Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku. W praktyce oznacza to, że akcjonariusze tych spółek w tym roku nie otrzymają dywidendy.
Takie stanowisko przedstawił dzisiaj rano na Twitterze Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Jacek Jastrzębski. Rekomendacja KNF motywowana jest potencjalnymi negatywnymi skutkami epidemii koronawirusa.
(1/3) Z uwagi na obecną sytuację zw. z epidemią oraz możliwymi dalszymi negatywnymi konsekwencjami gospodarczymi tego stanu oczekujemy, że banki i zakłady ubezpieczeń, niezależnie od podjętych już w tym zakresie działań, zatrzymają całość wypracowanego w poprzednich latach zysku.
— Jacek Jastrzębski (@JacJastrzebski) March 26, 2020
Jednocześnie Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła oczekiwanie niepodejmowania przez banki i zakłady ubezpieczeń innych działań, które mogą skutkować osłabieniem ich bazy kapitałowej. Wskazano przy tym, że wzmocnienie bazy kapitałowej poprzez zatrzymanie całości zysku jest w ocenie nadzoru konieczne dla zwiększenia możliwości skutecznego reagowania banków i zakładów ubezpieczeń na obecne i przyszłe zagrożenia oraz bezpiecznego kontynowania podstawowej działalności.
(3/3) Wzmocnienie bazy kapitałowej poprzez zatrzymanie całości zysku jest w ocenie nadzoru konieczne dla zwiększenia możliwości skutecznego reagowania banków i zakładów ubezpieczeń na obecne i przyszłe zagrożenia oraz bezpiecznego kontynowania podstawowej działalności.
— Jacek Jastrzębski (@JacJastrzebski) March 26, 2020
Stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego poparł m.in. Paweł Borys, prezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, który w swoim komentarzu na Twitterze wskazał, że kryzys nie jest czasem wypłat dywidend, a także zwrócił uwagę, że podobna rekomendacja w odniesieniu do wszystkich spółek została wydana również w USA.
W pełni uzasadniona decyzja @uknf. Silny kapitałowo polski system finansowy to nasza mocna strona w przeciwieństwie do wielu innych krajów. Kryzys to nie czas na dywidendy, a podobną rekomendacje wydały USA w odniesieniu do wszystkich spółek w 2020 w związku z #COVID2019 https://t.co/L6zVuaKrqp
— Paweł Borys (@PawelBorys_) March 26, 2020
Spokojna reakcja rynku
Reakcja rynku na stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego nie jest nerwowa, co wskazywać może, że inwestorzy już wcześniej spodziewali się, że w bieżącym roku dywidend może nie być. Indeks sektorowy WIG-Banki w czwartek około godziny 10 był nawet na niewielkim plusie wobec wczorajszego zamknięcia. Warto jednak zwrócić uwagę, że tylko od początku roku stracił on na wartości blisko 40%.
WIG-Banki – wykres notowań |
Źródło: Stooq.pl. |
Giełdowy kurs akcji PZU wykazuje się jeszcze większą siłą, będąc w momencie pisania niniejszego komentarza na około 2-procentowym plusie w porównaniu do środowego zamknięcia. Notowania PZU są przy tym mocniejsze od zachowania całego rynku – indeks WIG rośnie w tym samym momencie o 0,4%. Od początku bieżącego roku kapitalizacja PZU stopniała jednak o blisko 30%.
PZU – wykres notowań |
Źródło: Stooq.pl. |
© 2012-2020 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zastrzega, iż wszystkie materiały dostępne w serwisie sii.org.pl są objęte ochroną prawa autorskiego. Kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie i inne formy korzystania z materiałów umieszczonych w ww. serwisie wykraczające poza granice dozwolone prawem jest zabronione.