O tym, czy warto kupować złoto, wielokrotnie już miałeś okazję się przekonać na łamach naszego serwisu, w tym także w naszym ostatnim raporcie dotyczącym funduszy inwestujących w królewski kruszec. Jeśli jednak wolisz samodzielnie obracać metalami szlachetnymi, to mamy dla Ciebie kilka praktycznych porad, które ułatwią Ci zarówno sprzedawanie, jak i kupowanie złota.
Specyfika handlu złotem
Inwestowanie w metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro, wymaga zupełnie innego podejścia niż w przypadku obrotu tradycyjnymi instrumentami finansowymi. Wynika to z samej ich specyfiki – to fizyczne dobra, które trzeba w jakiś sposób przechowywać. Dlatego też, pomijając kwestie aktywnego handlu złotem na rynku kontraktów terminowych lub kupowanie ETF-ów inwestujących w fizyczne złoto i odzwierciedlających jego ruchy cenowe, inwestor musi fizycznie zakupić kruszec. Najczęściej przybiera on postać wystandaryzowanej i certyfikowanej sztabki lub monety bulionowej, a rzadziej ozdobnej biżuterii.
Kolejną ważną kwestią jest to, po co kupować złoto inwestycyjne – celem może być nie tylko pomnażanie swojego majątku, lecz również zabezpieczenie go przed utratą wartości spowodowanej inflacją. Znacząco zmienia to podejście wielu inwestorów, którzy akceptują zmienność ceny złota i nie przejmują się wahaniami jego kursu.