Chat with us, powered by LiveChat

INI stabilne. Nastroje inwestorów bez większych zmian

Skomentuj artykuł

Sentyment wśród inwestorów z polskiej giełdy pozostaje dobry. Indeks Nastrojów Inwestorów według najnowszego odczytu zaliczył lekki spadek. W skali pięciu ostatnich sesji osunął się również indeks WIG, który na koniec czwartkowego handlu miał wartość 57693,12 punktów. W USA udział byków także lekko zmalał, a ich udział jest niższy niż ma to miejsce w przypadku GPW.

 

Aktualna wartość INI to 18,2 pkt., wobec 19,1 pkt. w ubiegłym tygodniu, co daje spadek w skali tygodnia na poziomie 0,9 pkt. Nastroje inwestorów od początku 2020 roku są dość stabilne. Najniższa wartość osiągnięta przez INI w tym roku to 13,9 pkt., natomiast najwyższa 30,9 pkt. 

 

Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów 

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

 

ini_indeks_20_02_2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych    

 

W cotygodniowym badaniu przeprowadzanym przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, 47,4 procent inwestorów opowiedziało się za trendem wzrostowym na giełdzie w ciągu kolejnych 6 miesięcy - udział byków ponownie spadł zatem poniżej poziomu 50 procent. Odsetek niedźwiedzi wyniósł 29,2 procent, a inwestorów spodziewających się trendu bocznego było 23,4 procent.

 

Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie
w ciągu kolejnych 6 miesięcy*

 

Byki

47,4%

Zmiana t/t: -2,6 p.p.

 

 

Neutralni

23,4%

Zmiana t/t: +4,3 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

29,2%

Zmiana t/t: -1,7 p.p.

 

 

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 13.02-20.02.2020
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

Również WIG w ciągu ostatnich 5 sesji zaliczył lekki spadek. Na lekkim plusie jest mWIG40, a sWIG80 zyskał prawie 2,5 procent.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Przeglądając kalendarz makroekonomiczny z ostatniego tygodnia należy zwrócić uwagę na dane o produkcji przemysłowej z polskiej gospodarki, które pojawiły się w czwartek. W styczniu wzrosła ona o 1,1 procent rok do roku, wobec prognozowanego spadku o 0,1 procent rok do roku. Z kolei piątkowy wstępny odczyt PKB pokazał, że w czwartym kwartale 2019 roku polska gospodarka urosła o 3,1 procent rok do roku.

USA: Byki w defensywie

Na amerykańskim rynku według najnowszego badania AAII, udział byków spadł o 0,7 pkt. procentowego i wyniósł 40,6 procent. Mocno wzrósł natomiast udział niedźwiedzi (+2,3 pkt. proc. t/t), którzy stanowią obecnie 28,7 procent respondentów. Z kolei gracze nastawieni neutralnie mają udział 30,8 procent. 

 

Sentyment inwestorów

ini_aaii_indeks_20_02_2020

*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 13.02-20.02.2020

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

W ciągu ostatnich sesji indeks S&P500 i Nasdaq osiągnęły kolejne historyczne szczyty. Kolejne rekordy padły w środę 19 lutego. Warto zwrócić uwagę, że obecnie mamy do czynienia z krótszym tygodniem na Wall Street. W poniedziałek obchodzono bowiem Dzień Prezydenta.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie