Chat with us, powered by LiveChat

Niedźwiedzie ponownie w tarapatach. Kiedy skończy się hibernacja?

Skomentuj artykuł

Optymizm inwestorów kwitnie, a niedźwiedzie pozostają w odwrocie. Czy to pogoda za oknem wprowadziła je w zimowy sen? Czy potem obudzą się ze zdwojonym apetytem?  

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

 

Amerykańskie indeksy kontynuują hossę i wyznaczają kolejne, historyczne szczyty. Niemiecki DAX utrzymuje się w pobliżu historycznych szczytów, dając nadzieję na próby kontynuacji wzrostów i poprawienia rekordów. Nawet WIG20 rozpoczął podrygi i zaatakował 2.000 punktów. Czy będą to jednak ostatnie podrygi?

 

Z punktu widzenia badania nastrojów inwestorów widać, że przeważa optymizm, jednak do skrajnego optymizmu jeszcze trochę brakuje. Wśród polskich inwestorów udział byków powiększył się t/t o 3,8 p.p., do 49,7%. Warto zwrócić uwagę, że inwestorzy rozpoczęli 2021 rok w zdecydowanie lepszych nastrojach – jeszcze na początku styczniu byki stanowiły nawet 57% wśród ankietowanych. Z kolei niedźwiedzie straciły w minionym tygodniu 5,8 p.p., a ich udział spadł do 26,5%. Jest to jeden z niższych, tegorocznych odczytów, jednak z początkiem stycznia były one w o wiele większym odwrocie z odczytem na poziomie 21,1%.

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

49,7%

Zmiana t/t: 3,8 p.p.

 

 

Neutralni

23,8%

Zmiana t/t: +2,0 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

26,5%

Zmiana t/t: -5,8 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 11.02-18.02.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Jak obrazuje Indeks Nastrojów Inwestorów wysoki optymizm utrzymuje się już od blisko czterech miesięcy. Co ciekawe, jeszcze na początku 2021 roku odnotowany został skrajny odczyt na poziomie 35,8 punktów, a kolejne tygodnie przyniosły na polskiej giełdzie korektę i meczący trend boczny. Najnowszy odczyt nie wskazuje na przegrzanie nastrojów, jednak widac także istotną poprawę względem poprzedniego tygodnia. Indeks INI wzrósł do 23,2 punktów wobec 13,6 punktów tydzień wcześniej. 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Wśród nastrojów amerykańskich inwestorów nie nastąpiły istotne zmiany na przestrzeni minionego tygodnia, jednak odbyły się one na korzyśc byków. Optymiści zwiększyli swoje udziały t/t o 1,6 p.p., do 47,1%. Stracili zarówno neutralni, jak i niedźwiedzie. Udział niedźwiedzi spadł t/t o 0,9 p.p., do 25,4%, jednocześnie wyznaczając kolejne tegoroczne minimum.

 

Sentiment Survey
 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 10.02-17.02.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.


 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie