Chat with us, powered by LiveChat

Grodno wrzuca piąty bieg już na początku roku obrotowego 2021/2022

Skomentuj artykuł
© ronstik - stock.adobe.com

Po rekordowym minionym roku, Grupa Grodno rozpoczęła rok obrotowy 2021/2022 od bardzo mocnych rezultatów finansowych, jak wskazują opublikowane szacunki. Poniżej przyglądamy się bliżej działalności Emitenta, jego strategii i wynikom finansowym.

 

O Spółce

Grupa GRODNO jest dostawcą kompleksowych i unikalnych rozwiązań budynkowych, a także jednym z czołowych dystrybutorów artykułów elektrotechnicznych i oświetleniowych działającym na polskim rynku. Emitent rozwija segment odnawialnych źródeł energii pod kątem instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i stacji ładowania pojazdów. Głównym celem działalności Grupy jest zapewnienie inwestorowi i instalatorowi kompleksowych i efektywnych energetycznie rozwiązań w zakresie każdego rodzaju instalacji do każdego typu obiektu budowlanego. Grupa świadczy usługi w zakresie audytów oraz projektów oświetleniowych i elektrycznych, wykonywania oraz modernizacji instalacji elektrycznych i energetycznych, programowania automatyki budynkowej, jest też dostawcą złożonych rozwiązań dla przemysłu.

 

Działalność Emitenta obejmuje sześć segmentów.

 

  1. Dystrybucja materiałów elektroinstalacyjnych

    Stanowi główny obszar działalności. Sprzedaż odbywa ię poprzez sieć 93 punktów handlowych zlokalizowanych na terenie całej Polski. Emitent posiada centrum magazynowe w Małopolu (woj. mazowieckie). W ofercie znajdują się towary wszystkich znaczących dostawców krajowych i zagranicznych oraz produkty marki włąsnej. Ofertę asortymentową obejmują m.in.: fotowoltaika, oświetlenie, wentyalcja, klimatyzacja, systemy grzewcze, kable i przewody.

  2. Odnawialne źródła energii
    Emitent dostarcza kompleksowe rozwiązania związane z instalacjami fotowoltaicznymi, począwszy od doboru komponentów i projektu instalacji, poprzez dostawę, montaż, przekazanie do zakładu energetyczne, wsparcie w rozliczeniu dotacji, aż po serwis. W 2015 roku Emitent uruchomił segment pomp ciepła. Poza asortymentem, Emitent oferuje pełne doradztwo techniczne w tym obszarze, a audyty energetyczne obejmują również rozwiązania z branży HVAC. 

  3. Oświetlenie
    Poza standardową dystrybucją towarów, Grupa jest dosawcą kompleksowych rozwiazań oświetleniowych. Oferta obejmuje audyty energetyczne (w szczególnośći jeśli chodzi o zmniejszenie zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji), audyt oświetleniowy, inżynieria oświetleniowa (opracowanie projektów oświetleniowych oraz dwrożenie rozwiazań sterowania systemiami oświetleniowymi), a także pozostałe usługi, jak doradztwo, konserwacja, czy usługi gwarancyjne.

  4. Rozwiązania dla przemysłu
    Sprzedaż produktów i usługi doboru asortymentu i doradztwa dla firm produkcyjnychm producentów maszyn i integratorów systemów. Ponadto, Emitent oferuje wsparcie w zakresie wdrożenia nowoczesnych rozwiązań automatyki i elektryki przemysłowej oraz naprawy urządzeń automatyki przemysłowej, elektroniki i energoelektroniki.

  5. Automatyka budowlana
    Segment zabezpieczeń i niskich prądów obejmuje elementy systemów alarmowych, kontroli dostępu, osprzętu systemów zabezpieczeń oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych.

  6. Kable i przewody.

 

Otoczenie rynkowe

Branża dystrybucji artykułów elektrotechnicznych zamknęła 2020 rok z przychodami na poziomie zbliżonym do 2019 roku, jak podaje SHE – Związek Pracodawców Dystrybucji Elektrotechniki. Podsumowano, że wielu uczestników rynku wypracowało niższe przychody rdr. Jednocześnie wynik całej branży wsparty był również podwyżkami cen produktów. Zatem pandemia koronawirusa nie miała bardzo negatywnego wpływu na branżę, jednocześnie nie odnotowano także istotnego, pozytywnego wpływu na biznes. Warto dodać, że branża charakteryzuje się dużym rozdrobnieniem i sporą liczbą mniejszych hurtowni stacjonarnych.

 

Dla fotowoltaiki ostatnie miesiące upływały w oczekiwaniu na kolejną edycję programu wsparcia Mój Prąd. Nabór do kolejnej edycji rozpoczął się 1 lipca 2021 roku. Ostatecznie warunki są takie, jak we wcześniejszych edycjach, jednak kwotę dofinansowania do nowych instalacji fotowoltaicznych obniżono do maksymalnie 3 tys. zł wobec 5 tys. zł wcześniej. Program nie został roszerzony o inne rozwiazania, jak np. dofinansowanie przydomowych magazynów energii. Założenia programu Mój Prąd 3.0 komentowaliśmy na Forum SII.

 

 

Poniżej przyglądamy się strategii i wynikom finansowym Grupy Grodno.

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII Adrian Mackiewicz, główny analityk rynku akcji SII

Posiadacz tytułu CFA i licencji doradcy inwestycyjnego (nr licencji 571). Ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych współpracuje od 2014 roku, obecnie na stanowisku dyrektora działu analiz. Autor licznych komentarzy rynkowych i analiz spółek notowanych na polskiej giełdzie. Prowadzi cykliczne webinary poświęcone analizie spółek z GPW oraz edukacyjny portfel akcyjny. Można go posłuchać w podcaście SII Echa Rynku. Prelegent na konferencjach inwestorskich. Autor wielu materiałów edukacyjnych, artykułów i webinarów, poświęconych zagadnieniom związanym z inwestowaniem i analizowaniem instrumentów finansowych. Zwolennik fundamentalnego podejścia do inwestowania.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie