Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu inwestorskiego z PZU. Dyskutowano m.in. o wynikach, wycenie spółki oraz o covidzie i inflacji

Skomentuj artykuł

We wtorek, 23 listopada br., na stronie internetowej Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych odbył się czat inwestorski z Tomaszem Kulikiem, Członkiem Zarządu PZU oraz PZU Życie. Uczestnicy czatu pytali m.in. o ostatnie wyniki finansowe, perspektywy na przyszłość, o wycenę spółki, czy też wpływ covidu oraz wysokiej inflacji na działalność Grupy,

Inflacja i stopy procentowe

Jedną z najczęściej poruszanych podczas ostatniego czatu kwestii był temat inflacji, a co za tym idzie, także stóp procentowych. Uczestnicy pytali m.in. jaki wpływ na Grupę ma rosnąca inflacja oraz czy ma wpływ na presję płacową w firmie.

 

Tak, z oczywistych względów wpływa na nasz rachunek kosztowy – praktycznie w całej jego rozciągłości – wyjaśniał Tomasz Kulik, Członek Zarządu PZU.

 

Z kolei w odpowiedzi na pytanie, czy inflacja wpływa na presję płacową, Tomasz Kulik dodał, że:

 

Tak dostrzegamy i radzimy sobie tak jak starają sobie radzić inne spółki działające na tym rynku – poprzez stałe podnoszenie efektywności procesów tak aby chociaż częściowo przyrost kosztów spowodowany inflacją w obszarze płac mógł być rekompensowany jeszcze bardziej efektywnie działającymi procesami.

 

Pytano także o potencjalny wpływ rosnących stóp procentowych na działalność Grupy PZU.

 

Jest to czynnik sprzyjający, biorąc pod uwagę strukturę portfela. Rosnące stopy będą sprzyjały osiąganiu wyższych zwrotów na działalności inwestycyjnej, a wyższe marże netto powinny wspierać segment bankowy – tłumaczył członek Zarządu PZU.

 

W kontekście rosnących stóp uczestnicy czatu dopytywali też o to, czy odczuwalny jest już spadek popytu na kredyty hipoteczne w segmencie bankowym.

 

Na chwilę obecną jeszcze tych spadków nie obserwujemy natomiast panuje konsens, że już przy obecnym poziomie stóp sprzedaż kredytów hipotecznych w przyszłym roku spadnie istotnie r/r.

Kurs akcji i wycena spółki

Internauci mieli także pytania dotyczące przyczyn tak gwałtownej przeceny akcji po opublikowanych niedawno wynikach. Pytali się też o to co przedstawiciel zarządu spółki sądzi o bieżącej wycenie rynkowej spółki.

 

Szukając przyczyn słabości akcji PZU należy zwrócić uwagę na zachowanie szerokiego rynku oraz na słabość złotego i ucieczkę inwestorów w stronę dolara. W tym kontekście GPW wyróżniała się negatywnie na tle rynków bazowych, gdzie nastroje pozostawały nieznacznie pozytywne. Napływające wyniki ze spółek również nie uzasadniają takiej skali przeceny. Powyższe pozwala szukać odpowiedzi w dewaluacji złotego i ucieczce zagranicznych inwestorów portfelowych w stronę dolara – odpowiedział Tomasz Kulik

 

Z punktu widzenia fundamentów pozostaje niedoszacowana. Na to samo uwagę zwracają w większości analitycy giełdowi, rekomendując w przeważającej wielkości swoim klientom zakup walorów z wyceną powyżej 40 zł – dodał Tomasz Kulik odnosząc się do wyceny rynkowej spółki.

Koronawirus

Wśród pytań były również te dotyczące wpływu pandemii koronawirusa na działalność spółki. Pytano m.in. jak na działalność spółki wpływa obecna fala covidu.

 

Nie powinno być zaskoczeniem twierdzenie, że wpływa negatywnie. W ciągu trzech kwartałów tego roku wypłaciliśmy ponad 450 mln zł więcej r/r z tytułu świadczeń covidowych – odpowiadał Tomasz Kulik.

 

Z kolei w odpowiedzi na pytanie uczestnika czatu o bilans wpływu na wyniki niższych wypłat z polis komunikacyjnych i wyższych kosztów polis na życie (w okresie poprzedniego szczytu pandemii), Członek Zarządu wyjaśnił, iż

 

Jeżeli mówimy o roku 2020 to suma zjawisk o pozytywnym wpływie na wynik (spadające częstości szkód, ograniczony wzrost kosztów) były mocno pozytywnej i były w stanie przykryć gross zdarzeń związanych z nad-śmiertelnością i problemami w dystrybucji ubezpieczeń. Oczywiście na wszystkim położył się cieniem segment bankowy – rozpoznawaliśmy odpisy i dodatkowe rezerwy co w konsekwencji spowodowało, że cały wynik na poziomie skonsolidowanym pozostał pod dużym negatywnym wpływem zdarzeń COVID’owych.

Perspektywy na przyszłość

Podczas czatu padły także pytania o szanse na dalszy zauważalny wzrost sektora ubezpieczeniowego w Polsce w perspektywie kolejnych 2-3 lat.

 

Absolutnie tak i jest to wprost związane z nadal niską penetracją ubezpieczeń w Polsce oraz bardzo mocno rosnącym makro – odpowiedział przedstawiciel Zarządu.

 

Pytano również o to, który z segmentów działalności spółki wygenerował w 3Q 2021 r. najwyższe marże oraz czy są szanse na utrzymanie tych tendencji w kolejnych kwartałach.

 

Największe marże w ujęciu procentowym zanotował biznes życiowy (po ustąpieniu wysokiej fali COVID, z jaką mierzyliśmy się w Q1/Q2). Dobrze radzi sobie także biznes majątkowy pozakomunikacyjny oraz portfel inwestycyjny. Zauważamy też rosnąca kontrybucję ze strony banków, co przekłada się na doskonałe wyniki za cały 2021 rok – dodał Tomasz Kulik.

 

Pytano też o szanse na utrzymanie w kolejnych kwartałach rentowności Grupy na poziomie zbliżonym do odnotowanego w ostatnim kwartale.

 

Widzę wyzwania – choćby po stronie życiowej i wzbierającej powoli kolejnej fali zachorowań na covid. Spadające marże w ubezpieczeniach komunikacyjnych również mogą przełożyć się na spadki rentowności co z kolei wpłynie na wyniki w całym Q4 – podsumował Tomasz Kulik.

 

Zapoznaj się z pełnym zapisem czatu inwestorskiego ze spółką PZU

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie