W dzisiejszym artykule przygotowanym z okazji 20-lecia działalności SII przedstawiamy 20 powodów, dla których warto inwestować na rynku kapitałowym.
1. To się opłaca
Nie inwestując pieniędzy, za sprawą inflacji, regularnie tracisz. Niskie stopy procentowy sprawiają, że również lokaty bankowe mają obecnie ujemną realną stopę zwrotu (uwzględniającą inflację).
Stopy zwrotu na rynku kapitałowym potrafią być dużo wyższe od inflacji, choć oczywiście nie ma nic za darmo – kosztem jest wyższe ryzyko. Dobrze zbudowany portfel powinien jednak nam pomóc to ryzyko trzymać na akceptowalnym dla nas poziomie.
2. Motywacja do poszerzania swojej wiedzy
Inwestowanie na rynku kapitałowym motywuje do tego, aby wiedzieć jak najwięcej, co może pozwolić uzyskać przewagę nad innymi inwestorami, a dzięki temu osiągnąć wyższą stopę zwrotu. W konsekwencji będziesz miał dodatkowy powód, aby codziennie zaglądać do prasy, czytać raporty spółek i giełdowe książki czy jeździć na szkolenia i konferencje.
3. Szansa na zabłyśnięcie w towarzystwie
Skoro będziesz na bieżąco ze wszystkimi ważnymi wydarzeniami na świecie, w życiu codziennym niewątpliwie także pojawią się sytuacje, kiedy będziesz mógł swoją wiedzę wykorzystać, chociażby podczas rozmów w towarzystwie. Wiele z informacji, na które natrafisz, czytając giełdowe raporty, nie przebija się do mediów ogólnotematycznych, dlatego tym bardziej Twoja wiedza może być wśród znajomych unikalna.
4. Nowe hobby
Dla wielu osób inwestowanie na giełdzie staje się wielką życiową pasją. W ten sposób można łączyć przyjemne z pożytecznym.
5. Dodatkowy powód do regularnego oszczędzania
Inwestowanie na rynkach kapitałowych może Cię skłonić do większego oszczędzania. Po pierwsze, kiedy zainwestujesz pieniądze, np. kupując akcje jakiejś spółki, nie będziesz chciał ich przedwcześnie wycofywać, aby stopa zwrotu była jak najwyższa. Po drugie, będziesz miał motywację, aby regulanie odkładać pieniądze, tak aby mieć środki na kolejne inwestycje.
6. Bycie bardziej świadomym konsumentem
Analizując spółki, nierzadko czytasz nie tylko o ich wynikach finansowych, ale także o otoczeniu i konurentach, sposobie zarządzania tymi firmami, ich produktach czy miejscach i sposobach produkcji. W ostatnim czasie coraz większy nacisk kładziony jest na kwestie odpowiedzialnego inwestowania, czyli tzw. ESG (ang. Environment-Social-Governance), czyli ujawnianiu wpływu działalności danej firmy na środowisko (np. zużycie wody, produkcja odpadów, emisja dwutlenku węgla), a także podejścia do pracowników i klientów (np. warunki pracy, działalność charytatywna) oraz do akcjonariuszy (np. sposób komunikacji z inwestorami). Być może dzięki takiej wiedzy jako klient podejmować będziesz bardziej świadome decyzje, np. unikając produktów spółki, która wyzyskuje swoich pracowników czy niszczy środowisko.
7. Możliwość poznania innych ciekawych osób
Uczestnicząc w giełdowych szkoleniach, konferencjach, w walnych zgromadzeniach spółek czy udzielając się na giełdowych forach, będziesz miał okazję poznać wiele innych ciekawych osób, które podzielają Twoje zainteresowania.
Szczególnie podczas konferencji okoliczności ku temu mogą być sprzyjające, kiedy bywają momenty luźniejsze, takie jak np. wieczorne gale czy wspólne grille. Największa z nich, czyli WallStreet, organizowana jest przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych – w tym roku odbędzie się ona 25-27 września 2020 r. w Zakopanem.
8. Dodatkowe powody do radości
Na rynku kapitałowym nie zawsze wszystko będzie się udawać, a dobre momenty przeplatane będą słabszymi. Tym bardziej doceniać będziesz jednak udane inwestycje, które potrafią dać wiele satysfakcji.
9. Trudniej będzie Cię nabrać
Dzięki większej wiedzy finansowej zdobytej dzięki samodzielnym inwestycjom łatwiej będzie Ci analizować inne produkty finansowe, takie jak np. kredyty bankowe czy produkty ubezpieczeniowe. Wyższa świadomość finansowa może także Ci pomóc lepiej ocenić działania rządzących czy realność składanych obietnic wyborczych przez polityków.
10. Oszczędności na emeryturę
Samo regularne oszczędzanie w długim okresie powinno pozwolić Ci zgromadzić pokaźną kwotę, która może zostać wykorzystana np. po przejściu na emeryturę. Dzięki inwestycjom na rynku kapitałowym i magii procenta składanego kwota ta powinna być dodatkowo istotnie wyższa.
11. Nauka zarządzania majątkiem
Długoterminowe oszczędzanie i inwestowanie wymaga przemyślanego planu, który pozwoli zrealizować zakładane cele. Wśród koniecznych decyzji znajdą się m.in. kwoty i częstotliwość naszych inwestycji, a także strategia inwestycyjna i struktura aktywów naszego portfela. Z czasem mogą zmieniać się zarówno cele, jakie chcemy osiągnąć, a także środki, które temu służą.
Systematycznie oszczędzając i inwestując, Twój majątek będzie stopniowo rósł. Otworzyć to może przed Tobą zarówno nowe możliwości, jak i wyzwania. Przykładowo możesz mieć dostęp do szerszej palety usług i instrumentów finansowych. Z drugiej strony, większą uwagę będziesz musiał przykładać np. do płynności kupowanych instrumentów finansowych.
12. Nauka cierpliwości
Inwestując na giełdzie, powinniśmy mieć długoterminowy horyzont, a nerwowe ruchy najczęściej szkodzą wynikom. Szybkie i łatwe zyski zazwyczaj rzadko się udają. Przyda się zatem dużo cierpliwości i systematyczności, którą możemy na rynku wyćwiczyć.
13. Nauka pokory
Nikt nie jest nieomylny. Podczas okresów hossy niektórzy inwestorzy szybko o tym zapominają, przypisując swoim umiejętnościom wszystkie zyskowne transakcje. Po każdej hossie przychodzi jednak bessa, która jeszcze szybciej potrafi nauczyć pokory. W dłuższym terminie przeżyjesz prawdopodobnie kilka powyższych momentów cyklu koniunkturalnego, a po każdym z nich będziesz o te doświadczenia mądrzejszy.
14. Możliwość poznania samego siebie
Grając na giełdzie będziesz miał okazję zobaczyć, jak będziesz reagował w różnych, nierzadko wymagających warunkach, które w codziennym życiu zazwyczaj nie przytrafiają się zbyt często. Czy ogarnie Cię chciwość i zaczniesz ryzykować zbyt mocno, a może zbyt duży strach przed porażką spowoduje, że ominą Cię wyjątkowe okazje? Czy będziesz cierpliwy i wytrwasz z otwartą pozycją do momentu, który wcześniej sobie założyłeś? Czy na widok spadających notowań nie spanikujesz?
15. Adrenalina
Choć nie powinno być to celem inwestowania, a ryzykiem można zarządzać i je do pewnego stopnia ograniczać (m.in. poprzez dywersyfikację portfela), to osoby lubiące dreszczyk emocji, mogą znaleźć go spekulując na giełdzie.
16. Nauka analitycznego myślenia
Skuteczne inwestowanie na giełdzie wymaga nie tylko wiedzy finansowej i bieżącego śledzenia wszystkich wydarzeń. Wszystko to trzeba połączyć jeszcze w jedną całość i na tej podstawie wyciągnąć odpowiednie wnioski. Analityczne myślenie jest zatem niezbędne, a inwestowanie na giełdzie pozwoli taką umiejętność stale rozwijać.
17. Dodatkowe kompetencje
Chcesz zacząć inwestować w akcje spółki rafineryjnej? Pora poznać pojęcia takie jak np. upstream i downstream, modelowa marża refineryjna, dyferencjał Brent-Ural czy cracki. Usługi telekomunikacyjne? Tym razem przyjdzie pora na definicje ARPU i ARPO czy churn. Inwestując w walory emitentów z różnych branż, będziesz musiał poznać specyfikę ich działalności, dokładnie je zrozumieć. W ten sposób poszerzysz swoje kompetencje z różnych dziedzin.
18. Możliwość uzyskania niezależności finansowej
Nie nastawiaj się, że dzięki giełdzie szybko zostaniesz milionerem. Stopy zwrotu na rynku kapitałowym potrafią być jednak czasami bardzo duże. Dzięki temu zarobić można pieniądze, których nie oferują np. lokaty bankowe (choć oczywiście nie ma nic bez ryzyka, a na giełdzie można też wiele stracić). Udane inwestycje na giełdzie w dłuższym terminie mogą Ci zatem pozwolić uzyskać niezależność finansową.
19. Nauka kontroli stresu
Jak już zostało wcześniej wspomniane, giełda potrafi przysporzyć wiele emocji. W jednych momentach może być to euforia, gdy nasze akcje mocno rosną, z drugiej strony duży stres i strach, gdy notowania naszych walorów spadają. Będziemy mieli zatem okazje spróbować uporać się z tymi emocjami, nauczyć się je kontrolować.
20. Dywersyfikacja portfela
Wbrew obawom niektórych osób, nie potrzeba mieć dużo pieniędzy, aby zacząć przygodę z giełdą. Mając relatywnie nieduży kapitał, możemy zatem kupić akcje czy obligacje wielu różnych spółek, z różnych branż i rynków. W ten sposób ochronimy się przed zbyt dużym ryzykiem, wynikającym z koncentracji na jednym instrumencie czy jednej klasie aktywów (tak jest gdy np. nasz portfel inwestycyjny składa się np. tylko z mieszkań na wynajem – co więcej, często w podobnej lokalizacji).
Dołączając akcje i obligacje do naszego portfela złożonego z innego rodzaju aktywów (np. nieruchomości, złoto, dzieła sztuki itp.), zwiększamy jego dywersyfikację. Dzięki temu możemy zmniejszyć jego ryzyko lub zwiększyć jego potencjalną stopę zwrotu.
© 2012-2020 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zastrzega, iż wszystkie materiały dostępne w serwisie sii.org.pl są objęte ochroną prawa autorskiego. Kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie i inne formy korzystania z materiałów umieszczonych w ww. serwisie wykraczające poza granice dozwolone prawem jest zabronione.