Chat with us, powered by LiveChat

Inwestorzy nie wierzą w kontynuację hossy, niedźwiedzie na prowadzeniu!

Skomentuj artykuł

Indeks szerokiego rynku WIG walczy o nowy rekord wszech czasów, a inwestorzy tracą wiarę w kontynuację wzrostów. To dobry prognostyk dla rynku akcji.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.
(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy)

 

Rekord wszech czasów na indeksie WIG z 2007 roku wyniósł 67 772,90 punktów. Udało się go pokonać dopiero w 2018 roku, jednak tylko w skali intraday, kiedy w styczniu wartość indeksu sięgnęła 67 933,05 punktów. Wówczas śróbowaniu kolejnych rekordów towarzyszyły pozytywne nastroje – w badaniu INI notowaliśmy udział byków na poziomie ponad 50%, a wartość indeksu INI kształtowała się powyżej 20 punktów. W bieżącym tygodniu byki przypuściły kolejny atak na historyczne maksima, a wartość WIG zbliża się do 68 tys. punktów (w momencie pisania komentarza indeks dotarł do 67 941,18 punktów).

 

W porównaniu do 2018 roku (w 2007 roku badanie INI nie było prowadzone) warto zwrócić uwagę, że obecnie nastroje są zgoła inne. Szczególnie bieżący tydzień przyniósł polaryzację nastrojów. Byki straciły t/t aż 13,6 p.p., a ich udział spadł do 33,1%, poziomu niewidzianego od końca października 2020 roku, czyli dołka trzymiesięcznej korekty. Tym samym na prowadzenie wyszły niedźwiedzie, pierwszy raz od ośmiu miesięcy. W minionym tygodniu ich udział zwiększył się t/t o 5,2 p.p., do 38,7%. Najmocniej zyskał natomiast obóz neutralnych, rosnąc t/t o 8,4 p.p., do 28,2%.

 

WIG – wykres notowań indeksu
Źródło: opracowanie własne w serwisie Stooq.pl.

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

33,1%

Zmiana t/t: -13,6 p.p.

 

 

Neutralni

28,2%

Zmiana t/t: 8,4 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

38,7%

Zmiana t/t: 5,2 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 17.06-24.06.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Odczyt indeksu INI zanurkował w minionym tygodniu. Indeks stracił aż 18,8 punktów i spadł poniżej zera, co obrazuje przewagę niedźwiedzi na bykami. Najnowszy odczyt to minus 5,6 punktów. Jednak nastroje inwestorów są wskaźnikiem kontrariańskim, a więc takie odczyty w momencie walki o nowe, historyczne rekordy na giełdzie są dobrym prognostykiem dla rynku. 

 

Indeks Nastrojów Inwestorów

Różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. 

 

Notowania WIG vs sentyment inwestorów

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

Wśród amerykańskich iwnestorów utrzymują się pozytywne nastroje. Byki utrzymały pozycję lidera z wynikiem 40,4%. Depczą im po piętach inwestorzy opowiadający się za trendem bocznym, których udział wzrósł t/t o 3,5 p.p., do 36,3%. Niedźwiedzie dalej mocno odstają z udziałem 23,3%, tracąc w minionym tygodniu 2,8 p.p.

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 16.06-23.06.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII.

 

Nastroje rynkowe w USA mierzone indeksem Fear & Greed Index pozostają w strefie strachu z odczytem na poziomie 39 punktów.

 

Fear & Greed Index

Źródło: https://money.cnn.com/

 

 

 

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie