Podczas wczorajszej sesji, tj. w czwartek 13 lutego, notowania Kruka załamały się, kończąc dzień ze spadkiem rzędu 10,6% (choć w trakcie sesji przecena sięgała nawet 12,9%). Sytuacja jest o tyle ciekawa, że mogła to być reakcja na temat potencjalnych zmian w prawie, zakomunikowanych... 2 dni wcześniej. Poniżej krótko komentujemy ostatnie doniesienia, a także przyglądamy się wykresowi spółki.
We wtorek, 11 lutego, Dziennik Gazeta Prawna przedstawił pomysły zmian w prawie, dotyczące egzekucji wierzytelności zaproponowane przez pełnomocnika rządu ds. praw człowieka i wiceministra sprawiedliwości, Marcina Warchoła. Zakładają one m.in. zakaz egzekucji z nieruchomości, gdy dług stanowi ułamek wartości lokalu mieszkalnego, czy zakaz handlu wierzytelnościami, co ma ograniczyć lichwę. Szczególnie ten drugi zakaz może być bardzo bolesny dla Kruka, ponieważ głównie na tym skupia się działalność giełdowej spółki.
Zarząd Kruka opublikował komentarz dotyczący nagłej, gwałtownej przeceny akcji.
W związku ze spadkiem kursu akcji o 10,6% w dniu 13.02.2020 roku, Zarząd KRUK S.A. informuje, że w Spółce nie wystąpiły żadne zdarzenia, które mogłyby uzasadniać istotny spadek notowań. Jednocześnie i w nawiązaniu do informacji prasowych dotyczących potencjalnych zmian prawnych dotyczących przeciwdziałania praktykom lichwiarskim, KRUK S.A. informuje, że jednoznacznie i zdecydowanie popiera działania mające na celu wyeliminowanie patologicznych działalności na rynku pożyczek konsumenckich. W obrębie rynku wierzytelności Grupa KRUK wspiera zmiany, które prowadziłyby do zwiększenia przejrzystości i uspójnienie praktyk rynkowych przy poszanowaniu słusznych praw tak osób zadłużonych, jak i wierzycieli. Na dzisiaj nie ma konkretnych propozycji zmian związanych z obrotem wierzytelnościami w Polsce, natomiast KRUK S.A. aktywnie uczestniczy w pracach nad dyrektywą Unii Europejskiej, regulującą rynki obrotu wierzytelnościami w całej Unii, w tym w Polsce. Jednocześnie informacje medialne, które pojawiły się w ostatnim czasie i dotyczące wierzytelności mających znamiona praktyk lichwiarskich nie są i nigdy nie były nabywane i obsługiwane przez Grupę KRUK.
Komentarz
Nie ulega wątpliwości, że prawo powinno chronić konsumentów przed lichwiarskimi praktykami niektórych firm, czemu