Jeżeli YouTube kojarzy Ci się wyłącznie z głupimi filmikami lub nowymi, niezrozumiałymi trendami jak „Friz i ekipa” (nawiasem mówiąc spółka szykująca się do debiutu giełdowego, wyceniona na 144 mln zł), to wiedz, że jesteś w błędzie. YouTube może być źródłem wiedzy równie cennym jak książki, blogi czy podcasty.
Jak oszczędzać pieniądze
Zestawienia najlepszych kanałów o finansach nie mógł otworzyć nikt inny, jak tylko Michał Szafrański. YouTube'owy kanał autora bloga „Jak oszczędzać pieniądze” to jedno z pierwszych miejsc, w które należy się udać w poszukiwaniu wiedzy finansowej, szczególnie w kontekście finansów osobistych i budżetu domowego. Jest to znakomite uzupełnienie bloga w bardzo przystępnej formie (Michał Szafrański słynie z dość obszernych i wyczerpujących wpisów). Na finansowym kanale YouTube'owym znajduje się więcej rozmów z gośćmi, nagrywanych w ramach podcastu „Więcej Niż Oszczędzanie Pieniędzy”, a więc większy nacisk położony jest na biznes i pomysły na inwestycje.
Marcin Iwuć
YouTube’owy kanał Marcina Iwucia z bloga „Finanse Bardzo Osobiste” to również miejsce, które stanowi doskonałe uzupełnienie bloga. Jest to również kanał, na którym znaleźć można całą masę wiedzy z zakresu finansów osobistych i domowego budżetu, a także pewnych podstaw finansowania z punktu widzenia osoby poszukującej bezpieczeństwa i stabilności. Podobnie jak w przypadku kanału Michała Szafrańskiego, treści video umieszczane na kanale Marcina Iwucia zawierają sporo ciekawych rozmów z gośćmi.
Maciej Samcik
Macieja Samcika nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, ale gdyby ktoś jednak potrzebował uzupełnić wiedzę: Maciej Samcik to były dziennikarz Gazety Wyborczej, który od ładnych paru lat prowadzi blog (obecnie już serwis) Subiektywnie o finansach. Na jego łamach zajmuje się m.in. tropieniem afer i oszustw, ale także nieuczciwych ofert finansowych. Podobnego rodzaju treści finansowe możemy zobaczyć na kanale YouTube, a także w serwisach podcastowych. Maciej Samcik często podejmuje także tematy podrzucone przez czytelników/słuchaczy/widzów. Dotyczą one najczęściej właśnie problemów w relacjach z bankami czy instytucjami finansowymi.
Doradca TV
Na kanale YouTube Tomasza Jaroszka związanym z finansami znaleźć możemy zdecydowanie więcej informacji skupiających się wokół inwestowania na giełdzie. Tomasz Jaroszek to nie tylko pasjonat, który dzieli się ze swoimi czytelnikami i widzami wiedzą o inwestowaniu na giełdzie. Jest także współautorem (z Przemysławem Gerschmannem) książki „Śladami Warrena Buffetta”, jednej z ciekawszych pozycji poświęconych inwestowaniu na polskim rynku.
Prosta ekonomia
O ile cztery powyższe kanały stanowić mogą cenne źródło wiedzy na temat finansów osobistych, zarządzania domowym budżetem oraz inwestowania finansowych nadwyżek, o tyle kanał Prosta ekonomia wyjaśnia w prosty i przystępny sposób rozmaite zjawiska z dziedziny ekonomii. Z filmów Prostej ekonomii dowiesz się czym dokładnie jest inflacja, na czym polega dodruk pieniądza czy jaka była przyczyna kryzysu z 2008 roku. To znakomity sposób na uzupełnienie swojej wiedzy ekonomicznej.
Independent Trader
Trader21, czyli Cezary Głuch (prelegent na tegorocznej edycji WallStreet) jest ekspertem cieszącym się niezwykłą popularnością. Ceniony jest szczególnie za swoje globalne podejście, obejmujące praktycznie cały świat i wszystkie rynki od akcji po metale ziem rzadkich. Od wielu lat prowadzi blog Independent Trader, a od pewnego czasu mocno rozwija swoje treści video, w których dzieli się nie tylko swoimi przemyśleniami, ale często również ruchami w portfelu.
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
W tym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć finansowo-inwestycyjnego kanału YouTube Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, na który serdecznie zapraszamy.
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Albert Rokicki
Albert „Longterm” Rokicki to człowiek, który niejednokrotnie gościł na WallStreet. Autor bloga Longterm oraz książki „Longterm. Jak inwestować na giełdzie i osiągnąć zysk” od lat edukuje na temat inwestowania na giełdzie, a w ostatnim czasie wskoczył na gamedev'ową falę, zakładając spółkę Longterm Games. Jej celem jest tworzenie gier, które będą cieszyły zarówno graczy, jak i inwestorów.
DNA Rynków
Prowadzony przez Pawła Cymcyka kanał DNA Rynków od lat cieszy się ogromnym powodzeniem i – obok kanału Alberta Rokickiego i SII – stanowi jedno z ciekawszych źródeł wiedzy o inwestowaniu na giełdzie na polskim YouTube.
System Trader
Prowadzony przez Jacka Lemparta kanał System Trader to świetne źródło wiedzy o budowaniu strategii inwestycyjnej i inwestowaniu według systemu.
Stockbroker TV
Prowadzony przez Artura Wiśniewskiego, który inwestuję samodzielnie oraz propaguje ideę pasywnej rewolucji ETF.
Finax Poland
Wiele ciekawych materiałów wideo o finansach osobistych, inwestowaniu pasywnym i długoterminowym, a także zasadach inwestycyjnych znanych osób.
Kanały anglojęzyczne
Śledzenie youtube’owych kanałów anglojęzycznych związanych z finansami ma swoje zalety, ale i wady. Prawdopodobnie nie znajdziesz zbyt wielu informacji o spółkach notowanych na GPW (z wyjątkiem ciekawych insightów na temat CD Projekt RED i Cyberpunka), jednak nie oszukujmy się nasza giełda to margines w kapitalizacji wszystkich giełd.
Wartym odnotowania jest fakt, że anglojęzyczni youtuberzy finansowi – zwłaszcza ci młodsi – wbrew pozorom wcale nie koncentrują się przesadnie na WallStreet. Ich uwaga częściej kieruje się w stronę nieruchomości, kryptowalut czy inwestowania za pośrednictwem aplikacji Robin Hood.
Kolejną specyficzną cechą, szczególnie amerykańskich kanałów finansowych, jest silna pamięć o kryzysie z 2008 roku. Wiele z istniejących dziś kanałów finansowych na YouTube w USA powstało jako rozwinięcie bloga, który powstał po 2008 roku i dotyczył oszczędzania pieniędzy, oszczędnego życia, wychodzenia z bezrobocia i budowania zabezpieczenia finansowego na przyszłość.
Let's Talk Money! with Joseph Hogue, CFA
Domeną Internetu jest to, że największymi gwiazdami często zostają pasjonaci i amatorzy. Zupełnie inaczej jest w przypadku Josepha Hogue, który pochwalić się może prestiżowym certyfikatem CFA (Chartered Financial Analyst). Często takie osoby zostają managerami zarządzającymi funduszami inwestycyjnymi.
Wiedza nie jest darmowa, więc nie należy spodziewać się po kanale Let's Talk Money! wyjawiania szczególnych tajników. Ale z pewnością znajdziemy tam pokaźną ilość interesujących tropów i opinii dotyczących światowej gospodarki i rynków finansowych.
Let's Talk Money! with Joseph Hogue, CFA
Jack Chapple
Kanał Jacka Chapple posiada dość szeroką tematykę, choć skupiającą się wokół inwestowania, biznesu i gospodarki. Jack Chapple to typowy millenials, a co za tym idzie, prawdopodobnie doskonale wpisuje się w profil ludzi, którzy określani są jako „reddit riders”. Nie jest to typowa droga, jaką chciałby podążać stabilny inwestor na GPW, jednak jest to perspektywa, z którą być może warto choć pobieżnie się zapoznać.
Marko - WhiteBoard Finance
Marko Zlatic to człowiek, który sam o sobie pisze, że zaczynał od handlowania kartami z Pokemonami i płytami CD. Dziś chwali się 18-letnim doświadczeniem na giełdzie. W swoich materiałach przedstawia perspektywę inwestora amerykańskiego, co będzie szczególnie interesujące dla tych, którzy pragną inwestować za oceanem.
Nate O’Brien
Nate O'Brien to kolejny millenials w tym zestawieniu, jednak w przeciwieństwie do Jacka Chapple, nieco więcej uwagi poświęca finansom osobistym, przedsiębiorczości oraz minimalizmowi, który idzie w parze z oszczędzaniem.
The Financial Diet
The Financial Diet to kanał youtubowy o finansach, będący rozszerzeniem bloga założonego w 2014 roku przez Chelsea Fagan. Obecnie blog, jak i kanał na YouTube, prowadzony jest przez Chelsea oraz jej przyjaciółki. Zawiera cenną i dość rzadką w tej branży perspektywę kobiecą.
Ben Felix (Common Sense Investing)
Ben Felix jest zarządzającym portfelami w kanadyjskiej PWL Capital. Na kanale można znaleźć mnóstwo wiadomości o racjonalnym inwestowaniu i wolności finansowej. Przy okazji polecamy też podcast The Rational Reminder z Benem Felixem, który jest również dostępny na YouTube.