Chwilowe wybicie - tak w skrócie można nazwać ubiegłotygodniowy mocny wzrost Indeksu Nastrojów Inwestorów. Mimo sporego spadku (-20,9 pkt. t/t), aktualny odczyt INI wynoszący 20,5 pkt. jest stosunkowo wysoki, biorąc pod uwagę notowania tego wskaźnika z ostatnich miesięcy.
Publikowany w każdy czwartek Indeks Nastrojów Inwestorów osiągnął poziom 20,5 pkt. Jest to o 20,9 pkt mniej w stosunku do wyniku z poprzedniego tygodnia. Mimo spadku wskaźnik ten nadal jest wyższy niż większość jego tegorocznych odczytów. Na 47 notowań, jakie miały miejsce w tym roku, wyższy poziom INI odnotował tylko w siedmiu przypadkach. Miało to miejsce pod koniec czerwca, w lipcu oraz w pierwszej połowie listopada.
Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Spośród inwestorów biorących udział w badaniu, 50 procent stanowili gracze, którzy spodziewają się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego. W stosunku do ubiegłego tygodnia jest ich aż o 9,7 pkt. proc. mniej. Mocne odbicie zaprezentowały natomiast niedźwiedzie, których udział to 29,5 procent, czyli o 11,2 pkt. proc. więcej w ujęciu tygodniowym. Z kolei inwestorzy nastawieni neutralnie stanowią 20,5 procent badanych.
Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy*
Niedźwiedzie | Neutralni | Byki | |
Udział | 29,5% | 20,5% | 50,0% |
Zmiana t/t | +11,2 p.p. | -1,5 p.p. | -9,7 p.p. |
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 14.11-21.11.2019
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
W przeciwieństwie sytuacji na amerykańskim rynku akcji, polskie indeksy radzą sobie znacznie gorzej. Mimo nadal stosunkowo dobrych nastrojów, WIG oraz WIG20 na przestrzeni ostatnich 5 sesji odnotowały ponad 2-procentowy spadek. Lepiej radził sobie mWIG40, który stracił niespełna 1 procent, a wartość sWIG80 znajduje się w pobliżu poziomu sprzed tygodnia. Wśród danych, które mogły mieć wpływ na notowania rynkowe należy wymienić czwartkowe dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w Polsce, a także informacje przekazane przez premiera w expose.
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)
USA: Kolejne rekordy indeksów
Wśród amerykańskich inwestorów największy udział mają gracze spodziewający się trendu bocznego na giełdzie. Wynosi on 36,7 procent (+2,3 p.p. t/t). Widać zatem, że po dwóch tygodniach przewodnictwa, byki ponownie ustąpiły. Aktualnie ich odsetek wynosi 34,2 procent, o 6,5 pkt. proc. mniej niż przed tygodniem. Z kolei niedźwiedzie stanowią 29 procent (+4,2 p.p. t/t).
Udział inwestorów spodziewających się na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego w podziale na polskich i amerykańskich graczy*
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 14.11-21.11.2019
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Na uwagę zasługuje fakt, że mimo mniejszego udziału byków w badaniu przeprowadzonym przez AAII, indeksy na Wall Street odnotowały nowe rekordy. Dotyczy to S&P500, który we wtorek wypracował poziom 3127,64 pkt., Nasdaq (8589,76 pkt.) oraz Dow Jones (28090,21 pkt.).