Ponad 120 inwestorów indywidualnych wzięło udział w Dniu Inwestora Indywidualnego PKN Orlen, którego współorganizatorem było Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Podczas wydarzenia gracze giełdowi mieli okazję nie tylko zapoznać się z samą spółką, ale także dogłębnie poznać cykl produkcyjny związany z działalnością firmy. Główną atrakcją było jednak zwiedzanie Rafinerii w Płocku.
Dzień Inwestora Indywidualnego PKN Orlen odbył się 28 października 2019 roku. W wydarzeniu wzięło udział ponad 120 inwestorów, którzy chcieli od środka zobaczyć, jak funkcjonuje jedna z największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Spotkanie z inwestorami to kontynuacja działań informacyjnych i edukacyjnych prowadzonych przez spółkę i skierowanych do indywidualnych graczy.
Dom Technika
Pierwsza część wydarzenia odbywała się w Domu Technika w Płocku. Miała ona charakter wykładowy, podczas której inwestorzy mieli możliwość zadawania pytań. Z kolei podczas lunchu był czas na dyskusję i zadawanie pytań w kuluarach.
Źródło: P. Ławrowski - Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Pierwszą prezentację zatytułowano jako Company Overview. Przedstawiono w niej segmenty działalności PKN Orlen, strukturę akcjonariatu oraz kluczowe dane finansowe za 2018 rok spółki.
Jesteśmy w Domu Technika #ORLEN. Rozpoczynamy Company Overview pic.twitter.com/5FiL16yOh2
— Przemysław Ławrowski (@PLawrowski) October 28, 2019
Segmenty działalności spółki są podzielone na downstream, detal oraz wydobycie. W ramach downstream rafinerie spółki znajdują się w Polsce, na Litwie oraz w Czechach , a ich łączna zdolność przerobu ropy to 35,2 mt/r, z czego największą dysponuje rafineria w Płocku. Spółka w największym stopniu korzysta z rosyjskiej ropy REBCO, która stanowi około 70 procent łącznego przerobu tego surowca. Ropa przerabiana przez spółkę nabywana jest w 50 procentach na podstawie kontraktów długoterminowych, natomiast pozostałą część stanowią dostawy z rynku spot. Udział spółki w rynku hurtowym to w przypadku benzyny: (PL: 66%, CZ: 59%, LT: 77%), natomiast w przypadku diesla: (PL: 55%, CZ: 58%, LT: 79%).
Z kolei odnosząc się do działalności petrochemicznej firma podała, że w 2018 roku sprzedaż osiągnęła 5 mt, natomiast udział w rynku waha się od 40 do 100 procent w zależności od produktu. Spółka buduje instalację Polipropylenu w Unipetrolu oraz Metatezy w Płocku. Oprócz tego, w ramach programu rozwoju petrochemii spółka planuje capex (do 2023 roku) na poziomie 8,3 mld zł, w ramach którego przewidziana jest budowa kompleksu Pochodnych Aromatów, rozbudowa kompleksu Olefin i rozbudowa zdolności produkcyjnych Fenolu.
Trzecim elementem tego segmentu jest energetyka. Dzięki nowym blokom CCGT we Włocławku i Płocku, spółka dysponuje mocą ponad 1000 MWe. Spółka posiada również największy w Polsce przemysłowy blok wytwórczy w EC Płock (415 MWe, 2150 MWt). Zwrócono również uwagę na fakt, że spółka ma koncesję na budowę farmy wiatrowej na Bałtyku o maksymalnej mocy 1200 MWe. Proces inwestycyjny mógłby się zacząć w 2023 roku w przypadku pozytywnej oceny projektu.
W segmencie detalicznym spółka może się pochwalić liczbą około 2800 stacji paliw, co jest największa siecią detaliczną w Europie Środkowej. Stacje należące do PKN Orlen znajdują się nie tylko w Polsce (1784), ale także w Niemczech (584), w Czechach (413), na Litwie (25) oraz na Słowacji (1). Oprócz tego spółka ma 2108 punktów w ramach ofert pozapaliwowej, do której zaliczają się punkty Stop Cafe wraz ze sklepami convenience O!SHOP w Polsce, Stop Cafe w Czecha i na Litwie, a także Star Connect w Niemczech.
Oferta pozapaliwowa PKN Orlen*
*dotyczy 1681 Stop Cafe w Polsce (włączając w to 459 sklepów convenience pod marką O!SHOP), 298 Stop Cafe w Czechach, 23 Stop Cafe na Litwie oraz 106 Star Connect w Niemczech
Źródło: PKN Orlen S.A.
Jednym z ciekawszych elementów prezentacji była informacja dotycząca sprzedaży hot-dogów przez spółkę, która wyniosła w ubiegłym roku 48 mln, a według naszych obliczeń daje 1,5 hot-doga na sekundę.
Kolejna liczba dnia (po 1,5 hot-doga sprzedawanego na sekundę) to 80 000 km rur w całym zakładzie @PKN_ORLEN (2 x kula ziemska)
— Michał Masłowski (@mmmaslov) October 28, 2019
Z materiałów przekazanych podczas Dnia Inwestora Indywidualnego wynika również, że w 2018 roku spółka sprzedała 11 mld litrów paliw.
W przypadku wydobycia spółka poinformowała, że ma 211 m boe rezerw 2P w Polsce i Kanadzie, a średnie wydobycie to 18 tys. boe/d. Firma szacuje, że łączne zasoby ropy i gazu w Polsce to około 13 m boe (4% węglowodory ciekłe, 96% gaz), natomiast w Kanadzie jest to około 198 mln boe (56% węglowodory ciekłe, 44% gaz).
Wspomniano również o polityce dywidendowej. Z zysku za 2018 roku PKN Orlen wypłacił akcjonariuszom 3,5 zł dywidendy na akcję.
Bogactwo ropy
W dalszej części przedstawione zostały procesy produkcyjne w podziale na działalność rafineryjną i petrochemiczną PKN Orlen. Inwestorzy pilnie wysłuchali również tego wystąpienia.
Ponad 120 gości odwiedziło dziś nasz płocki zakład w ramach pierwszego w historii spółki Dnia Inwestora Indywidualnego @PKN_ORLEN. Do końca roku bedziemy organizować kolejne inicjatywy edukacyjne dotyczące inwestowania i konsekwentnie rozwijać program #ORLENwPortfelu📈 pic.twitter.com/gYRHkhQIkR
— Joanna Zakrzewska (@RzecznikORLEN) 28 października 2019
W prezentacji przedstawiony został m.in. uproszczony schemat procesu rafineryjnego, a także obieg węgla w przyrodzie. W bardziej praktycznym aspekcie, inwestorzy otrzymali wiedzę na ten temat podczas zwiedzania zakładu produkcyjnego w Płocku.
Zwiedzanie rafinerii w Płocku
Ostatnim punktem Dnia Inwestora było oczekiwane zwiedzanie rafinerii w Płocku. Ze względów bezpieczeństwa miało ono charakter objazdowy, podczas którego w każdym z autobusów przewodnicy opowiadali na temat instalacji znajdujących się w rafinerii.
Jesteśmy przed bramą numer 1. Czas na zwiedzanie Rafinerii Płock podczas Dnia Inwestora Indywidualnego @PKN_ORLEN pic.twitter.com/vhFP1qivXi
— Przemysław Ławrowski (@PLawrowski) October 28, 2019
Budowa płockiego zakładu rozpoczęła się w 1959 roku, a w sierpniu 1964 roku popłynęły w niej pierwsze litry ropy naftowej. Obecnie obiekt zajmuje łącznie 800 ha powierzchni, natomiast 400 ha stanowi strefa ochronna. Klasyfikowany jest jako Super-Site i funkcjonują w nim cztery instalacje do przerobu ropy. W sumie w rafinerii pracuje około 2000 osób podzielonych na cztery brygady. Zakład pracuje w trybie ciągłym.
Inwestorzy podczas zwiedzania zobaczyli m.in. instalację Clausa, instalację asfaltów, instalację olefin, instalację polietylenu czy instalację hydrokrakingu.
W płockiej rafinerii znajduje się również elektrownia w ramach której funkcjonuje system odsiarczania spalin oraz pochodnie, które mają za zadanie w razie potrzeby spalić obecne w instalacjach gazy, które mają charakter wybuchowy.