Chat with us, powered by LiveChat

GPW akcjonariuszem ukraińskiej giełdy INNEX

Transakcja nabycia 25% akcji od dotychczasowych akcjonariuszy zakończyła się 10 lipca 2008 (dzień rozliczenia transakcji). Wartości transakcji nie ujawniono, wiadomo jednak, że nie jest to inwestycja o charakterze finansowym, a próba stworzenia porozumienia, na bazie którego giełda warszawska będzie udzielać pomocy w budowie na Ukrainie nowoczesnej giełdy papierów wartościowych. Formą obecności w giełdzie INNEX ma być jak najlepsza, partnerska współpraca z akcjonariuszami i zarządem INNEXu w celu rozwijania tamtejszego rynku.

Wydarzenie to stanowi element strategii GPW, której celem jest budowanie jak najlepszych relacji z rynkami regionu, wśród których jest rynek ukraiński. Poprzez modernizowanie i rozwijanie tamtejszej infrastruktury, GPW przyczyni się do wprowadzania uregulowań mogących ułatwiać przepływy kapitałowe między Ukrainą i Polską. W przyszłości efektem będzie możliwość oferowania spółkom ukraińskim polskiego rynku i polskiej giełdy oraz promowania Warszawy jako miejsca finansowania dla firm z Ukrainy.


Na giełdzie Innex obecnie nie są notowane spółki, ale współpraca z GPW ma to zmienić.  Prezes Ludwik Sobolewski zapewnia, że wkrótce ruszą intensywne prace nad zapewnieniem ukraińskiej giełdzie odpowiednich technologii i systemu transakcyjnego, by uruchomić tam notowania. Może się to wydarzyć jeszcze w tym roku.

Wielki sukces potwierdza fakt, że Ukraina jest rynkiem, którym zainteresowane są największe giełdy Europy Zachodniej, także giełdy rosyjskie. Sam Wiceminister Skarbu Michał Chyczewski pogratulował Giełdzie przejęcia pakietu akcji w giełdzie INNEX, dzięki któremu integracja rynków między Polską i Ukrainą będzie przebiegała sprawniej. Wydarzenie to wpisuje się w rządową wizję współpracy polsko-ukraińskiej. Rynek ukraiński jest niezwykle interesujący z punktu widzenia polskiego sektora finansowego, ale też i innych branż. Obecnie mamy wiele do nadrobienia w stosunku do inwestorów z innych krajów. Krok, który wykonała giełda jest krokiem nadrabiającym te opóźnienia i jestem przekonany, że będzie miał pozytywne skutki zarówno dla gospodarki ukraińskiej, jak i polskiej. Przejęcie pakietu akcji giełdy INNEX tworzy solidną podstawę, by myśleć o rynku ukraińskim bardzo praktycznie. GPW jako spółka staje się polskim liderem na rynku ukraińskim i mam nadzieję, że taką funkcję będzie pełniła. Wiceminister podkreślił również, że tego typu działania i wszystkie inne inicjatywy umacniające relacje gospodarcze między Polską i Ukrainą cieszą się pełnym poparciem polskiego rządu.

Charakterystyka giełdy Innex Stock Exchange:


- historia - INNEX jest sukcesorem donieckiej giełdy papierów wartościowych utworzonej w 1995 roku. W 2005 roku INNEX uzyskał licencję państwowej komisji papierów wartościowych i rynków (ukraiński odpowiednik KNF) na prowadzenie giełdy papierów wartościowych. W roku 2006 roku siedziba Giełdy została przeniesiona z Doniecka do Kijowa. Celem tego przeniesienia było nadanie giełdzie charakteru giełdy ogólnokrajowej. Obecnie odpowiada za kilka procent obrotu giełdowego na Ukrainie, gdzie największym graczem jest PFTS (nie można nabyć akcji tej instytucji, bo nie jest to spółka, a spółdzielnia) z ponad 90-proc. udziałem w rynku. Roczne obroty Innex sięgają kilkuset milionów zł. Dokonywane są tam operacje na rynku pierwotnym, nie ma natomiast notowań wtórnych, co zmienić ma współpraca z GPW.

- forma prawna - spółka akcyjna,

- przedmiot działalności - organizowanie wtórnego obrotu akcjami, obligacjami i opcjami oraz organizowanie przetargów na akcje prywatyzowanych ukraińskich przedsiębiorstw, w tej chwili wyłącznie IPO.

- akcjonariat - 106 akcjonariuszy, wśród których są 104 osoby prawne (97% akcji) i 2 osoby fizyczne (3% akcji). Wśród osób prawnych jest 76 podmiotów pośredniczących w transakcjach, w tym 11 dużych banków komercyjnych oraz grupa Donbasu, co gwarantuje niskie ryzyko inwestycji.

- w swoich aktywach ma 75% udziałów w giełdzie towarowej Innex.



Prywatyzacja Giełdy

Prezes Ludwik Sobolewski zapewnia, że wszelkie prace toczą się zgodnie z przyjętym harmonogramem i wkrótce prospekt giełdy będzie gotowy. Formalne złożenie prospektu do KNF w trybie wniosku o zatwierdzenie uzależnione jest od zakończenia procesu legislacyjnego związanego z uchwaleniem ustaw o obrocie instrumentami finansowymi i o ofercie publicznej. Proces ten zakończy podpis Prezydenta RP. Powinno to nastąpić nie później niż pod koniec września, wtedy prospekt GPW powinien trafić do KNF.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie