Chat with us, powered by LiveChat

Byki w przewadze zarówno w Polsce, jak i w USA

Skomentuj artykuł

Ostatni odczyt badania INI kolejny raz z rzędu przyniósł niewielkie zmiany sentymentu polskich inwestorów. Wciąż jednak dominuje u nas obóz byków.  W USA w odróżnieniu od poprzedniego tygodnia, tym razem nieznaczną przewagę podobnie jak w Polsce również uzyskały byki.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Najnowszy odczyt nastrojów inwestorów ponownie charakteryzuje się niewielkimi zmianami. Udział byków t/t wzrósł o 0,2 p.p., do 47,6%. Udział niedźwiedzi spadł z kolei t/t o 1,3 p.p., do 28,6%. Z kolei obóz inwestorów nastawionych neutralnie do rynku zwiększył się t/t o 1,1 p.p., do 23,8%. Zmianom tym towarzyszył 2% spadek indeksu WIG. 

 

 Sentyment inwestorów i zmiana wzgledem poprzedniego tygodnia 

 

Byki

47,6%

Zmiana t/t: +0,2 p.p.

 

 

Neutralni

23,8%

Zmiana t/t: +1,2 p.p.

 

 

Niedzwiedzie

28,6%

Zmiana t/t: -1,3 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 28.01.2021-04.02.2021. Odczyty moga sie nie sumowac do 100% ze wzgledu na zaokraglenia.

Zródlo: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

W ostatnim odczycie niewielkie zmiany cechowały również Indeks Nastrojów Inwestorów, który wzrósł o 1,5 pkt. z poziomu 17,4 pkt. do 18,9 pkt.

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

 
Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Niewiele zmieniło się także w podejściu do rynków po stronie inwestorów z USA, choć warto zaznaczyć, że tym razem w przewadze znalazły się byki. Odsetek tamtejszych uczestników rynku opowiadających się za trendem wzrostowym spadł kolejny raz, ale tym razem o zaledwie 0,3 p.p. do 37,4%. Stało się to tym razem głównie za sprawą wzrostu liczby osób neutralnie nastawionych do rynku, których odsetek wzrósł o 3,1% p.p., do 27,1%. Spadł z kolei odsetek osób należących do obozu niedźwiedzi o 2,7 p.p. do 35,6%.

 

Sentiment Survey
 

Źródło: AAII.

Autor artykułu

 

Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający oraz analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Piotr Cieślak, Dyrektor Zarządzający oraz analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w zakresie analityki giełdowej, makroekonomicznej oraz wyceny spółek. Specjalizuje się również w tematyce sporów korporacyjnych, relacji inwestorskich, a także w obszarze przepisów prawa rynku kapitałowego oraz spółek prawa handlowego. Wielokrotnie reprezentował akcjonariuszy na WZA oraz w różnego rodzaju sytuacjach konfliktowych. Prowadził liczne szkolenia i prelekcje. Jest autorem setek komentarzy, analiz i raportów analitycznych, a także wypowiedzi oraz publikacji dla większości czołowych mediów finansowych i ekonomicznych w Polsce. Związany jest z SII od 2005 r. pełniąc w tym czasie przez 12 lat funkcję Wiceprezesa Zarządu SII, a przez lata odpowiadając za dział analityczny SII. Od 2011 r. prowadzi także działalność doradczą oraz consultingową. Zasiadał w nadzorze spółek publicznych i niepublicznych. Od 2012 r. jest członkiem Rady Nadzorczej, a od kilku lat również Przewodniczącym Komitetu Audytu w Spółce Unimot S.A.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie