Chat with us, powered by LiveChat

Nastroje jak w marcu. W Ameryce byki górą pierwszy raz od 8 miesięcy

Skomentuj artykuł

Kolejny tydzień przyniósł kontynuację obserwowanego w ostatnich tygodniach trendu – byki w Polsce systematycznie oddają pole niedźwiedziom. Natomiast w Ameryce jest na odwrót – byki rosną w siłę.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

 

Miniony tydzień wzmocnił obawy inwestorów co do dalszych perspektyw przed polską giełdą. Kolejne rekordy zachorowań na koronawirusa i spekulacje co do zakresu wprowadzonych środków zapobiegawczych na pewno przyczyniły się do dalszego pogorszenia nastrojów. W efekcie obóz byków stopniał t/t o 4,3 p.p., do 25,9%. Podobny wynik odnotował obóz neutralnych z udziałem na poziomie 24,9%. Tym samym niedźwiedzie to już blisko połowa wśród ankietowanych. Najnowszy odczyt to 49,3%, co oznacza wzrost t/t o 7,7 p.p. 

 

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

25,9%

Zmiana t/t: -4,3 p.p.

 

 

Neutralni

24,9%

Zmiana t/t: -3,4 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

49,3%

Zmiana t/t: +7,7 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 15.10-22.10.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Indeks nastrojów inwestorów zanurkował do minus 23,4 punktów, czyli do okolic odczytów z połowy marca bieżącego roku. Możemy być coraz bliżej przesilenia i odwrócenia trendu spadkowego na giełdzie z ostatnich tygodni, jednak zwracamy uwagę, że istnieje jeszcze spora przestrzeń do dalszego pogorszenia nastrojów – skrajny pesymizm wyznaczają odczyty indeksu INI w okolicach minus 40 punktów. Jednocześnie przypominamy komentarz z początku lipca, kiedy został odnotowany bardzo niski udział niedźwiedzi na poziomie 21%. Jak zwróciliśmy wtedy uwagę, z reguły po takim odczycie w ciągu kolejnego okresu 1-3 miesięcy dynamika wzrostowa albo hamowała, albo na rynku pojawiała się korekta. Ramy czasowe tej obserwacji już się zamykają, co może być kolejnym argumentem za nadchodzącym  ociepleniem nastrojów.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

W Ameryce realizuje się scenariusz, który kreśliliśmy w ostatnich tygodniach, choć niestety ma on negatywny wydźwięk dla najbliższych perspektyw przed amerykańskimi indeksami. Przez cały rajd wzrostowy od dołka z marca wśród amerykańskich inwestorów indywidualnych dominowały niedźwiedzie nastroje, które utrzymywały przewagę przez 34 tygodnie z rzędu. Dopiero odczyt z tego tygodnia pokazał przewagę byków, których udział wzrósł do 35,7%, wobec udziału niedźwiedzi na poziomie 33%. Jednocześnie bycze nastroje budują się po nieudanej próbie ataku na kolejne historyczne maksimum z poprzednich tygodni na S&P i NASDAQ. Przewaga byków nie jest jeszcze duża i z tej perspektywy nie wyklucza kontynuacji wzrostów w Ameryce, jednak budowanie kolejnej fali wzrostowej przy rosnącym optymizmie było by klasycznym sygnałem przegrzania, wynikajacym z badania nastrojów inwestorów. Podobny wydźwięk może mieć konsolidacja blisko szczytów przy rosnącym udziale byków.

 

Jednocześnie na nastroje i zachowanie giełdy coraz większy wpływ mogą mieć zbliżające się wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, które mają się odbyć we wtorek, 3 listopada. W tym miejscu zapraszamy na webinar poświęcony tematowi wyborów – Wyborczy rollercoaster: Trump czy Biden? Odbędzie się on w środę, 28 października, o godzinie 19:00.

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 14.10-21.10.2020. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.


 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie