Chat with us, powered by LiveChat

Tąpnięcie byków w Polsce, skok optymizmu w Stanach

Skomentuj artykuł

Miniony tydzień przyniósł istotne pogorszenie nastrojów wśród inwestorów w Polsce. Udział byków już niemal zrównał się z udziałem niedźwiedzi, a tak mała różnica pomiędzy tymi obozami nie była notowana od 22 tygodni. Jednocześnie skok optymizmu wśród amerykańskich inwestorów spowodował, że za chwilę mogą one prześcignąć niedźwiedzie pierwszy raz od ponad sześciu miesięcy.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

W najnowszym badaniu INI udział byków spadł t/t o 4,5 p.p., do 37,3%. Tym samym pierwszy raz od 23 tygodni odczyt spadł poniżej 40%. Niedźwiedzie zyskały natomiast 3,9 p.p., rosnąc do 35,3%. W okresie czerwiec – sierpień niedźwiedzie pozostawały w odwrocie, notując odczyty rzędu 22% – 25%, jednak od września utrzymują się powyżej 30%.

 

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

37,3%

Zmiana t/t: -4,5 p.p.

 

 

Neutralni

27,3%

Zmiana t/t: +0,6 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

35,3%

Zmiana t/t: 3,9 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 1.09-8.10.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Indeks INI spadł do wartości 2 punktów. Tak mała różnica pomiędzy bykami i niedźwiedziami była notowana ostatni raz na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku. W historii badania często okolice równowagi okazywały się punktami zwrotnymi. Jednak do skrajnego pesymizmu jeszcze sporo brakuje.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

W Stanach Zjednoczonych byki wyprowadziły kolejną szarżę. Jeszcze na koniec lipca odczyt udziału optymistów wyniósł 20,2% i był coraz bliżej rekordowo niskich poziomów. Od tego momentu byki jednak powoli rosły w siłę i wyprowadzały kolejne kontry. Obecny odczyt 34,7% ze wzrostem t/t o 8,5 p.p. to najwyższy wynik od połowy kwietnia. Jednocześnie niedźwiedzie straciły 4,1 p.p., spadając do 39%. Zatem po spadkowym wrześniu, w pierwszych tygodniach października nastroje inwestorów istotnie się poprawiają, co samo w sobie może być niebezpiecznym sygnałem dla rynków. Ciekawym scenariuszem była by kontynuacja wzrostów na giełdach i towarzysząca im dalsza poprawa nastrojów inwestorów, co wygenerowałoby kontrariański sygnał odwrócenia trendu.

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 30.09-7.10.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.


 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie