Temat czatu: Omówienie wyników LW Bogdanka S.A. za 2019 r.
Data: poniedziałek, 30 marca, godz. 13:00
Przypomnienie: Dodaj ten czat do swojego kalendarza
Na pytania inwestorów odpowiedział:
Artur Wasil
Prezes Zarządu
Pan Artur Wasil w 2002 r. ukończył studia wyższe na Wydziale Górniczym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Kierunek – Górnictwo i Geologia, Specjalność – Geotechnika Górnicza. Z Lubelskim Zagłębiem Węglowym związany od 2002 r., kiedy to podjął pracę zawodową w Lubelskim Węglu Bogdanka SA gdzie przeszedł szczeble kariery zawodowej od stanowiska stażysty o sztygara oddziałowego oddziału wydobywczego. W 2012 r. podjął pracę w przedsiębiorstwie PRG Linter SA na stanowisku Dyrektora ds. Górniczych, a począwszy od 2014 r. objął stanowisko Prezesa Zarządu. Pan Artur Wasil ukończył również studia podyplomowe w zakresie Zarządzania Projektami Europejskimi i Prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Od 21 marca 2018 r. objął funkcję Prezesa Zarządu LW Bogdanka SA.
Kilka słów o Spółce:
Lubelski Węgiel Bogdanka S.A. jest najnowocześniejszą i najbardziej efektywną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, będącą częścią Grupy Enea, jednego z liderów polskiego rynku energetycznego. W 2019 r. produkcja węgla handlowego Bogdanki wyniosła 9,45 mln ton.
Kopalnia Bogdanka zaopatruje przede wszystkim odbiorców przemysłowych, zlokalizowanych we wschodniej i północno-wschodniej Polsce. Rynek odbiorców jest ustabilizowany, a sprzedaż realizowana jest głównie w oparciu o umowy wieloletnie. Główne kierunki zbytu węgla handlowego z LW Bogdanka to energetyka zawodowa i energetyka przemysłowa.
Spółka wyróżnia się na tle branży pod względem osiąganych wyników finansowych, wydajności wydobycia węgla kamiennego oraz planów inwestycyjnych.
Zapis czatu inwestorskiego
Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z Panem Arturem Wasilem, Prezesem Zarządu LW Bogdanka S.A. Czat odbędzie się 30 marca (poniedziałek) o godzinie 13:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.
Moderator: Witam na czacie i zapraszam do zadawania pytań
Fundamentalista: Czy spółka w związku z COVID19 ma problemy z wydobyciem?
Artur Wasil: Ze względu na zagrożenie koronawirusem zmieniliśmy sposób organizacji pracy by realizować założone cele produkcyjne.
Wiktor Grzywacz: Czy wydarzenia związane z koronawirusem mogą w jakikolwiek sposób wpłynąć na planowany na ten rok Capex?
Artur Wasil: Tak. W przypadku rozwoju epidemii liczymy się z możliwością jego ograniczenia.
witam: jak obcna sytuacja wpływa na działalnośc spółki
Artur Wasil: Spółka wdrożyła szereg procedur mających na celu ograniczenia potencjalnego ryzyka zakażenia. Do najważniejszych rozwiązań należy ograniczenie skupisk ludzi pracujących pod ziemią. Nasze zdolności produkcyjne nie uległy zmianie, widzimy natomiast ograniczenia popytu na energię elektryczną, które pośrednio wpływa na zapotrzebowanie na nasz produkt.
Chris: Czy zwiększyła sie absencja w firmie z powodu koronawirusa?
Artur Wasil: Nie notujemy większych odchyleń od standardowych absencji.
wojtasiewicz.tomasz@gmail.com: W przypadku problemów z torami, czy spółka ma alternatywny transport węgla? Czy spółka ma w planach powiększenie miejsca na składowanie węgla? - dotyczy sytuacji z koronawirusem na kopalni, węgiel ze składu utrzymałby dostawy na jakiś czas. Czy spółka wykonała/wykona badania na obecność bursztynu na niższych głębokościach? (dotyczy dywersyfikacji działalności)
Artur Wasil: Na ten moment nie mamy problemu z transportem, natomiast nie ma alternatywy dla transportu węgla koleją ze względu na skalę. Transport samochodowy znacząco zwiększałby cenę węgla u odbiorcy. Powiększenie składowiska wymaga odpowiednich zgód administracyjnych i jest procesem długotrwałym, nie ma możliwości powiększenia składowiska LWB z dnia na dzień. Spółka rozeznaje rynek pod kątem możliwości składowania na zewnątrz.
Kamil1: Jakie możliwości ma Spółka w zakresie ograniczenia kosztów, gdyby sytuacja nie poprawiła się do końca roku?
Artur Wasil: W przypadku zmniejszenia zapotrzebowania na węgiel, możemy ograniczyć koszty poprzez rezygnację ze zlecania prac w weekendy.
witam: czy w przypadku wystapienia przypadku covid 19 na terenie kopalni będą Państwo o tym informować rynek?
Artur Wasil: Będziemy informować rynek jeśli skutkiem pojawienia się przypadku osoby zakażonej będzie istotna zmiana produkcji. Wdrożyliśmy jednak wszystkie niezbędne procedury by takie ryzyko maksymalnie ograniczyć.
Stef: Jakiego rodzaju inwestycje spółka planuje w bieżącym roku, o jakiej wartości?
Artur Wasil: Plan CAPEX na 2020 rok dla GK wynosi 654 mln. Szczegóły można znaleźć w prezentacji wynikowej za 2019 r. na slajdzie 20.
witam: czy w związku z wirusem biorą Państwo pod uwagę większą presję płacową wśród załogi?
Artur Wasil: Jesteśmy w stałych relacjach ze Związkami Zawodowymi i na chwilę obecną presji nie ma.
wojtasiewicz.tomasz@gmail.com: Kiedy postawione zostaną panele fotovoltaiczne obok kopalni?
Artur Wasil: Jest to jeden z projektów, który obecnie jest szczegółowo analizowany w ramach GK Enea. Planowana jest budowa farmy o mocy do 28 MW
wojtasiewicz.tomasz@gmail.com: Jak ocenia Pan budowę, plan budowy elektrowni przy kopalni? Na ile procent jest to realne?
Artur Wasil: Projekt realizowany jest przez Enea S.A. i jest obecnie w końcowej fazie studium wykonalności.
Charnecky: Czy za jeden z największych w zeszłych latach zysków netto, akcjonariuszom zostanie wypłacona dywidenda? Polityka dywidendowa mówi o 50% zysku netto.
Artur Wasil: Jak co roku zarząd ogłosi swoją rekomendację przed ZWZA zatwierdzającym sprawozdania roczne za 2019 r. uwzględniając aktualną i przewidywaną sytuację. Polityka dywidendowa określona w Strategii jest aktualna i przewiduje wypłatę do 50% zysku netto.
Muszka: Jaki poziom uzysku węgla będzie dla Pana satysfakcjonujący w przypadku 2020 r.?
Artur Wasil: Satysfakcjonował by nas uzysk na poziomie 65%.
Lukas: czy w związku z zamknięciem wielu branż widać presję na ceny węgla?
Artur Wasil: Bazujemy na kontraktach długoterminowych, w których cena jest ustalana na cały rok.
Zibi: Czy przy obecnych cenach węgla oferowanego przez spółkę, firma ma jakiekolwiek przewagi konkurencyjne względem węgla importowanego?
Artur Wasil: Spółka produkuje węgiel dostosowany jakościowo do potrzeb odbiorców oraz korzysta z renty geograficznej ze względu na bliskość głównych odbiorców. Importowany węgiel nie jest dla nas istotną konkurencją.
witam: czy pokłady węgla koksowego są w obrębie Państwa zainteresowan?
Artur Wasil: Częściowo są to zasoby objęte koncesją w nowym złożu K-6, K-7. Jeżeli ich obecność się potwierdzi będziemy rozważać selektywne wydobycie.
wojtasiewicz.tomasz@gmail.com: Czy Bogdanka ma dział B&R który szuka nowych rozwiązań dla węgla?
Artur Wasil: Tak. Nasz dział B&R prowadzi inicjatywy i poszukuje rozwiązań zarówno dla bieżącej produkcji jak i alternatywnych sposobów wykorzystania węgla.
witam: czy naklady na automatyzacje procesów wydobycie będą konsekwencją epidemii covid?
Artur Wasil: Spółka stale wdraża automatyzację na odcinkach produkcji, niezależnie od sytuacji związanej z epidemią. Nad tym m.in. pracuje nasz dział B&R.
Waldemar Rokosz: Czy widzi Pan przestrzeń do obniżki kosztów stałych w bieżącym roku?
Artur Wasil: Tak, Spółka charakteryzuje się elastycznością w zakresie dostosowania kosztów zarówno stałych jak i zmiennych do wielkości produkcji.
olo: Co by się stało gdyby jeden z pracowników został zarażony koronawirusem? Czy zostałoby przerwane wydobycie?
Artur Wasil: Mamy ustalone i wdrożone szczegółowe procedury reagowania w takim przypadku. Z uwagi na wielkość LWB (3 pola wydobywcze) istnieje możliwość ograniczenia wpływu takiego zdarzenia na produkcję.
Lukas: Czy Spółka planuje dywersyfikację działalności poza węgiel? Kiedy to może się stać? Ile Spółka zainwestuje?
Artur Wasil: W wieloletnich planach (w perspektywie do 2040) będziemy analizować różnego rodzaju projekty związane z dywersyfikacją działalności.
Artur Wasil: Dziękuję za zadane pytania i zapraszam do kontaktu z działem IR.