Chat with us, powered by LiveChat

Czat inwestorski: Porozmawiajmy o giełdzie – czat z prezesem GPW dr. Markiem Dietlem

Temat czatu: Porozmawiajmy o giełdzie – czaty giełdowe z prezesem GPW dr. Markiem Dietlem

 

Data: wtorek, 31 marca 2020 r., godz. 11:00

 

Na pytania inwestorów w czacie giełdowym odpowiedział:

 

Marek Dietl, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawiedr Marek Dietl, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Tytuł doktora nauk ekonomicznych uzyskał w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. Podczas studiów doktoranckich odbył staż w University of Glasgow. Od 2012 r. jest adiunktem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH). W latach 2012-2013 odbył staż na Uniwersytecie Ekonomicznym w Essex. Ukończył także specjalistyczne dwuletnie studia w zakresie finansów EY Executive Studies in Finance.

W latach 1999-2008 Marek Dietl pracował w międzynarodowej firmie doradczej Simon-Kucher & Partners, w której przeszedł wszystkie szczeble kariery od praktykanta do prokurenta i lidera warszawskiego biura. W latach 2008-2012 pracował w Krajowym Funduszu Kapitałowym, najpierw jako menedżer inwestycyjny, następnie jako zastępca dyrektora inwestycyjnego.

 

Marek Dietl zdobył doświadczenie w ponad dwudziestu Radach Nadzorczych, Komisjach Rewizyjnych, Komitetach Inwestycyjnych (Selekcyjnych) m.in. Atende S.A., Banku Gospodarstwa Krajowego, BSC Drukarnie Opakowań S.A., Mercator Medical S.A., Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, PZU Witelo FIZAN.

 

Marek Dietl podejmował również działalność społeczną i ekspercką jako: Doradca Prezydenta RP, Doradca Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, mediatora w sądzie polubownym przy Komisji Nadzoru Finansowego, Radzie Edukacji Ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego, ekspert Business Centre Club oraz Instytutu Sobieskiego. Kierował zespołami ds. Instrumentów Finansowych powołanymi przez Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) jest największą giełdą instrumentów finansowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Lata doświadczeń, wysokie bezpieczeństwo obrotu, niezawodność operacyjna oraz szeroka gama produktów czynią z GPW jedną z najlepiej rozpoznawalnych w świecie polskich instytucji finansowych. Na prowadzonych przez GPW rynkach notowane są akcje blisko tysiąca krajowych i zagranicznych spółek. Giełda prowadzi ponadto obrót instrumentami dłużnymi, instrumentami pochodnymi i produktami strukturyzowanymi, a przez Fundację GPW dba o edukację społeczeństwa w zakresie rynku kapitałowego i inwestowania na giełdzie.

 

Warszawska giełda systematycznie realizuje strategię rozwoju mającą na celu wzmocnienie atrakcyjności i konkurencyjności rynku dla krajowych i zagranicznych spółek i inwestorów. W czerwcu 2018 r. Zarząd GPW przedstawił 14 inicjatyw strategicznych, które będą drogowskazami na drodze ku umacnianiu pozycji międzynarodowej GK GPW. GK GPW postawiła też na budowę nowych platform umożliwiających spotkanie kupujących i sprzedających na warszawskim parkiecie. Będzie też, w jeszcze większym stopniu niż dotychczas, wspierać krajową gospodarkę, co powinno ułatwić Polsce dogonienie najbardziej rozwiniętych gospodarek świata.

 

Giełda warszawska organizuje w Polsce rynek wtórny. Oprócz Głównego Rynku GPW w Warszawie prowadzi również rynek obligacji Catalyst, rynek małych spółek NewConnect, a także rynek energii POEE. Do najważniejszych indeksów giełdowych Głównego Rynku GPW należą: WIG, SWIG80, MWIG40 i WIG20.

 

Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na własnym parkiecie.

 

Czym są czaty giełdowe? 

Czaty giełdowe, zwane również inwestorskimi, to forma komunikacji chętnie wybierana przez spółki notowane na giełdzie lub też spółki, które szykują się do debiutu na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W takim przypadku potencjalni inwestorzy, a także inne osoby zainteresowane tematyką giełdową, mogą porozmawiać z przedstawicielem danego przedsiębiorstwa. Gościem czatu mogą być również inne osoby, np. specjaliści branżowi.

 

Więcej informacji: www.gpw.pl

 


Zapis czatu inwestorskiego


 

Moderator: Serdecznie zapraszamy do udziału w czacie inwestorskim z dr. Markiem Dietlem, Prezesem Zarządu GPW w Warszawie S.A. Czat odbędzie się 31 marca (wtorek) o godzinie 11:00. Zapraszamy do zadawania pytań już dziś w opcji off-line.

 

Moderator: Witam wszystkich, jest już z nami Prezes Marek Dietl. Za minutę rozpoczynamy czat.

 

Moderator: Zapraszamy do zadawania pytań. Przypominamy o okresie zamkniętym i związanymi z tym ograniczeniami.

 

dsnopkiewicz@wp.pl: Panie prezesie, dzisiaj giełda rosnie, czy pana zdaniem najgorsze mamy za sobą?

 

dr Marek Dietl: Wszystko zależy od dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej oraz gospodarczej w Polsce i na świecie. Indeksy giełdowe są barometrem oczekiwań. Im większa niepewność, tym większa zmienność indeksów. Dziś rosną giełdy na niemal całym świecie, co pokazuje, że nie jesteśmy i nie będziemy wyspą.

 

kret: Dlaczego WIG20 nie został zrewidowany?

 

dr Marek Dietl: Rewizja WIG20 została przeprowadzona 20 marca, skład indeksu się nie zmienił. Zmieniły się wagi poszczególnych spółek.

 

rorut@interia.pl: Czy GPW podtrzymuje gotowość wypłacenia dywidendy za 2019 rok

 

dr Marek Dietl: Dziękuję za pytanie, ale mamy okres zamknięty i niestety nie mogę się wypowiadać na ten temat.

 

ludwik25: Czy zakłada Pan jakieś radykalne zmiany w działaniu giełdy? I od czego Pan je uzależnia?

 

dr Marek Dietl: Największą zmianą w funkcjonowaniu giełdy będzie wprowadzenie cyfrowych aktywów, nad czym intensywnie pracujemy. To będzie prawdziwa rewolucja. Powiemy więcej o tym w najbliższym czasie.

 

wertyuiop@ogarnij.se: Czy gielda dziala normalnie i moze pan zagwarantować że mimo pandemii nic sie nie zmieni z punktu widzenia inwestorow?

 

dr Marek Dietl: Członkowie giełdy i sama giełda okazały się bardzo odporni na obecną sytuację. Nie widzę dziś takiego zagrożenia. Przeprowadziliśmy dodatkowe testy, rozproszyliśmy operacje, ciągłość działania i bezpieczeństwo obrotu nie są zagrożone.

 

Adam Torchała: Jak ewentualne przesunięcie reformy OFE wpłynie Pana zdaniem na GPW?

 

dr Marek Dietl: Na razie nie ma takiego planu.

 

edward.mos@interia.pl: Panie Prezesie, dzień dobry, czy uważa pan, że kryzys jaki niewątpliwie nadchodzi i przeceny ekatywów oznaczać będzie - jak i w innych krajach - wejście na polski rynek dużych inwestorów chińskich czy rosyjskich, którzy skupować będą przecenione aktywa? Pana zdaniem to szansa dla GPW czy zagrożenie?

 

dr Marek Dietl: Wszystkich inwestorów portfelowych chętnie witamy. Aktywność inwestorów strategicznych spoza UE, poszukujących kontroli nad spółkami, jest regulowana przez przepisy krajowe i unijne. O tym, w jakim kierunku te regulacje pójdą w PL, zdecyduje ustawodawca.

 

gier.oj@tlen.pl: Proszę wymienić trzy największe pana zdaniem szanse inwestycyjne TERAZ dla inwestorów indywidualnych i trzy największe zagrożenia.

 

dr Marek Dietl: SZANSE: (1) spokój i opanowanie, (2) ostrożność, (3) dywersyfikacja portfela. ZAGROŻENIA: (1) zbyt duże emocje, (2) działanie pod wpływem impulsów, (3) podejmowanie zbyt dużego ryzyka.

 

xyz: Czy GPW na trwałe zamierza mocniej postawić na edukację przez internet?

 

dr Marek Dietl: Tak. Obecna sytuacja to okazja do przetestowania edukacji na odległość. Wczoraj została uruchomiona, razem z SII, kolejna edycja Szkoły Giełdowej (online). Jest ona bezpłatna. Webinar dziś o 14.00.

 

Nue: Czy widać większą absencję pracowników w ostatnich tygodniach?

 

dr Marek Dietl: 95% pracowników pracuje zdalnie. Mamy najmniejszą absencję w ostatnich 12 miesiącach.

 

Adam Torchała: Jak zapatruje się Pan na kwestię bardzo długiego trzymania spółek na tzw. widełkach? Zdaniem części inwestorów zasady są niejasne, brak tutaj powtarzalności decyzji i długie wstrzymywanie notowań psuje handel

 

dr Marek Dietl: Nie jest to dobry czas ma zmianę reguł, które i tak są liberalne w porównaniu do innych giełd.

 

kret1: Jakie akcje Pan posiada?

 

dr Marek Dietl: Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, nie wolno mi kupować akcji spółek notowanych na GPW.

 

julian.legowski@poczta.fm: Co ze strategią dla rynku kapitałowego? Czy w obecnej sytuacji ma ona jeszcze jakiś sens czy znów trzeba ją zmienić?

 

dr Marek Dietl: Ma ogromny sens. Zasadne jest przyśpieszenie jej realizacji, choć możliwa jest korekta priorytetów. Dla mnie najwyższym jest teraz szybkie wprowadzenie nowego instrumentu obligacji rozwojowych.

 

julian.legowski@poczta.fm: Co z rynkiem obligacji korporacyjnych? co można zrobić, żeby inwestorzy odzyskali zaufanie do tego rynku po getback-u i paru innych aferach? Ma pan konkretne propozycje? Niedawne zmiany w prawie może idą w dobrym kierunku, ale chyba nie wiele zmieniły z punktu widzenia zaufania inwestorów.

 

dr Marek Dietl: Z pewnością ten rynek potrzebuje dodatkowej płynności. Banki zostały zaopatrzone w tę płynność przez NBP. Gdyby jeszcze bank centralny przyjmował obligacje korporacyjne w transakcjach repo, banki chętniej obejmowałyby te instrumenty. To dałoby dodatkowy kanał zapewnienia płynności spółkom.

 

Łukasz: Czy GPW prowadzi aktualnie prace w kierunku zacieśnienia współpracy z zagranicznymi parkietami?

 

dr Marek Dietl: Koncentrujemy się na naszej strategii rozwoju organicznego #GPW2022. Jeśli pojawią się ciekawe propozycje rozwoju przez M&A, na pewno będziemy je analizować.

 

MK: Ile IPO na głównym rynku, spodziewają się państwo w tym roku?

 

dr Marek Dietl: W najbliższym czasie spodziewamy się dwóch debiutów. Oba to spółki gamingowe. Games Operators - za akcje tej spółki rynek zapłacił ponad 20 mln zł. Druga spółka z tej branży to SimFabric, która zadebiutuje na NewConnect. To pokazuje, że w trudnych czasach można znaleźć branże, które są atrakcyjne dla inwestorów na rynku IPO.

 

gier.oj@tlen.pl: Czy pana zdaniem RPP powinna podwyższyć stopy procentowe? Czy uważa pan, że to OK, że są one na tak niskim poziomie przy realnej możliwej inflacji na poziomie 5 % w tym roku?

 

dr Marek Dietl: Jako ekonomista uważam, że skuteczne zasilanie w płynność realnej gospodarki jest obecnie ważniejsze niż cena pieniądza.

 

Grzegorz S.: Czy GPW będzie postulować zniesienie podatku Belki?

 

dr Marek Dietl: Obligacje rozwojowe mają być zwolnione z tzw. podatku Belki.

 

Damian Dominik: Jeszcze niedawno mówił Pan że patrzy z optymizmem na przyszłość gospodarki i GPW. Czy ten pogląd Pan podtrzymuje?

 

dr Marek Dietl: Tak.

 

Daniel: Obecnie giełda kojarzona jest z kasynem i to zmarginalizowanym, szczególnie po fiasku większości państowwych prywatyzacji i późniejszej ich sytuacji (ucinanie dywidend itd.) - podkreślam, że nie chodzi tu o ostatnie wydarzenia. Do tego kilkanaście afer, masa spółek widmo, które de facto nie prowadzą działalności. Mam wielu znajomych, którzy bardzo negatywnie kojarzą giełdę. Zdaję sobie sprawę, że nie na wszystko ma Pan wpływ i są podejmwoane pewne działania, ale póki co jest to za mało, niestety nie ma się co oszukwiać. Co jeszcze planują Państwo zrobić, aby zmienić postrzeganie GPW i ukrucić panujące na niej patologie?

 

dr Marek Dietl: Pytanie wymaga szerszej odpowiedzi. Wypowiadałem się niedawno na ten temat w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. Zapraszam do lektury: http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2875618,gpw-przechodzi-przez-czysciec--trzeba-przyspieszyc-realizacje-srrk---dietl-(wywiad)

 

Artur N: Czy zostaną wprowadzone opcje na akcje?

 

dr Marek Dietl: Tak, pracujemy nad tym.

 

Waldemar Gołąb: W takich okresach jak teraz bardzo widoczny jest brak płynności na wielu walorach z GPW. Jakie są pomysły, aby tę płynność zwiększyć?

 

dr Marek Dietl: To jeden z głównych celów SRRK i #GPW2022.

 

Albert Rokicki: Dzień dobry Panie Prezesie, czy planowane są rewizje składu indeksu WIG20 - szczególnie chodzi mi o zmniejszenie udziału sektorów: bankowego, energetycznego i wydobywczego (JSW)?

 

dr Marek Dietl: WIG20 tworzony jest na bazie modeli statystyczno-matematycznych. GPW Benchmark tworzy i administruje indeksami o różnej charakterystyce branżowej.

 

Michał Żuławiński, Bankier.pl: Jak przebiega trwający od miesiąca pilotaż Platformy Żywnościowej?

 

dr Marek Dietl: Do systemu przyłączają się kolejne autoryzowane magazyny. Od paru dni na tym rynku działa DM BOŚ. Wnioski kolejnych biur maklerskich są rozpatrywane.

 

makufido: gdy pandemia się skończy, pierwszego dnia bez zagrożenia przyjdzie Pan do biura i jakie decyzje Pan podejmie?

 

dr Marek Dietl: Praca przebiega u nas płynnie. Nie spodziewam się dużych zmian po ustabilizowaniu się sytuacji. Wdrożenie strategii #GPW2022 pozostaje dla mnie najważniejszym zadaniem.

 

anna: Jak ocenia Pan nowy, zdalny sposób zarządzania organizacją taką jak GPW. Jak obecna sytuacja może zmienić sposób zarządzania i organizacji pracy w ogóle? Czy widzi Pan nowe możliwości, wyzwania, potencjał w takich zmianach?

 

dr Marek Dietl: Chciałbym bardzo podziękować wszystkim pracownikom GK GPW, którzy z ogromnym zaangażowaniem wykonują swoje obowiązki mimo wielu wyzwań. Obecne doświadczenia pokazują, że możemy osiągać te same cele różnymi sposobami, czasem nawet w sposób bardziej efektywny. Moje doświadczenie pokazało, że warto zaufać pracownikom.

 

Moderator: Szanowni Państwo, minęło już 70 min. czatu, prosimy o ostatnie dwa pytania.

 

M Sadrak, Obligacje.pl: Co Pan sądzi o nawoływaniach do skupu obligacji korporacyjnych z rynku wtórnego?

 

dr Marek Dietl: Banki zostały zaopatrzone w tę płynność przez NBP. Tak jak pisałem wcześniej, gdyby bank centralny przyjmował obligacje korporacyjne w transakcjach repo, banki chętniej obejmowałyby te instrumenty. To dałoby dodatkowy kanał zapewnienia płynności spółkom.

 

Daniel: Dlaczego nie przechodzą moje pytania o podatek od zysków kapitałowych? :).

 

dr Marek Dietl: Nie mamy wpływu na decyzje w tej sprawie. Cieszymy się, że SRRK zakłada nieobjęcie obligacji rozwojowych tym podatkiem.

 

r.jankiewicz@pap.pl: Dzień dobry. Mam dwa pytania. Jaka jest dziś kondycja i perspektywy GPW oraz polskiego rynku? Jaki wpływ na polski rynek może mieć pandemia koronawirusa? Pozdrawiam. Radosław Jankiewicz PAP Gospodarka

 

dr Marek Dietl: Rynkami finansowymi nadal będą rządzić globalne trendy, a wpływ koronawirusa na cykl gospodarczy jest niewątpliwy. Polska ma duże szanse, by aktywność w realnej gospodarce miała kształt litery V, choć będzie to odzwierciedlone w indeksach dopiero w dłuższej perspektywie, gdy w skali globalnej zmniejszy się niepewność.

 

Moderator: Dziękujemy wszystkim Państwu za udział w czacie. Dziękuję też Panu Prezesowi. Do zobaczenia i usłyszenia!

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie