Chat with us, powered by LiveChat

Bardzo dobre dane z LiveChat Sotfware. Kurs akcji najwyżej w historii

Skomentuj artykuł

LiveChat Software poinformował dziś, że według szacunków zanotował 9 075 194 USD skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży w IV kw. roku finansowego 2019/2020 (styczeń - marzec 2020) wobec 7 787 623 USD rok wcześniej, podała spółka. Z kolei w okresie październik - grudzień 2019 r. (III kwartał roku finansowego 2019/20) skonsolidowane przychody wyniosły 8 406 881 USD. Produktom oferowanym przez Spółkę sprzyjały także w marcu czynniki zewnętrzne, zarówno notowania złotówki wobec dolara oraz pandemia koronawirusa. Kurs akcji po godzinie 13:00 rośnie o blisko 13% do poziomu 53,3 zł.

Istotny wpływ kursu USD/PLN na wynik

Zarząd w swoim komunikacie podkreślił, że przedstawione dane mają charakter szacunkowy i wstępny i mogą ostatecznie różnić się od zaprezentowanych w raporcie okresowym. W związku z tym, że Spółka generuje zdecydowaną większość przychodów w dolarze amerykańskim (USD), znaczący wpływ na wyniki przedstawione w raportach okresowych będzie miał w szczególności kurs USD/PLN.

Koronawirus sprzyja Spółce

Spółka w dzisiejszym komunikacie podała również dodatkowe informacje nt. wpływu stanu pandemii na jej działalność. Wskazała m.in. iż od tygodnia 9-15 marca Spółka wprowadziła model oparty w 100% na pracy zdalnej, a Zarząd ocenił, że nie wpływa on obecnie negatywnie na ciągłość i jakość świadczonych usług, ani prowadzone prace rozwojowe.

Widoczne są pozytywne trendy

Spółka przedstawiła również informacje o trendach jakie notuje w ostatnich tygodniach, wskazując m.in. na:

  • Wzrost wskaźnika Churn dla produktu LiveChat (liczbowy wskaźnik odejść klientów), który w marcu 2020 r. wyniósł ok. 3,9% wobec długoterminowej średniej na poziomie ok. 3% notowanej średnio w poprzednich latach. Wyższy churn wynika z problemów biznesowych wielu klientów Spółki spowodowanych pandemią.
  • Znaczący wzrost liczby "triali" (użytkowników testujących rozwiązanie LiveChat w trakcie dwutygodniowego, bezpłatnego okresu próbnego) obserwowany od 16 marca 2020 r. i utrzymujący się w kolejnych tygodniach. Wzrost liczby "triali" przekłada się na większą liczbę nowych klientów notowaną w kwietniu.
  • Istotny wzrost wartości dosprzedaży (upselling) do obecnych klientów Spółki, którzy zwiększają liczbę agentów pracujących z wykorzystaniem LiveChat.

 

Spółka podkreśliła również, że dodatkowo wpływ na wskaźniki osiągnięte w I kwartale miała zmiana modelu cenowego (pricing model) LiveChat oraz nowe plany abonamentowe ChatBot wprowadzone w styczniu 2020 r.

Kurs akcji najwyżej w historii 

Bardzo pozytywnie na opublikowany dziś komunikat zareagował kurs akcji Spółki, przez chwile rósł nawet blisko 19% (55,8 zł). Obecnie, tj. tuż po godzinie 13:00 akcje zyskują 13% (53,3 zł). Właściciela zmieniło ponad 229 tys. akcji, a obrót przekroczył już 12 mln zł. Warto w tym miejscu dodać, że akcje LiveChat Software należą w ostatnim czasie do liderów wzrostów (od dołka z 12.03.2020 r. zyskały niemal 70%) i należą do wciąż nielicznego grona spółek, które mimo ostatnich wydarzeń rynkowych wspięły się na swoje historyczne maksima (uwzględniając notowania na wykresie skorygowanym o wypłacone dywidendy).

 

LiveChat Software – wykres kursu akcji (skala tygodniowa). Horyzont  długoterminowy

 
Źródło: Stooq.pl.

 

 

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający oraz analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający oraz analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, relacji inwestorskich, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy na WZA oraz w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje. Jest autorem setek komentarzy, analiz i raportów analitycznych, a także wypowiedzi oraz publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Związany jest z SII od 2005 r. pełniąc w tym czasie przez 12 lat funkcję Wiceprezesa Zarządu SII, a przez lata odpowiadając za dział analityczny SII. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a od kilku lat również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie