Chat with us, powered by LiveChat

INI: Mocny wzrost entuzjazmu wśród polskich i amerykańskich inwestorów

Skomentuj artykuł

Do poziomu 30,1 pkt. urósł Indeks Nastrojów Inwestorów. Jest to aż o 15,8 pkt. więcej w stosunku do poziomu z ubiegłego tygodnia i tylko o 4,7 pkt. mniej w stosunku do tegorocznego rekordu. Widoczny wzrost entuzjazmu inwestorów odnotowano również za Oceanem. Poprawa nastrojów to efekt m.in. ocieplenia stosunków na linii USA-Chiny oraz dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy.

 

Publikowany co czwartek Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) osiągnął poziom najwyższy od 25 lipca 2019 roku. Jego obecna wartość to 30,1 pkt., o 15,8 pkt. więcej w stosunku do poprzedniego odczytu. Nominalnie wskaźnik ten wzrósł ponad dwukrotnie, z poziomu 14,2 pkt. w ubiegłym tygodniu. Tak duży wzrost INI pokazuje, że na rynku jest znacznie więcej inwestorów, którzy uważają, że w ciągu kolejnych 6 miesięcy na rynku panować będzie trend wzrostowy. 

 

Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów  

ini_indeks_07_11_2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych  

 

Udział inwestorów spodziewających się na rynku trendu wzrostowego wynosi obecnie 54,9 procent (+8,3 p.p. t/t). Z kolei udział niedźwiedzi spadł o 7,5 pkt. procentowego do poziomu 24,9 procent. Na stabilnym poziomie pozostał natomiast odsetek graczy oczekujących trendu bocznego (20,2 procent)

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

  Niedźwiedzie Neutralni Byki
Udział  24,9% 20,2% 54,9%
Zmiana t/t -7,5 p.p. -0,8 p.p. +8,3 p.p. 

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 31.10-07.11.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Tak duży wzrost entuzjazmu inwestorów to po części zasługa nowych rekordów, jakie obserwowaliśmy w tym tygodniu na indeksach notowanych na Wall Street.  W poniedziałek S&P500 zaliczył nowy historyczny szczyt, z kolei Nasdaq wspiął się na szczyt we wtorek tj. 5 listopada. Dla indeksu Dow Jones rekordowy był również wtorek. W tym miejscu trzeba jednak zwrócić uwagę, że w czwartek indeksy zza Oceanu, czyli tuż po publikacji najnowszego odczytu INI, odnotowały znakomity start sesji, w wyniku czego odnotowano kolejne szczyty.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Na fali tego entuzjazmu w górę szedł również warszawski WIG, który na przestrzeni ostatnich 5 sesji zyskał niepełna 3 procent. Nieco więcej zyskał WIG20, a mWIG40 i sWIG80 poszły w górę o ponad 1 procent. Pamiętajmy, że w ubiegły piątek (1 listopada), sesji na GPW nie było, ze względu na obchodzone w tym dniu święto.

Negocjacje USA-Chiny oraz dane z rynku pracy

Rekordy na Wall Street to splot kilku czynników w tym dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy oraz informacji o możliwym rychłym podpisaniu pomiędzy USA i Chinami porozumienia handlowego. Jak podaje Reuters, prezydent Trump spotka się w tej sprawie z prezydentem Chin dopiero w grudniu. To jednak wystarczyło rynkowi, który jak widać spragniony był pozytywnych informacji na tym polu.

 

Dobrze wypadły natomiast dane z amerykańskiego rynku pracy opublikowane w ubiegły piątek. Wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniósł aż 128 tys., tymczasem rynek spodziewał się wzrostu na poziomie 85 tys. Stopa bezrobocia miała natomiast wartość w październiku 3,6 procent.

 

Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*     

ini_aaii_indeks_07_11_2019

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 31.10-07.11.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

Wymienione powyżej czynniki sprawiły, że odsetek byków w badaniu AAII wyniósł aż 40,3 procent, co daje wzrost w ujęciu tygodniowym o 11,9 pkt. procentowego i jest najwyższym poziomem od 9 maja 2019 roku. Udział niedźwiedzi mocno spadł (-10,1 p.p. t/t) i miał wartość 23,9 procent. Z kolei udział inwestorów nastawionych neutralnie był stabilny i sięgnął 35,8 procent (-1,8 p.p. t/t).

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie