Do poziomu 30,1 pkt. urósł Indeks Nastrojów Inwestorów. Jest to aż o 15,8 pkt. więcej w stosunku do poziomu z ubiegłego tygodnia i tylko o 4,7 pkt. mniej w stosunku do tegorocznego rekordu. Widoczny wzrost entuzjazmu inwestorów odnotowano również za Oceanem. Poprawa nastrojów to efekt m.in. ocieplenia stosunków na linii USA-Chiny oraz dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy.
Publikowany co czwartek Indeks Nastrojów Inwestorów (INI) osiągnął poziom najwyższy od 25 lipca 2019 roku. Jego obecna wartość to 30,1 pkt., o 15,8 pkt. więcej w stosunku do poprzedniego odczytu. Nominalnie wskaźnik ten wzrósł ponad dwukrotnie, z poziomu 14,2 pkt. w ubiegłym tygodniu. Tak duży wzrost INI pokazuje, że na rynku jest znacznie więcej inwestorów, którzy uważają, że w ciągu kolejnych 6 miesięcy na rynku panować będzie trend wzrostowy.
Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Udział inwestorów spodziewających się na rynku trendu wzrostowego wynosi obecnie 54,9 procent (+8,3 p.p. t/t). Z kolei udział niedźwiedzi spadł o 7,5 pkt. procentowego do poziomu 24,9 procent. Na stabilnym poziomie pozostał natomiast odsetek graczy oczekujących trendu bocznego (20,2 procent)
Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*
Niedźwiedzie | Neutralni | Byki | |
Udział | 24,9% | 20,2% | 54,9% |
Zmiana t/t | -7,5 p.p. | -0,8 p.p. | +8,3 p.p. |
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 31.10-07.11.2019
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Tak duży wzrost entuzjazmu inwestorów to po części zasługa nowych rekordów, jakie obserwowaliśmy w tym tygodniu na indeksach notowanych na Wall Street. W poniedziałek S&P500 zaliczył nowy historyczny szczyt, z kolei Nasdaq wspiął się na szczyt we wtorek tj. 5 listopada. Dla indeksu Dow Jones rekordowy był również wtorek. W tym miejscu trzeba jednak zwrócić uwagę, że w czwartek indeksy zza Oceanu, czyli tuż po publikacji najnowszego odczytu INI, odnotowały znakomity start sesji, w wyniku czego odnotowano kolejne szczyty.
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)
Na fali tego entuzjazmu w górę szedł również warszawski WIG, który na przestrzeni ostatnich 5 sesji zyskał niepełna 3 procent. Nieco więcej zyskał WIG20, a mWIG40 i sWIG80 poszły w górę o ponad 1 procent. Pamiętajmy, że w ubiegły piątek (1 listopada), sesji na GPW nie było, ze względu na obchodzone w tym dniu święto.
Negocjacje USA-Chiny oraz dane z rynku pracy
Rekordy na Wall Street to splot kilku czynników w tym dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy oraz informacji o możliwym rychłym podpisaniu pomiędzy USA i Chinami porozumienia handlowego. Jak podaje Reuters, prezydent Trump spotka się w tej sprawie z prezydentem Chin dopiero w grudniu. To jednak wystarczyło rynkowi, który jak widać spragniony był pozytywnych informacji na tym polu.
Dobrze wypadły natomiast dane z amerykańskiego rynku pracy opublikowane w ubiegły piątek. Wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniósł aż 128 tys., tymczasem rynek spodziewał się wzrostu na poziomie 85 tys. Stopa bezrobocia miała natomiast wartość w październiku 3,6 procent.
Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 31.10-07.11.2019
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Wymienione powyżej czynniki sprawiły, że odsetek byków w badaniu AAII wyniósł aż 40,3 procent, co daje wzrost w ujęciu tygodniowym o 11,9 pkt. procentowego i jest najwyższym poziomem od 9 maja 2019 roku. Udział niedźwiedzi mocno spadł (-10,1 p.p. t/t) i miał wartość 23,9 procent. Z kolei udział inwestorów nastawionych neutralnie był stabilny i sięgnął 35,8 procent (-1,8 p.p. t/t).