Chat with us, powered by LiveChat

Adam Sikorski (UNIMOT S.A.): „2021 r. zaczął się obiecująco"

Skomentuj artykuł

W środę, 24 marca 2021 r., na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Adamem Sikrorskim – Prezesem Zarządu Unimot oraz Robertem Brzozowskim, Wiceprezes Zarządu ds. Handlowych i Filipem Kuropatwą, Dyrektor ds. Optymalizacji Marż i Ryzyka Finansowego. Spotkanie z inwestorami rozpoczęło się krótkiego od wystąpienia Prezesa Spółki na kanale Inwestorzy Live, podczas którego krótko podsumował ubiegły rok, skomentował dzisiejsze zmiany w Zarządzie Spółki, a także wyraził duży optymizm względem oczekiwanych wyników za 1 kwartał bieżącego roku. W dalszej części wydarzenia, w ramach czatu zadawano pytania m.in. dotyczące opublikowanych wyników za 2020 r., perspektyw rozwoju i poprawy wyników Grupy w bieżącym roku, działalności poszczególnych segmentów, w tym rozwoju segmentu fotowoltaiki, czy też sieci stacji benzynowych Avia. Pytania dotyczyły również programu lojalnościowego dla akcjonariuszy realizowanego w ramach Unimot Klub+.

 

Sytuacja bieżąca

Uczestnicy spotkania pozytywnie oceniając wyniki za poprzedni rok, dopytywali się o sytuację Spółki w pierwszej części br.

 

Jesteśmy bardzo zadowoleni z sytuacji rynkowej w pierwszej części roku. Staramy się wykorzystać ją jak najlepiej – wyjaśnił przedstawiciel Spółki. Na pytanie o szanse na utrzymanie wysokich marż z końcówki roku, Spółka odpowiedziała, iż: 4Q2020 był wyjątkowo dobry – trzeba o tym pamiętać. Również 2021 r. zaczął się obiecująco.

Segment Fotowoltaiki

W trakcie spotkania pytano również o szansę zarówno poprawy wyników segmentu fotowoltaiki w w stosunku do 2020 r., ale także o zakładany plan uzyskania 276 mln zł przychodów z tego segmentu rynku do końca 2023 r.

 

Cały czas pracujemy nad tym, żeby w 2021 r. segment wygenerował dodatnią EBITDA. Takie jest założenie. Liczymy, że UNIMOT Energia i Gaz nabierze prędkości. W nowej kadencji Zarządu szczególny nacisk będziemy kłaść na skuteczność wdrażania strategii i realizacji budżetów – wyjaśnił przedstawiciel Unimot.

 

Z kolei na pytanie dotyczące planów zwiększania portfela własnych farm fotowoltaicznych Spółka odpowiedziała, iż:

 

Chcemy, aby segment wytwórczości energii był częścią naszego biznesu. Wielkość jego może być skorelowana również z innymi biznesami – sprzedaż energii i bilansowanie. Całościowe podejście do tego segmentu będzie determinowało wielkość naszych mocy wytwórczych.

Sieć stacji paliw Avia

Wiele pytań uczestników czatu dotyczyło segmentu stacji paliw, w tym rozczarowujących wyników tego segmentu w IV kwartale 2020 r., jak również planów dalszego rozowju sieci.

 

Podkreślamy, że biznes stacji paliw jest komplementarny ze sprzedażą hurtową. Część marży pozostaje w segmencie hurtowym. Zdajemy sobie sprawę, że prezentacyjnie segment szczególnie w IV kwartale 2020 wygląda słabo, ale biorąc pod uwagę całość tego biznesu - wolumeny, całościową marżę – jesteśmy zadowoleni z jego rozwoju – tłumaczył przedstawiciel Spółki, dodając, iż: Liczymy na realizację do końca roku 90-100 stacji, ale co dla nas najważniejsze - założenia wolumenowe sprzedaży są przekraczane. Jakość, a nie ilość jest dla nas obecnie głównym celem.

 

Spółka nie wykluczyła możliwości pojawienia się w przyszłości stacji samoobsługowych Avia w ramach sieci. Odniosła się także do ewentualnych zakupów stacji własnych, w tym sposobu finansowania takich transakcji, wyjaśniając iż:

 

Prowadzimy rozmowy z bankami w temacie finansowania i ewentualnie będzie to mix kapitału własnego i długu. Jest jeszcze za wcześnie na deklarację kwoty.

 

Uczestnicy spotkania pytali także o możliwość rozowju w segmencie stacji benzynowych w Chinach.

 

Koncentrujemy się obecnie na olejach, które rozwijają się obecnie bardzo dobrze na tym rynku. Zwiększa to szanse, że będziemy zwiększać zaangażowanie na rynku chińskim o inne linie biznesowe, w tym stacje – wyjaśniono.

Program UNIMOT Klub+

Uczestnicy czatu ciekawi byli również jak rozwija się program lojalnościowy dla akcjonariuszy UNIMOT Klub+, pytając zarówno o zainteresowanie nim, jak również o rozszerzenie liczby biur maklerskich obsługujących program.

 

Jesteśmy zadowoleni ze startu programu – z każdym miesiącem przybywa członków UNIMOT Klub+. Mamy nadzieję, że kolejne domy maklerskie dołączą niebawem – cały czas prowadzimy rozmowy – tłumaczyła Spółka.

Rynek wodoru

Sporym zainteresowaniem inwestorów cieszył się też temat wodoru. Pytano m.in. o to jakie działania w tym zakresie planuje podjąć Unimot oraz jaką swoją rolę widzi w tym procesie.

 

Dużo niepewności jeszcze przed tym segmencie, szczególnie w obszarze transporu. Zachęcamy, aby śledzić rozwój branży automotive, która to wskazuje rolę wodoru dopiero po 2030 roku. Śledzimy ten obszar, wymieniamy doświadczenia. W obszarze magazynowania energii za pomocą wodoru kluczowe będą regulacje – obserwujemy je bardzo uważnie.Mamy przywilej korzystania z doświadczeń naszych kolegów z AVIA w innych krajach, gdzie wdrażanie wodoru jest dużo bardziej zaawansowane, np. Szwajcaria. Za wcześnie jeszcze z naszej strony na deklaracje o inwestycjach CAPEXowych. Oczekujemy jasnych regulacji prawnych w zakresie wodoru i zielonego wodoru. Ale będziemy gotowi – odpowiedział przedstawiciel Spółki.

Segment gazu zemnego 

W przypadku segmentu gazu ziemnego pytano Spółkę o szanse na dalszy wzrost tego obszaru działalności.

 

Tak, jest to dla nas strategiczny segment i planujemy zwiększanie udziałów w tym rynku. Historycznie procentuje nam inwestycja w UNIMOT System – w infrastrukturę gazową, której posiadanie pomaga nam w prowadzeniu działalności traderskiej – wyjaśniono.

Akwizycje

Obecni na czacie inwestorzy nie pominęli również tematu potencjalnych akwizycji dopytując o to jakie spółka ma w tym zakresie plany i pomysły.

 

Jest to jeden z pomysłów na wzrost wartości spółki – działamy w tym obszarze, będziemy komunikować na bieżąco – tłumaczono, dodając, iż: Będziemy szukać atrakcyjnych podmiotów. Podmioty technologiczne są w obszarze naszego zainteresowania jeśli technologia wspiera nasze główne obszary biznesowe.

 

Zapoznaj się z pełnym zapisem czatu ze spółką Unimot

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie