artykuł

Inwestorzy od ponad miesiąca pozostają niezdecydowani co do dalszego kierunku giełdy, czemu wyraz oddaje indeks INI balansujący wokół zera. W konsolidację przeszły także główne indeksy giełdowe, które jednocześnie na wyciągnięcie ręki mają ważne poziomy wsparcia.

 

Jak już nie raz komentowaliśmy, inwestorzy rozpoczęli okres wakacyjny w bardzo dobrych nastrojach, a wartość indeksu INI odnotowała dawno niewidziane poziomy. Rynek jednak załamał się na przełomie lipca i sierpnia, a od kilku tygodni porusza się w konsolidacji. Analizując ostatnie odczyty nastrojów można wysnuć wniosek, że inwestorzy nie są przekonani, w którym kierunku będzie podążała giełda w kolejnych miesiącach. Od pięciu tygodni wartość indeksu INI oscyluje wokół zera. Natomiast najnowszy odczyt to właśnie dokładnie 0 punktów.


Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Na podstawie tych obserwacji można zbudować ciekawy scenariusz na najbliższe tygodnie. W czerwcu nastroje inwestorów uległy bardzo dużej poprawie, obecnie nieco się schłodziły, choć wciąż widać przestrzeń do ich dalszego pogorszenia. Jeśli taki scenariusz by się zrealizował, to powinno to być powiązane z kolejnym impulsem spadkowym na giełdzie. W efekcie indeksy giełdowe dotarłyby do mocnych poziomów wsparć, a sam indeks INI notując wysoki, ujemny odczyt dałby pozytywny sygnał (bo jest to wskaźnik kontrariański). Oczywiście taki scenariusz nie musi się zrealizować, a mówiąc pół żartem, pół serio każdy kolejny tweet prezydenta Donalda Trumpa może nadać rynkom dalszy kierunek ruchu.

 

Rzućmy jeszcze szybko okiem na indeksy WIG20 i WIG. WIG20 w trakcie ostatnich tygodni dwukrotnie zbliżał się do poziomu okrągłych 2.000 punktów, jednak póki co zatrzymywał się w okolicach 2.050 punktów. Jednocześnie istotnym oporem pozostaje poziom 2.150 punktów. Natomiast przecena na WIG dotarła niebezpiecznie blisko okolic 54.000 punktów, czyli dołka z października 2018 roku.

 

WIG20   WIG
 
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie Stooq.pl.

 

W najnowszym badaniu INI udział byków sięgnął 40%, co jest wynikiem o 3,7 p.p. wyższym niż tydzień temu. Udział niedźwiedzi wyniósł również 40%, natomiast zmiana wyniosła -0,7 p.p. 

 

Odsetek ankietowanych spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich inwestorów

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 29.08-5.09.2019.
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII oraz AAII.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy

  Niedźwiedzie Neutralni Byki
Udział 40,0% 20,0% 40,0%
Zmiana t/t -0,7 p.p. -3,0 p.p. 3,7 p.p.

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 29.08-5.09.2019.
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych SII.

 

 

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie