Chat with us, powered by LiveChat

SII otrzymało pełnomocnictwa dające blisko 8% głosów na ZWZ Komputronik

Skomentuj artykuł

Akcjonariusze mniejszościowi spółki Komputronik w obliczu planów dotyczących uchwalenia kapitału docelowego w Spółce od początku byli aktywni, wyrażając dezaprobatę wobec tych zamiarów. Od początku aktywne pozostawało też Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych deklarując inwestorom indywidualnym gotowość do wsparcia m.in. w postaci reprezentacji podczas walnego zgromadzenia. W konsekwencji aktywności akcjonariuszy mniejszościowych, do SII trafiło ponad 20 pełnomocnictw dających łącznie blisko 8% głosów na walnym zgromadzeniu Spółki i taki sam udział w jej kapitale zakładowym.

Apel SII do akcjonariuszy większościowych

W obliczu licznych zgłoszeń ze strony akcjonariuszy mniejszościowych, SII nie tylko zadeklarowało gotowość udziału w ZWZ Spółki, ale także w dniu 12 września 2019 r. skierowało do Komputronik S.A. pismo z apelem do Zarządu oraz wiodących akcjonariuszy o wycofanie z porządku obrad zwołanego na 19 września 2019 r. Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia spraw:

 

  • podjęcia uchwały nr 17 w przedmiocie: zmiany Statutu poprzez dodanie § 8a Statutu (dotyczącego upoważnienia zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego) oraz
  • podjęcia uchwały nr 18 w przedmiocie: emisji obligacji zamiennych na akcje Spółki, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego, zmian statutu Spółki oraz wyłączenia prawa poboru obligacji i akcji.

 

W otrzymanej w dniu 17 września 2019 r. odpowiedzi Zarząd Komputronik S.A. poinformował, że apel SII spotkał się ze zrozumieniem jednego z głównych akcjonariuszy, który podjął decyzję o rezygnacji z głosowania za uchwałami nr 17 i 18. Jak poinformował Zarząd Komputronik S.A. również drugi z wiodących akcjonariuszy Spółki nie jest zainteresowany podjęciem uchwał z punktów 16 i 17 porządku obrad.

 

Oczywiście pozytywnie należy w tym miejscu ocenić postawę akcjonariuszy większościowych i ich zrozumienie dla zaprezentowanych przez SII argumentów i wsłuchanie się w głos akcjonariuszy mniejszościowych Spółki, w tym w szczególności złożoną deklarację. SII liczy na potwierdzenie tych deklaracji podczas obrad ZWZ.

Brawo dla akcjonariuszy mniejszościowych!

W obliczu wszystkich wydarzeń związanych z tą sprawą, w tym miejscu należy mocno zaakcentować i szczególnie podkreślić, że Akcjonariusze mniejszościowi wykazali się w tej sprawie wyjątkową mobilizacją, co zapewne także miało istotny wpływ na zmianę decyzji głównych udziałowców i złożoną przez nich deklarację. Akcjonariusze mniejszościowi, którzy zarejestrowali swój udział w ZWZ Komputronik S.A. posiadają akcje stanowiące około 10% kapitału zakładowego i taki sam udział w głosach, a Stowarzyszenie otrzymało pełnomocnictwa do wykonywania prawa głosu podczas ZWZ od ponad 20 akcjonariuszy z akcji stanowiących blisko 8% kapitału zakładowego Spółki i taki sam udział w głosach.

 

Należy podkreślić, iż rzadko się zdarza, aby inwestorzy indywidualni zdołali się zmobilizować w tak krótkim czasie, w tak dużej ilości, posiadając tak duży udział w akcjonariacie Spółki. Jest to przykład, który potwierdza, że jeśli są po stronie akcjonariuszy mniejszościowych chęci i determinacja do przeciwstawienia się rozwiązaniom, które są w ich ocenie krzywdzące, to taka mobilizacja jest możliwa.

 

Wcześniejszy przykład Polcoloritu, czy obecny przykład Komputroniku, powinien stanowić dla akcjonariuszy mniejszościowych spółek giełdowych wzorzec, który należy w podobnych sytuacjach powielać. Gdyby akcjonariusze mniejszościowi zawsze byli tak aktywni, to z całą pewnością liczba zdarzeń, które występują na rynku, a które są dla tej grupy uczestników rynku krzywdzące, byłaby istotnie mniejsza. Pozostajemy wiary, że akcjonariusze innych spółek wyciągną z tego właściwe wnioski.

 

Obecnie akcjonariusze mniejszościowi oczekują jeszcze potwierdzenia deklaracji złożonej przez akcjonariusza większościowego w opublikowanym przez Spółkę raporcie. ZWZ będzie obradowało w przedmiotowej sprawie podczas ZWZ zwołanego na dzień dzisiejszy (19.09.2019) na godzinę 16:00. Podczas obrad obecny będzie oczywiście reprezentant SII.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie