Chat with us, powered by LiveChat

Kolejny wzrost wywindował INI do poziomu niewidzianego od ponad 2 lat

Skomentuj artykuł

Wzrost udziału inwestorów spodziewających się na giełdzie trendu wzrostowego do poziomu prawie 60 procent sprawił, że Indeks Nastrojów osiągnął wartość niewidzianą od marca 2017 roku. Poziom 41,4 pkt. w przypadku INI to również o 6,6 pkt. wyższy rezultat w stosunku do tegorocznego rekordu tego wskaźnika.

 

Publikowany w każdy czwartek przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Indeks Nastrojów Inwestorów osiągnął poziom 41,4 pkt., co jest wynikiem o 11,3 pkt. wyższym w stosunku do wyniku z ubiegłego tygodnia. Jest to najwyższy poziom INI od 2 marca 2017 roku oraz wyższe o 6,6 pkt. notowanie w stosunku do tegorocznego rekordu.

 

Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów   

ini_indeks_14_11_2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych   

 

Wartość INI jest wynikiem różnicy pomiędzy udziałem inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego, a udziałem inwestorów oczekujących trendu spadkowego. Udział tych pierwszych jest w najnowszym notowaniu niespotykanie wysoki, gdyż wyniósł 59,7 procent (+4,8 p.p. t/t), natomiast udział tych drugich już dawno nie był tak niski. Ostatni raz tak mały udział graczy oczekujących trendu spadkowego występił 16 lutego 2017 roku. Obecnie mamy również do czynienia z rzadko spotykaną sytuacją, kiedy udział inwestorów spodziewających się trendu bocznego jest wyższy od udziału niedźwiedzi. Ostatni raz taki układ sił był widziany 11 lipca 2019 roku.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

  Niedźwiedzie Neutralni Byki
Udział 18,3% 22,0% 59,7%
Zmiana t/t -6,5 p.p. +1,8 p.p. +4,8 p.p.

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 07.11-14.11.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

W przeciwieństwie do INI, główne indeksy warszawskiej giełdy na przestrzeni ostatnich sesji nie odnotowały wzrostów. Warto jednak pamiętać, że ze względu na poniedziałkowe święto, od publikacji ostatniego notowania wskaźnika miały miejsce 4 sesje. Ponad 1 procent straciły indeksy WIG i WIG20. Z kolei mWIG40 poszedł w dół o niespełna procent.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Wśród danych makroekonomicznych dotyczących polskiej gospodarki, które pojawiły się niedawno na rynku należy wymienić wstępny odczyt PKB za III kwartał, który według GUS wyniósł 3,9 procent r/r.

Amerykanie również w dobrych nastrojach

Według AAII, udział byków wzrósł do poziomu 40,7 procent (+0,4 p.p. t/t), najwyższego od 9 maja 2019 roku. Nieco szybciej wzrastał udział niedźwiedzi, które stanowią 24,8 procent. Nadal liczną reprezentację mają inwestorzy oczekujący trendu bocznego, których było 34,5 procent (-1,3 p.p. t/t). 

 

Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*    

ini_aaii_indeks_14_11_2019

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 07.11-14.11.2019

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych 

 

W porównaniu do poziomów z analogicznego momentu ubiegłego tygodnia, Dow Jones, S&P500 oraz Nasdaq zaliczyły niewielki wzrost. Nadal znajdują się jednak blisko rekordowych poziomów. Nie pojawiły się również przełomowe dane makroekonomiczne.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie