Chat with us, powered by LiveChat

Trzech dywidendowych championów o najwyższej dynamice wzrostu dywidendy

Skomentuj artykuł
© tomertu - stock.adobe.com

Dywidendowi Czempioni to spółki, które podnoszą dywidendy od minimum 25 lat. Na koniec kwietnia do Dywidendowych Czempionów zaliczamy 141 podmiotów reprezentujących praktycznie każdy sektor gospodarki (w tym pięciu przedstawicieli spółek technologicznych). Dzisiaj przyjrzymy się trzem, które najszybciej zwiększają środki wypłacane akcjonariuszom, a naszym kryterium doboru będzie pięcioletnia dynamika dywidendy. Warto zauważyć, że wysoka dynamika dywidendy będzie zazwyczaj szła w parze w tempem wzrostu zysków (lub precyzyjniej z rosnącymi strumieniami gotówki generowanymi przez dany podmiot). W końcu żaden prezes nie zwiększy wypłat dla akcjonariuszy o 20% w bieżącym roku, jeżeli istnieje spora szansa, że w kolejnym będzie musiał dokonać cięć.

 

Ticker

Uroczniona dywidenda na akcję 2016 [$]

Uroczniona dywidenda na akcję 2021 [$]

CAGR

AOS (2016 split 2:1)

0.96

2.08

16.65%

CTAS

1.05

3.00

23.36%

LOW

1.12

2.40

16.47%

Tabela 1. Dywidendowi Czempioni o najwyższej dynamice dywidendy 2016-2021 dane na 30.04.2021r, opracowanie własne

AOS

A.O. Smith Corporation produkuje i sprzedaje kompleksowe linie domowych i komercyjnych gazowych, bez zbiornikowych i elektrycznych podgrzewaczy wody. Produkty uzupełniające obejmują urządzenia do podgrzewania wody, kotły kondensacyjne i niekondensujące oraz zbiorniki instalacji wodnej. Dwa segmenty operacyjne firmy są podzielone według regionów geograficznych: Ameryka Północna (większość całkowitych przychodów) i reszta świata. Istotna część sprzedaży w Ameryce Północnej pochodzi z wymiany istniejących produktów, a firma korzysta z kanału dystrybucji hurtowej i wielu lokalizacji sprzedaży. Segment Reszta Świata sprzedaje głównie do krajów azjatyckich i prowadzi biura sprzedaży w celu rozszerzenia dystrybucji i wprowadzenia na rynek swojego portfolio produktów.

 

Obecnie spółka wydaje się być dość droga (PE blisko 30) i płaci dywidendę w wysokości 1.45%. Ostatnia podwyżka dywidendy miała miejsce w październiku 2020r i wyniosła 8.3%.


Całkowita stopa zwrotu z inwestycji w akcje spółki w okresie maj 2011 – maj 2021 wyniosła 703% lub 23.2% średniorocznie.

 

AOS: Całkowita stopa zwrotu z uwzględnieniem dywidend za 05.2011-05.2021

Rysunek 1 AOS: Całkowita stopa zwrotu z uwzględnieniem dywidend za 05.2011-05.2021

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu.

Autor artykułu

 

Bartosz Szyma, YouTube @BartekSzyma Bartosz Szyma, YouTube @BartekSzyma

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, publicysta. Prowadzi m.in. kanał YouTube o inwestycjach zagranicznych: @BartekSzyma. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania.

Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie