Trzeci z rzędu wzrost wywindował Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) do poziomu 11,4 pkt. Zwyżce tego wskaźnika towarzyszył lekki wzrost indeksu WIG, który od początku września zyskał na wartości niespełna 3 procent. W badaniu odnotowano również spory wzrost udziału inwestorów oczekujących na rynku trendu bocznego.
Wartość INI to obecnie 11,4 pkt. Od ubiegłotygodniowego notowania wskaźnik ten wzrósł o 3,1 pkt., natomiast na przestrzeni ostatnich trzech tygodni wzrost sięgnął 15,7 pkt. Wprawdzie do rekordowych poziomów z lipca jeszcze trochę brakuje, ale dodatni poziom indeksu pokazuje, że byki umocniły się na pozycji lidera.
Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Przewaga inwestorów spodziewających się na rynku trendu wzrostowego to obecnie ponad 11 pkt. procentowych. Odsetek byków biorących udział w ostatnim badaniu przeprowadzonym w okresie od 12 do 19 września wyniósł 42,9 procent (-0,9 pkt. proc. t/t). Mniej było także graczy spodziewających się na rynku trendu spadkowego. Ich udział sięgnął 31,4 procent. Duży wzrost zaliczyli natomiast inwestorzy nastawieni neutralnie (+4,9 pkt. proc. t/t). Odsetek respondentów wyniósł w tym przypadku 25,7 procent.
Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*
Niedźwiedzie | Neutralni | Byki | |
Udział | 31,4% | 25,7% | 42,9% |
Zmiana t/t | -4,0 p.p. | +4,9 p.p. | -0,9 p.p. |
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 12.09-19.09.2019
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Ostatnim wzrostom INI towarzyszyła lekka zwyżka indeksu WIG, który od początku września poszedł w górę o niespełna 3 procent. Z kolei WIG20 w tym samym czasie zyskał nieco ponad 3 procent. Wśród ważniejszych danych makroekonomicznych, jakie napłynęły w tym tygodniu z polskiej gospodarki należy wymienić wyniki sprzedaży detalicznej oraz dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń. Te informacje nie miały jednak większego wpływu na sytuację na polskiej giełdzie. Gracze bacznie obserwują to, co dzieje się na rynku stop procentowych (zarówno w polskim banku centralnym, jak i amerykańskim) oraz sytuację na linii USA - Chiny.
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)
USA
Za Oceanem nadal najmocniejszą siłą stanowią inwestorzy nastawieni neutralnie. Takie wnioski płyną z danych opublikowanych przez AAII, czyli American Associations of Individual Investors. Ich udział stanowi 36,8 procent wszystkich przebadanych inwestorów (+1,2 pkt. proc. t/t). Po piętach depczą im byki, które miały udział 35,3 procent (+2,2 pkt. proc. t/t). Z kolei udział niedźwiedzi wyniósł 27,8 procent.
Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 12.09-19.09.2019
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Najważniejszą informacją z ostatnich dni z USA była środowa obniżka stóp procentowych przez Fed. Decyzja ta wywołała gwałtowne wzrosty na Wall Street. W przypadku S&P500 pozwoliły one nadrobić straty z początkowej części sesji. Z kolei Nasdaq zakończył środowy handel na minimalnym minusie.