Chat with us, powered by LiveChat

Broadcom – półprzewodzenie bez tajemnic

Skomentuj artykuł
© Shuo - stock.adobe.com

Broadcom (AVGO) to spółka z modnej obecnie branży półprzewodników, które stanowiły 73% jej przychodów na drugi kwartał bieżącego roku. Zanim jednak omówię samą spółkę przyda się kilka słów o tym, czym są w ogóle półprzewodniki.


Żeby materiał przewodził prąd, elektrony muszą być w stanie przeskoczyć z niższego poziomu energii do wyższego. Odstępy pomiędzy tymi poziomami energii determinują, czy mamy do czynienia z przewodnikiem, izolatorem czy też półprzewodnikiem. Jeśli jest duży odstęp pomiędzy niższym poziomem energii a wyższym, ciężko jest elektronom przeskoczyć do wyższego, więc prąd elektryczny nie może płynąć, a ciało jest izolatorem takim jak np. drewno. Metale nie mają odstępu w ogóle zatem elektrony mogą bez problemu przejść do wyższego poziomu energii, a prąd elektryczny może płynąć. Półprzewodniki pojawiają się gdzieś pośrodku. Mają średniej wielkości przerwę energetyczną. Półprzewodnik nie przewodzi prądu w pokojowej temperaturze, ale przewodzi, kiedy jest bardzo gorący. Tak więc jego przewodność zmienia się zależnie od środowiska i co ważne, można nią sterować. Materiały te są tak ważne dlatego, że większość dzisiejszych urządzeń elektronicznych nie mogłaby bez nich funkcjonować. Np. komputery - składają się one z półprzewodników, nazywanych tranzystorami, które przełączają się pomiędzy przewodzeniem a izolowaniem (generując 0 i 1). Tranzystory składają się na elementy logiczne, komponenty pamięci i moduły komunikacyjne itd. W urządzeniach elektronicznych używa się pól elektrycznych do zmniejszania odstępów energetycznych zamiast prostego zwiększania temperatury materiału przez podgrzanie. Najczęściej spotykanym półprzewodnikiem jest krzem (korzysta się również z germanu jednak zdecydowanie rzadziej). Prosty wafel krzemowy, można przekształcić w chip komputerowy poprzez wydrukowanie na nim obwodu tranzystorów. Proces ten nazywamy fotolitografią. Podsumowując ten akapit – bez półprzewodników możemy zapomnieć o wieku informacji. To właśnie one umożliwiły rewolucję technologiczną, istnienie internetu, powstanie komputerów, telefonów komórkowych, nawigacji GPS, radia, telewizora i wielu innych rzeczy, z których na co dzień korzystamy. Półprzewodniki odgrywają też bardzo ważną rolę w przemyśle motoryzacyjnym. Warto wspomnieć, że to właśnie ich brak leżał w ostatnich miesiącach u podstawy wstrzymania produkcji samochodów w wielu fabrykach.


Jak szerokie zastosowanie w dzisiejszym świecie mają te materiały doskonale obrazuje poniższa grafika:

 

Rysunek 1 AVGO: urządzenia korzystające z technologii spółki
Źródło: Broadcom

 

Jak podaje sama spółka – surfując po sieci możemy oczekiwać, że 99.9% ruchu odbywa się z wykorzystaniem urządzeń zawierających przynajmniej jeden produkowany przez nią chip. Urządzenia te znajdziemy zarówno w centrach danych (serwery), sieci dostawców usług internetowych (switche, stacje bazowe i routery), jak i we własnym domu (telefony komórkowe, routery, modemy).


Na wykresie poniżej widzimy podział przychodów spółki na segmenty1

 

Rysunek 2 AVGO: Podział na segmenty na podstawie przychodów ze sprzedaży
Źródło: opracowanie własne

 

73% przychodów spółki pochodzi z segmentu półprzewodników, a ok 27% Infrastructure Software, czyli rozwiązania softwarowe dotyczące cyber-bezpieczeństwa. Oprogramowanie to stosunkowo młody segment spółki – został utworzony dopiero w 2017 roku przez przejęcie Brocade Inc., w 2018 roku Broadcom przejął CA Technologies, a w 2019 Symanteca (znanego w Polsce z pakietu antywirusowego Norton Security).


Zacząłem pisać o przejęciach, a z nimi wiąże się ciekawa historia. Zacznijmy jednak od powstania Broadcomu.

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Bartosz Szyma, YouTube @BartekSzyma Bartosz Szyma, YouTube @BartekSzyma

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, publicysta. Prowadzi m.in. kanał YouTube o inwestycjach zagranicznych: @BartekSzyma. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania.

Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie