W dniu 26.05.2020 r. na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Artur Wasilem, Prezesem Zarządu LW Bogdanka. Pytania internautów dotyczyły m.in. dywidendy, zatrudnienia i zatrudnienia, wpływu koronawirusa na działalność, czy też perspektyw kształtowania się cen węgla na świcie.
Brak koronawirusa w LW Bogdance
W obliczu trwającej pandemii koronawirusa oczywistym było, że padną pytania dotyczące tego problemu, a w szczególności jego wpływu na działalność Spółki. Uczestnicy czatu pytali m.in. czy w kopalniach LW Bogdanki odnotowano przypadki koronawirusa.
„W LW Bogdanka nie zanotowaliśmy żadnych przypadków zachorowań na koronawirusa" – odpowiedział Prezes Zarządu LW Bogdanki, Artur Wasil.
W kontekście tej odpowiedzi pojawiły się jednak dalsze pytania o to jak udało się Bogdance uniknąć tego problemu i stać się „zielona wyspą" na mapie polskiego górnictwa.
„Od początku pojawienia się zagrożenia epidemicznego, wprowadzaliśmy sukcesywnie kolejne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszych pracowników oraz ciągłości działania kopalni. Bardzo ważny był i jest również wysoki poziom świadomości i odpowiedzialności naszej załogi" – wyjaśnił Prezes Zarządu Spółki.
Nie będzie dywidendy w tym roku?
Inwestorzy pytali również o dywidendę. W tym roku Zarząd rekomendował bowiem, aby nie wypłacać dywidendy akcjonariuszom.
Artur Wasil wyjaśnił, że: "rekomendując zatrzymanie zysku w Spółce, Zarząd wziął pod uwagę aktualną sytuację rynkową, poziom zaplanowanych zadań inwestycyjnych(ponad 640mln zł)oraz trudną do przewidzenia sytuację związaną z trwającą pandemią koronawirusaSARS-CoV-2"
Pytania o koszty i zatrudnienie
Wśród pytań były także te dotyczące kosztów działalności i zatrudnienia. Jeden z uczestników pytał m.in. z czego wynikał średni wzrost wynagrodzeń w Bogdance w 1Q 2020 r. w obliczu tendencji biznesowych obserwowanych w branży w tym okresie, dopytując czy takie decyzje są zasadne od strony ekonomicznej.
„Porozumienie płacowe uzależnia realizację wzrostu płac od poziomu produkcji. W 1 kwartale br. mieliśmy do czynienia z podwyżkami w branży, a negocjacje płacowe zostały zakończone przed wybuchem epidemii" – powiedział Prezes Zarządu Spółki.
Z kolei na pytanie z czego wynikał wzrost zatrudnienia w Bogdance w 1Q 2020 w obliczu wyraźnego spadku sprzedaży węgla, a także spadku wydobycia surowca odpowiedział, iż:
„Bogdanka prowadzi długofalową politykę rozwoju oraz ogranicza ryzyko powstania luki pokoleniowej. W skali naszego przedsiębiorstwa zmiana średniego zatrudnienia była nieznaczna (0,5% w stosunku do końca 2019 r.)"
Prezes Zarządu wyjaśnił także z czego wynikał kilkumilionowy wzrost kosztów administracyjnych w 1Q 2020 w stosunku do 1Q 2019 r. w obliczu dość mocno spadających przychodów ze sprzedaży:
„Wzrost był związany z ogólną tendencją w branży, uwzględniającą jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, również obudowę górniczą w wyrobiskach podziemnych. Nie miało to wpływu na EBIT, ponieważ wartość ta była wcześniej uwzględniana w rezerwach na ten cel"
Odpowiadając z kolei na pytanie dotyczące możliwości dalszej potencjalnej wyraźnej redukcji kosztów stałych, Pan Artur Wasil dodał, że:
„Tak dostrzegamy przestrzeń do dalszej redukcji kosztów stałych. Obecnie prowadzimy wiele projektów służących realizacji tego celu"
Import i ceny węgla
Inwestorzy ciekawi byli też, jak dużym ryzykiem może być dla Spółki potencjalny masowy import znacznie tańszego węgla z zagranicy.
„Nasza efektywność pozwala skutecznie konkurować z węglem z importu. Poza tym strategia sprzedażowa Bogdanki bazuje na kontraktach długoterminowych" – uspokajał inwestorów Prezes Zarządu Spółki
A skoro o tanim węglu mowa, to padło również pytanie o najbliższą przyszłość cen węgla na rynku międzynarodowym
„Jak podkreślił Prezes Zarządu Spółki: Zauważalny jest spadek produkcji wśród największych światowych eksporterów co może oznaczać wyczerpanie się potencjału spadkowego cen na rynku międzynarodowym"
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zapisem czatu z LW Bogdanka