Chat with us, powered by LiveChat

Ponad połowa inwestorów to byki, niedźwiedzi najmniej od blisko roku

Skomentuj artykuł

Ostatnie tygodnie są bardzo udane dla rynków akcji. Rajd trwa w najlepsze, a wzrostom towarzyszy duży optymizm inwestorów indywidualnych.

 

W tym tygodniu wzrost indeksu WIG przekracza 4%, w poprzednim wyniósł 4,8%, a jeszcze tydzień wcześniej 3,5%. W Niemczech DAX zwyżkował jeszcze silniej, a w tym tygodniu wzrost przekracza 7%. Również relatywnie słabszy francuski CAC40 odnotował silne wzrosty, które w tym tygodniu zbliżają się do blisko 7%. Amerykański S&P 500 utrzymuje się powyżej 3.000 punktów i również kontynuuje zwyżki, a NASDAQ jest nieco ponad 2% poniżej historycznych szczytów.

 

Wzrostom wtórują bardzo dobre nastroje polskich inwestorów. Najnowszy odczyt wskazuje, że już ponad połowa wśród ankietowanych to byki – 52,4%, t/t +7,3 p.p. Są to odczyty zbliżone do poziomów widocznych jeszcze na początku tego roku, w styczniu. Z kolei udział niedźwiedzi wyniósł 23,1%, co oznacza spadek o 9,3 p.p. względem odczytu z poprzedniego tygodnia. Jest to najniższy odczyt od lipca ubiegłego roku. Na początku bieżącego roku udział byków również utrzymywał się poniżej 30%, ale oscylował wokół 26%.

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

52,4%

Zmiana t/t: 7,3 p.p.

 

 

Neutralni

24,5%

Zmiana t/t: 2,0 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

23,1%

Zmiana t/t: -9,3 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 28.05-04.06.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Optymizm widoczny wśród inwestorów wywindował wartość indeksu INI do blisko 30 punktów. Najnowszy odczyt to 29,3 punkty, co oznacza wzrost o 16,7 punktów wobec poprzedniego tygodnia. Tym samym wartość indeksu znalazła się w strefie, która historycznie wskazywała na moment przesilenia. Zatem z punktu widzenia badania INI można powiedzieć, że najnowsze odczyty wskazują na większe prawdopodobieństwo korekty na rynku. 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

W Ameryce wciąż dominują niedźwiedzie, jednak na przestrzeni ostatnich tygodni ich obóz istotnie się skurczył. Jeszcze na początku maja wynosił 52,7%, natomiast najnowszy odczyt to 38,9%, co oznacza spadek o 13,8 p.p. w skali miesiąca. Byki powoli wzrastają w siłę, a różnica w udziale pomiędzy bykami a niedźwiedzami zawęziła się do 4,3 punktów, kiedy jeszcze miesiąc temu było to 29 punktów.

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 27.05-03.06.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.


 

 

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie