Chat with us, powered by LiveChat

Nieruchomości, czyli nowa ochrona przed inflacją

Rok 2020 zapisuje się w naszej historii szczególnie – doświadczenia związane z pandemią Covid-19 zaburzyły nie tylko nasze życie osobiste czy zawodowe, ale także wpłynęły na zawirowania w obszarze inwestycyjnym.


Sytuacja na rynkach finansowych jest mocno nieprzewidywalna, do tego rekordowo niskie stopy procentowe i zmienne scenariusze przyszłości, dodatkowo obarczone wysokim ryzykiem niespełnienia się z racji ogólnoświatowych skutków oraz czasu trwania pandemii. Wielu inwestorów głowi się zatem - gdzie więc można ulokować swoje oszczędności? Zaś osoby planujące zakup mieszkania – czy to dobry moment na takie decyzje? Rynek nieruchomości już nie raz udowodnił, że jest „bezpieczną przystanią” w czasach zawirowań na rynkach - to z jednej strony inwestycja, forma ulokowania pieniędzy, a z drugiej forma zabezpieczenia na przyszłość zarówno dla własnych potrzeb, jak i z myślą o ochronie wartości swoich finansów.


Od kilku już lat do inwestowania w mieszkania zachęcały relatywnie niskie poziomy stóp procentowych – w tym roku, w związku z pandemią koronawirusa obniżono je jeszcze bardziej. Są one najniższe od czasów Bizancjum… Do tego doszedł jeszcze jeden potencjalny, nowy czynnik, kierujący inwestorów i klientów indywidualnych w stronę rynku nieruchomości – ryzyko utraty wartości pieniądza w czasie, na który mają wpływ przede wszystkim inflacja i ryzyko niekorzystnej zmiany kursów walut – mówi dr Iwona Sroka, członek zarządu największego dewelopera mieszkaniowego w Polsce, firmy Murapol SA.


Podwyższony stan ryzyka w zakresie inflacji potwierdza opublikowany w połowie listopada br. raport Narodowego Banku Polskiego - projekcja PKB i inflacji na najbliższe kwartały nie pozostawia złudzeń. Wyższa niż wcześniej sądzono inflacja oraz odłożone w czasie ożywienie gospodarcze – taki obraz najbliższych kwartałów wyłania się z najnowszych przewidywań ekonomistów polskiego banku centralnego. Obserwując najbliższe oczekiwania - w całym 2020 r. inflacja ma wynieść 3,4 proc. zaś dynamika PKB w bieżącym roku ma wynieść -3,5 proc. Założenia na kolejne okresy są bardziej optymistyczne, ale jak wynika z doświadczeń ostatnich miesięcy – życie w koronawirusie pisze niestety nie takie, jak byśmy sobie życzyli scenariusze… Ponadto, ton publicznych wypowiedzi przedstawicieli Rady Polityki Pieniężnej, przemawia za stabilizacją stóp procentowych nawet do 2022 roku, choć scenariusz ujemnych stóp jest nadal możliwy, to zgodnie z tymi opiniami - należałoby go uniknąć.


Czy zatem, mając na uwadze poziom inflacji, ujemną dynamikę PKB i zerowe stopy procentowe, rynek nieruchomości może być potencjalnym antidotum na ryzyko utraty wartości pieniądza w czasie?


Chęć inwestowania w nieruchomości potwierdzają najnowsze dane grupy kapitałowej Murapol, która operuje na ogólnopolskim rynku od blisko 2 dekad i ma aktualnie w swojej ofercie mieszkania w 14 miastach w 23 inwestycjach. Wynika z nich, że w 2020 roku odnotowano wysokie zainteresowanie klientów typowymi mieszkaniami z oferty dewelopera. Chodzi o nieruchomości o średnim metrażu, dobrej cenie i lokalizacji w rozwijających się dzielnicach miast oraz z udogodnieniami smart home. To nowe, podstawowe mieszkania w rozsądnych cenach. Dla większości klientów stanowią zabezpieczenie potrzeb życiowych. Są jednak i tacy, dla których nieruchomość jest towarem i cennym aktywem w portfelu inwestycyjnym.


Okazuje się, że mieszkania w segmencie popularnym i tzw. affordable premium, czyli przystępne cenowo o wyższym standardzie, są atrakcyjne zarówno dla klientów szukających mieszkań na własne potrzeby, jak i na wynajem. Atutem jest również lokalizacja osiedli GK Murapol, w tzw. middle ring, czyli nie jest to ścisłe centrum, ale też nie krańce miast, osiedla znajdują się bowiem w rozwijających dzielnicach, zwykle z dobrą infrastrukturą do życia i transportem. Oferta mieszkaniowa GK Murapol jest zatem postrzegana, jako trafna inwestycja zarówno do życia, jak i na wynajem, ale też do odsprzedaży w przyszłości.

 

Biorąc do tego pod uwagę ryzyko okresowego spadku zamożności społeczeństwa, ten segment, jak żaden inny, na dłużej pozostanie niezwykle atrakcyjny dla szerszego grona klientów i z pewnością będzie najbardziej odpornym na kryzys.

