W piątek, 29 października 2021 roku, na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z zarządem Grupa Azoty w składzie Tomasz Hinc – Prezes Zarządu, Marek Wadowski – Wiceprezes Zarządu, i dr Grzegorz Kądzielawski – Wiceprezes Zarządu. Czat był poświęcony ogłoszonej strategii na lata 2021-2030.
Dywidenda i zadłużenie
Czat rozpoczął się zapytaniem, kiedy można oczekiwać wypłaty dywidendy.
Zgodnie ze Strategią na lata 2021-2030 Grupa Azoty przewiduje wypłatę dywidendy na poziomie min. 40% skonsolidowanego zysku netto po zakończeniu programu inwestycji strategicznych, w szczególności związanych z transformacją energetyczną. Wypłata dywidendy w danym roku będzie uzależniona od sytuacji finansowej i zaktualizowanych potrzeb inwestycyjnych.
Wypłata dywidendy w danym roku będzie uzależniona od sytuacji finansowej i zaktualizowanych potrzeb inwestycyjnych i nie jest wykluczona przed 2030 rokiem – wskazali przedstawiciele Spółki.
Inwestorzy dopytywali o wskaźnik długu netto do wyniku EBITDA, który zgodnie z ogłoszoną strategią miał spaść poniżej 3,0x do 2025 roku.
Podany cel wskaźnika długu netto/EBITDA <3x od 2025 r. uwzględnia definicję zgodną z zapisami umów finansowania Grupy Azoty i nie uwzględnia zadłużenia projektu „Polimery Police”, który jest finansowany w formule project finance bez regresu do Grupy Azoty.
Osiągnięcie wskaźnika dług netto/ebitda <3,0x w 2025 roku zakłada kontynuację realizacji projektu „Polimery Police” w formule spółki wydzielonej – project-finance bez regresu do Grupy Azoty, zatem nie uwzględnia zadłużenia ani EBITDA generowanej przez ten projekt. Wskaźnik ten jest liczony zgodnie z definicją zawartą w umowach finansowania Grupy Azoty – tłumaczył zarząd Grupy Azoty.
Inwestycje
Internauci dopytywali o plany inwestycyjne, również te dotyczące OZE, czy redukcji emisji CO2.
Efekt redukcji emisji dwutlenku węgla w horyzoncie prezentowanej strategii wynosi 11,3% w stosunku do bazowego roku 2020. Aby osiągnąć poziom tej redukcji Grupy planuje ponieść nakłady inwestycyjne w wysokości 2,7 mld zł. Wielkość tych nakładów została oszacowana zgodnie z najlepszą wiedzą i naszym zdaniem jest ona wiarygodna.
Zmienność otoczenia regulacyjnego. Europejski przemysł, nie tylko chemiczny, jest w najbliższych latach uwarunkowany w równym stopniu biznesem i rynkami, jak otoczeniem regulacyjnym. Nasza strategia ESG i nasze opcje rozwojowe, jak energetyka atomowa, zależą od pojawienia się efektywnych regulacji prawnych.
Jesteśmy dużą i zdywersyfikowaną Grupą Kapitałową. Przede wszystkim będziemy analizować globalne i europejskie otoczenie regulacyjne, na dziś niegotowe na przemysłową energetykę atomową o skali lokalnej. Dobór partnera na pewno zakomunikujemy – wyjaśniał zarząd.
Pod kątem planowanych inwestycji w źródła pozyskiwania energii, jeden z uczestników czatu zapytał, jak wygląda obecna struktura segmentu energetycznego Grupy, i jak się moze ona zmienić w przyszłości.
Obecnie 50% energii elektrycznej jest kupowanej z zewnątrz a 50% produkowanej we własnych źródłach wytwórczych węglowych. Struktura zakupu i własnej produkcji będzie ukierunkowane na zwiększenie udziału energii zielonej. W horyzoncie do 2030 roku będziemy poszukiwać możliwości implementacji rozwiązań technologicznych w zakresie bezemisyjnych i odnawialnych źródeł energii, w wyniku czego średni udział OZE w grupowym mixsie energetycznym będzie się kształtować na poziomie 40% – odpowiedział zarząd.
Wyniki finansowe
Inwestorzy pytali o możliwość zwiększenia obrotów Grupy Azoty.
W ramach Strategii Grupa Azoty zakłada wzrost przychodów w perspektywie 2030, wynikający w głównej mierze z efektów realizacji planowanych zamierzeń inwestycyjnych.
Grupa Azoty zakłada wzrost wolumenów poprzez rozszerzenie portfela produktowego nowych produktów wydłużających łańcuch wartości w ramach dotychczasowych segmentów biznesowych oraz nowych (Polyolefiny) – powiedzieli przedstawiciele Grupy Azoty.
Jeden z internautów dopytywał o inwestycję w segment poliofelin.
Zgodnie z założeniami projektowymi, Grupa Azoty Polyolefins S.A. planuje produkcję 437 tys. ton polipropylenu rocznie, zaś przychody zależne będą od cen rynkowych. Długoterminowe mocne i stabilne założenia dla Projektu pozwolą na wypracowanie zysków.
Grupa Azoty Polyolefins S.A. zamierza prowadzić swoje działania handlowe w całej Europie, w dużej mierze jednak koncentrując się na rynku krajowym oraz w krajach zlokalizowanych na obszarze Europy środkowej i wschodniej - tam gdzie spółka zyskuje istotną przewagę logistyczną nad swoją zachodnioeuropejską konkurencją – wytłumaczył zarząd.
Uczestnity czatu byli także zainteresowani planami osiągnięcia marży EBITDA powyżej 16%.
Istotnym elementem wpływającym na osiągnięcie marży EBITDA powyżej 16% jest realizacja programu inwestycyjnego założonego w strategii. Warto pamiętać, że oddanie do eksploatacji projektu Polimery Police będzie pozytywnie wpływało na osiąganą rentowność.
Grupa Azoty w ramach prezentowanej Strategii zakłada wypracowanie i utrzymanie skonsolidowanej marży EBITDA na stabilnym poziomie powyżej 16%, co umożliwi realizację kluczowych projektów inwestycyjnych i rozwój biznesów – odpowiedział zarząd Grupy Azoty.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym zapisem czatu z Grupa Azoty S.A.