W poniedziałek, 31 maja 2021 roku, na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Arturem Wasilem, Prezesem Zarządu spółki LW Bogdanka. W trakcie czatu uczestnicy pytali m.in. o planowane nakłady inwestycyjne, o sytuację bieżącą i perspektywy kolejnych miesięcy, czy też o plany dywersyfikacji biznesu.
Dywersyfikacja działalności
Uczestnicy czatu poruszyli podczas czatu bardzo wiele tematów związanych z działalnością spółki, a jednym z nich były plany dywersyfikacji spółki. Pytano na czym mają one polegać, jak również z jakimi nakładami wiązać się będzie produkcja węgla semi-koksującego.
Spółka zamierza wejść w segment węgla koksowego jak również rozszerzyć swoją działalność m.in. o produkcję komponentów do OZE, działania związane ze składowaniem odpadów itp. więcej szczegółów można znaleźć w prezentacji Strategii – wyjaśnił Artur Wasil, Prezes Zarządu LW Bogdanki.
Produkcja węgla semi-koksującego nie będzie wymagała dodatkowych znaczących nakładów inwestycyjnych a polegać będzie na selektywnym wybieraniu złoża – dodał Prezes.
Odnosząc się z kolei do inwestycji w segmencie OZE wyjaśnił, iż:
Jednym z naszych projektów jest budowa farmy fotowoltaicznej o mocy 3MW w pierwszym okresie, a docelowo 12 MW.
Wyniki, inwestycje i perspektywy
Inwestorzy ciekawi byli także oceny Prezesa spółki odnośnie wyników za 1 kwartał 2021 r., jak również oceny perspektyw najbliższych okresów.
Wyniki 1Q2021 oceniam jako dobre. Największy wpływ na wynik miała zwiększona produkcja i sprzedaż węgla – odpowiadał Artur Wasyl.
Otoczenie rynkowe jest trudne, jednak podtrzymujemy ogłoszony plan produkcyjny na ten rok tj. ponad 9 mln ton węgla – uzupełnił Prezes spółki swoją odpowiedź.
Odnosząc się do planowanych nakładów inwestycyjnych dodał, że:
CAPEX całej GK zaplanowany jest na poziomie 598 mln zł. Tradycyjnie dominującą pozycją są nowe wyrobiska i modernizacja istniejących.
Ceny węgla
Wśród pytań jakie padły podczas czatu były także te dotyczące cen węgla, czy też sposobu ustalania cen sprzedaży węgla w umowach podpisywanych przez spółkę.
Umowy w większości oparte są na formułach cenowych, uwzględniających m.in. wartość polskich indeksów cen węgla – tłumaczył Prezes Zarządu wyjaśniając warunki zawieranych umów.
Komentując wpływu zapasów w portach ARA na ceny węgla wyjaśnił, iż:
Obecnie cena węgla w portach rośnie, niemniej wpływ tamtejszych cen na ceny naszego węgla jest ograniczony.
Z jednej strony spada produkcja węgla w kraju z drugiej na rynku pozostaje wciąż sporo zapasów. W związku z tym w najbliższym okresie spodziewam się stabilizacji – podsumował Artur Wasyl w odpowiedzi na pytanie o perspektywy kształtowania się cen węgla w perspektywie kolejnych 12 miesięcy.
Podczas czatu poruszano wiele innych tematów.
Zapoznaj się z pełnym zapisem czatu ze spółką LW Bogdanka