 

Za inwestowaniem w nieruchomości przemawia również fakt, że w dłuższej perspektywie daje ona korzystną stopę zwrotu, ale też jest zabezpieczeniem na przyszłość – zarówno swoją (jak choćby emerytura), ale także swoich bliskich i dzieci.


Zakup nieruchomości możemy potraktować też jako sposób na bieżący zarobek. Dzięki rozwojowi gospodarczemu Polski w ciągu dwóch ostatnich dekad, ogromną popularnością cieszą się mieszkania pod wynajem dla pracowników z zagranicy, czy naszych rodaków migrujących po Polsce za pracą. Koronawirus minie, a ludzie będą przemieszczać się za pracą, wówczas nawet bardziej niż obecnie – mówi dr Iwona Sroka, członek zarządu Murapol SA


Ponadto warto spojrzeć na rynek europejski. Gdy porównamy ceny za metr kwadratowych w naszym kraju do tych w innych państwach Unii Europejskiej, a do tego do poziomu średniego wynagrodzenia i liczby pensji potrzebnych do zakupu nowego mieszkania – widać, że istnieje potencjał w dłuższym okresie do wzrostu wartości nieruchomości mieszkaniowych w Polsce i nadrobieniu dystansu średniej UE.


Warto też pamiętać, że zakup mieszkania w ciekawych turystycznie miastach stanowi również atrakcyjną ofertę wakacyjną. Tym bardziej w obecnym, „pandemicznym” czasie, gdy Polacy ze względów bezpieczeństwa będą rezygnować z wyjazdów zagranicznych na rzecz spędzania wakacji w kraju. Z kolei „po sezonie” tego typu nieruchomości można wykorzystać w ramach wynajmu długoterminowego.


Z oferty Murapol w tym kontekście, wyróżniają się inwestycje w Trójmieście takie jak Murapol Nadmorskie Tarasy zlokalizowane w Gdyni na Kępie Oksywskiej z pięknym widokiem na port i bliskością nadmorskiej promenady czy plaży Babie Doły. Interesujące są też nieruchomości w Krakowie czy Wrocławiu – to miasta, które są atrakcyjne dla turystów przez cały rok. To nie tylko lokalizacje ciekawe pod względem historycznym czy kulturalnym, ale także dobre miejsca wypadowe w spokojne okolice.


Warto tu przyjrzeć się ofercie Murapolu. Ta od lat charakteryzuje się bogatym wyborem metraży i układów, szeroką dywersyfikacją geograficzną oraz atrakcyjnymi cenami. Do tego obecnie dodatkowo wyróżnia się licznymi promocjami dla klientów. Jakimi?


Grupa Murapol wytypowała 200 mieszkań, które oferuje w promocji z okazji organizowanego Mieszkaniowego Black Week. Lokale mieszkalne objęte preferencyjnymi warunkami dostępne są w większości inwestycji oferowanych przez dewelopera w 13 miastach, a część z nich Grupa połączyła w pakiety z miejscami postojowymi i/lub systemem smart home w wersji premium. Mieszkania w promocji można rezerwować zdalnie lub w biurach sprzedaży dewelopera, które zyskały dodatkową ochronę przed Covid 19. Z oferty Black Week będzie można skorzystać do 28 listopada, rezerwując mieszkanie zarówno online, jak i stacjonarnie.


Z myślą o wsparciu tych klientów, którzy korzystają z pomocy kredytu na zakup mieszkania, uruchomiliśmy nowatorski Program BankPartnerMurapol.


Ideą programu jest wypracowanie dla przyszłych mieszkańców naszych inwestycji atrakcyjnych warunków współpracy ze współpracującymi z nami bankami. Pionierem był tu mBank, z czasem oferta ta powiększyła się – szczegóły na www.murapol.pl w zakładce kredyty. Ułatwienia dotyczą zarówno priorytetowego rozpatrywania wniosków kredytowych, szybszego i łatwiejszego procedowania formalności kredytowych, jak i wsparcia zespołu doradców finansowych. – mówi dr Iwona Sroka, członek zarządu Murapol SA


Mimo trwającej epidemii Murapol nie zatrzymał profesjonalnej obsługi sprzedaży, a w ostatnim czasie dodatkowo wzmocnił bezpieczeństwo dla swoich pracowników i klientów. Dla zwolenników #zostanwdomu, Murapol zapewnia możliwość wideorozmów z doradcami klienta oraz zdalnego zawarcia umowy rezerwacyjnej po wyborze mieszkania. Nabywców preferujących kontakt osobisty zaprasza do umówienia wizyty w biurach sprzedaży, które zostały wyposażone w dodatkowe rozwiązania zwiększające poziom ochrony przed Covid 19. W każdym pomieszczeniu, w którym odbywają się spotkania pojawiły się nowoczesne oczyszczacze powietrza wyposażone w jonizatory i filtry HEPA eliminujące ponad 90 proc. cząsteczek koronawirusa. Przy wejściach zainstalowano bezdotykowe dozowniki do dezynfekcji rąk z wbudowanym termometrem i detektorem sygnalizującym podwyższoną temperaturę ciała.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie