Chat with us, powered by LiveChat

Analiza raportu 1Q 2021 - ML System przygotowuje się do seryjnej produkcji Quantum Glass

Skomentuj artykuł
© patboon - stock.adobe.com

ML System wygenerowało w pierwszym kwartale 2021 stratę netto w wysokości około 0,5 mln PLN w porównaniu z zyskiem netto równym 1,4 mln PLN w pierwszym kwartale 2020, mimo iż przychody ze sprzedaży spółki wzrosły o 33,5% r/r do 26,3 mln PLN.

 

Tabela 1: Wyniki finansowe ML System za I kwartał 2021 wraz z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Źródło: Raporty finansowe spółki, obliczenia własne

 

Jako główny powód prezes spółki wskazuje na fakt, iż w pierwszym kwartale spółka rozpoczęła proces relokacji linii produkcyjnych pomiędzy halami produkcyjnymi w celu ich dostosowania do seryjnej produkcji szyby powłokowej Quantum Glass, która stanowi jeden z flagowych projektów (obok produktów 2D Glass oraz Active Glass) w ramach strategii rozwoju spółki na lata 2020-2024. To przede wszystkim na jego realizację spółka pozyskała 34,6 mln PLN w ramach debiutu giełdowego w 2018 roku (spółka wydała dotychczas łącznie 45 mln PLN na ten projekt). Quantum Glass to szyba wyposażona w opracowaną przez zespół naukowy ML System powłokę z kropek kwantowych (półprzewodników wielkości kilku do kilkunastu nanometrów), która przepuszcza światło widzialne, a zatrzymuje ultrafioletowe i podczerwone, zamieniając je na energię elektryczną.

Struktura sprzedaży zdeterminowana relokacją linii produkcyjnych

Relokacja ma w kolejnych kwartałach przełożyć się na poprawę efektywności działalności spółki po uruchomieniu produkcji Quantum Glass. W swoim sprawozdaniu do raportu za 2020 rok, zarząd przewidywał osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych Quantum Glass na koniec 2021 roku. Jednocześnie jednak wymusiło to na spółce w pierwszym kwartale koncentrację na produktach innych niż BIPV (building integrated photovoltaics – systemy fotowoltaiczne zintegrowane bezpośrednio z budynkiem), a więc na klasycznych produktach fotowoltaicznych, takich jak moduły fotowoltaiczne instalowane na dachach czy moduły dla farm fotowoltaicznych, które charakteryzują się niższą marżą. Warto zaznaczyć, że w pierwszym kwartale 2021 około 51% przychodów ze sprzedaży stanowiły usługi w zakresie kontraktów budowlanych wobec tylko 29% w pierwszym kwartale 2020 (patrz wykres 1). Jednocześnie sprzedaż eksportowa w pierwszym kwartale 2021 była niemalże pomijalna (1,1% przychodów ze sprzedaży) wobec 12,1% w pierwszym kwartale 2020 i 5,5% w całym 2020 roku.

 

W dalszej części analaizy szczegółowo analizujemy wyniki, realizowane przez spółkę inwestycje, a także oceniamy perspektywy rozowju spółki na rok 2021 oraz kolejne lata.

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII
Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie