Indeks Nastrojów Inwestorów zaliczył czwarty z rzędu spadek wartości. Wskaźnik ten spadł o 5,9 pkt. do poziomu -22,9 pkt. Widać zatem, że tempo pogarszania się nastrojów giełdowych graczy nieco zmalało, a mimo pogłębiającego się dołka, INI nadal pozostaje na najniższym poziomie od maja ubiegłego roku. W USA pogorszenie nastrojów było większe, co pokazuje wzrost udziału niedźwiedzi o 11,7 pkt. procentowego w ciągu tygodnia.
Publikowany w każdy czwartek przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych INI ma wartość -22,9 pkt. i podobnie, jak miało to miejsce tydzień wcześniej, znajduje się na najniższym poziomie od 16 maja 2019 roku. Pozytywnym aspektem tego spadku jest fakt, że w porównaniu do dwóch wcześniejszych odczytów, jego dynamika się zmniejszyła. W porównaniu do danych z ubiegłego tygodnia, opublikowana wartość jest o 5,9 pkt. niższa, a dwa wcześniejsze spadki miały wartość 19,6 oraz 15,6 pkt.
Wykres Indeksu Nastrojów Inwestorów
Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Udział niedźwiedzi, czyli inwestorów spodziewających się na giełdzie trendu spadkowego wzrósł nieznacznie bo o 1 pkt. procentowy. Spadek INI w większym stopniu został zatem wywołany obniżką o 4,9 pkt. procentowego odsetka byków. W przypadku inwestorów nastawionych neutralnie, a zatem spodziewających się na rynku trendu bocznego, udział wzrósł o 3,9 pkt. procentowego do poziomu 16,2 procent. Szczegółowe dane na ten temat przedstawia poniższa grafika. W przypadku niedźwiedzi wartość jest najwyższa, natomiast w przypadku byków najniższa od 16 maja 2019 roku.
Odsetek inwestorów oraz zmiana ich udziału na przestrzeni tygodnia w podziale na graczy spodziewających się trendu wzrostowego/bocznego/spadkowego na giełdzie
w ciągu kolejnych 6 miesięcy*
Byki 30,4% Zmiana t/t: -4,9 p.p. |
|
Neutralni 16,2% Zmiana t/t: +3,9 p.p. |
|
Niedźwiedzie 53,4% Zmiana t/t: +1,0 p.p. |
|
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 05.03-12.03.2020
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
W czwartek indeks WIG znów tracił na wartości. Skala spadku przekroczyła 12 procent. WIG20 stracił pona 13 procent, a jego wartość to obecnie nieco ponad 1300 punktów. Jest ona najniższa od 2009 roku i powoli zbliża się od dołka wydrążonego przez spadki z ostatniego kryzysu finansowego.
Przeceny na rynkach akcji dokładnie analizowaliśmy w Dziale Analiz SII. W poniedziałek pisaliśmy m.in. o 111 spółkach, które znajdują się na 12-miesięcznym minimum, a w środę o tym, jak polska giełda wypada na tle europejskich. Oprócz tego wyjaśnialiśmy sytuację techniczna głównych indeksów.
Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!
Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)
USA
Na rynku amerykańskim również widać przecenę. Indeks S&P500 na przestrzeni miesiąca stracił jedną czwartą swojej wartości. Nasdaq również stracił około 25 procent wartości.
Najnowszy odczyt nastrojów inwestorów z Wall Street pokazuje, że odsetek niedźwiedzi wzrósł do poziomu 51,3 procent (+11,7 pkt. proc. t/t). Z kolei inwestorów, których zdaniem będziemy mieli do czynienia z trendem wzrostowym wyniósł 29,7 procent (-9 pkt. proc. t/t). Z kolei prawie 20 procent graczy jest nastawiona neutralnie.
Sentyment inwestorów
*dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 05.03-12.03.2020
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Patrząc na powyższy wykres widać również, że struktura udziałowa byków, niedźwiedzi oraz inwestorów nastawionych neutralnie jest obecnie podobna na rynku polskim i amerykańskim.