Chat with us, powered by LiveChat

Grupa Voxel liczy na kontynuację dynamicznego rozwoju

Skomentuj artykuł
© kaliantye - stock.adobe.com

Grupa Voxel działa na rynku usług medycznych. W osatnich latach odnotowała istotny wzrost zarówno na poziomie organicznym, jak i dzięki licznym akwizycjom. Intencją zarządu jest utrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu w kolejnych okresach. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się Spółce.

 

Zobacz także:

 

Profil działalności

Grupa Voxel jest podmiotem obejmującym sieć medycznych centrów diagnostycznych, które świadczą wysokowyspecjalizowane usługi w dziedzinie radiologii i medycyny nuklearnej. Głównym obszarzem działalności Grupy jest świadczenie usług diagnostyki obrazowej (zarówno badań refundowanych, jak i wykonywanych na rzecz pacjentów prywatnych). Jak podaje Spółka, diagnostyka obrazowa jest obecnie jednym z najszybciej rosnących, samodzielnych segmentów medycyny. Z jednej strony wynika to ze zmian demograficznych i rosnącej skali chorób cywilizacyjnych, z drugiej natomiast jest pochodną dużego postępu technologicznego, umożliwiającego coraz bardziej precyzyjne diagnozowanie. Z perspektywy płatnika (prywatnego, jak też publicznego) diagnostyka obrazowa ekonomizuje proces leczenia, umożliwiając rozpoznanie choroby już na wczesnym etapie. W przypadku diagnozowania chorób w stadium zaawansowanym wspomaga podejmowanie odpowiednich, efektywnych, także z finansowego punktu widzenia, decyzji terapeutycznych.

 

W ramach diagnostyki obrazowej Voxel realizuje nasępujące rodzaje badań:

  • tomografia komputerowa (TK),
  • rezonans magnetyczny (MR) – główny obszar przychodów i zysków Spółki,
  • pozytonowa tomografia emisyjna (PET-TK),
  • badania medycyny nuklearnej (SPECT),
  • pozostałe, w tym badania USG i RTG.

 

W okresie pierwszych dziewięciu 9 miesięcy 2019 roku Voxel wykonał prawie 202 tys. badań (wobec prawie 177 tys. badań rok wcześniej), z czego prawie 167 tysięcy stanowiły badania TK, MR i PET-TK, które generują główne przychody ze sprzedaży. Na dzień 30 września 2019 roku Spółka prowadziła 14 pracowni TK, 18 pracowni MR, 7 pracowni PET-TK oraz 4 pracownie SPECT. Ponadto, Emitent kontynuował prace nad rozwojem nowych usług medycznych, związanych ze świadczeniem następujących procedur (SPECT): badania izotopowe (BI), terapia izotopowa (TI), badania medycyny nuklearnej (BMN), biopsja fuzyjna prostaty.

 

Spółka zajmuje się także produkcją i sprzedażą radiofarmaceutyków – są to produkty lecznice, niezbędne w procesie diagnozowania chorób nowotworowych metodą PET_TK oraz PET-MR. 

 

Dzięki akwizycjom Grupa Voxel działa także w innych obszarach powiązanych z usługami medycznymi. Dzięki przejęciu  Alteris S.A. (w 2010 roku) Grupa świadczy IT w zakresie trzech głównych linii produktowych:

  • systemów informatycznych dla jednostek ochrony zdrowia,
  • dostawy sprzętu i realizacji projektów pracowni diagnostycznych pod klucz oraz
  • wdrażania nowoczesnej infrastruktury szpitalnej.

 

Ponadto, objęcie udziałów w Radpoint Sp. z o.o. (14,99% w dniu 28 czerwca 2019 roku, po umorzeniu udziałów własnych zwiększenie do 24,98%; nowoczesne rozwiązania IT dla radiologii, wykorzystanie cloud computing) i transakcja finansowania z możliwością konwersji na udziały z CardioCube Corp. (nowoczesne rozwiązania informatyczne związane z interfacem pacjent-lekarz, możliwość wykorzystania w szpitalnictwie) ma dać liczne synergie ze spółką Alteris i możliwości rozwoju oferowanych przez nią produktów. Inne spółki z Gupy Kapitałowej to:

  • Exira Gamma Knife sp. z o.o. (akwizycja z 31 października 2018 roku) jest podmiotem świadczącym usługi z zakresu neuroradiochirurgii i posiada urządzenie gamma knife i rezonans magnetyczny;
  • VITO-MED sp. z o.o. (przejęcie z 31 grudnia 2018 roku) jest podmiotem leczniczym prowadzącym szpital w Gliwicach, w ramach którego działają: Oddział Wewnętrzny, Oddział Neurologii i Oddział Udarowy oraz Poradnie Specjalistyczne i Pracownie Diagnostyczne, jak również Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o specjalności neurologiczno-rehabilitacyjnej;
  • Hannah sp. z o.o. (przejęcie 30 kwietnia 2019 roku) świadczy usługi z zakresu diagnostyki obrazowej (spółka posiada pracownię radiologii zabiegowej wyposażoną w tomograf komputerowy).

 

Ponadto, skład Grupy może powiększyć się już w I kw. 2020 roku o Scanix sp. z o.o. (konwersja wykupionych wierzytelności na udziały – 81,7%), która posiada łącznie 11 specjalistycznych pracowni w 5 lokalizacjach na obszarze województwa śląskiego oraz 4 obowiązujące umowy zawarte z NFZ na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu badań MR i TK. 

 

Wyniki finansowe

W dalszej części przyglądamy się pokrótce sytuacji fundamentalnej Grupy Voxel.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie