Chat with us, powered by LiveChat

Nvidia – gra w zielone

Skomentuj artykuł
Źródło: nvidianews.nvidia.com

Nvidia (NVDA) to spółka z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii, która jest głównie kojarzona jako producent kart graficznych, dziś jednak podmiot ten to jedna z najdynamiczniej rozwijających się spółek technologicznych ostatnich lat. Spółka należy do tzw. teamu zielonych (team czerwonych to rozwiązania oferowane przez AMD Radeon). Rozróżnienie wzięło się z kolorów dominujących w logo poszczególnych producentów, aczkolwiek patrząc na performance Nvidii, skojarzenie z zielenią rynkową (zarówno dolary, jak i wzrosty cen) jest jak najbardziej słuszne.

 

 

Kapitalizacja spółki to 785 miliardów dolarów, zdecydowanie mniej niż analizowany przez nas ostatnio Microsoft czy Alphabet, jednak jest to ogromna spółka i w celu zobrazowania skali użyjemy porównania użytego we wcześniejszych wpisach - kapitalizacja wszystkich spółek notowanych na GPW na dzień 26 listopada przy kursie dolara wynoszącym 4.16 PLN to około 298 miliardów dolarów:

 

Rysunek 1 Porównanie kapitalizacji największych amerykańskich spółek i GPW.

Źródło: usstocks.pl

 

Inwestycja 10k USD w akcje spółki w styczniu 2011 roku, do dzisiaj przyniosłaby zwrot na poziomie 7128% zamieniając zainwestowaną kwotę w 722 771 USD. Przekłada się to na średnioroczny wzrost na poziomie 41.15%.

 

Rysunek 2 Zwrot z inwestycji w akcje Nvidii vs SP500 w okresie styczeń 2011 - październik 2021.

Źródło: portfoliovisualizer.com

 

Tak wysoki zwrot z inwestycji musi się charakteryzować gigantyczną zmiennością, co widać na rysunku poniżej:

 

Rysunek 3 Maksymalne obsunięcie kapitału dla inwestycji w akcje Nvidii vs SP500 w okresie styczeń 2011 - październik 2021.

Źródło: portfoliovisualizer.com | Dane w ujęciu miesięcznym

 

Posiadacz akcji NVDA musiałby się liczyć z dwoma przecenami na poziomie 50% (lata 2011 - 2013 oraz 2018 - 2019). Co więcej, lata 2011 – 2016 to mocny underperformance spółki vs indeks. Spółka zaczęła wypłacać dywidendę w końcówce 2012 roku, ale nie podnosi jej regularnie. Obecnie na wypłaty dla akcjonariuszy spółka przeznacza zaledwie 5.59%, chociaż w roku 2014 DPR1 sięgał 45 %, od tego czasu wskaźnik systematycznie spada (wraz ze spadkiem dynamiki wzrostu dywidendy), natomiast od roku 2018 spółka zaprzestała dalszego podwyższania dywidend:

 

Rysunek 4 Nvidia dywidenda na akcję, % zysku przeznaczany na dywidendę oraz stop dywidendy w latach 2012 – 2021.

Źródło: ycharts

 

Jeżeli chodzi o dynamikę dywidendy w poszczególnych latach, to kształtuje się ona następująco:

 

Rysunek 5 Nvidia: roczna dywidenda i jej dynamika w latach 2017 - 2021.
Źródło: opracowanie własne.

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Bartosz Szyma, YouTube @BartekSzyma Bartosz Szyma, YouTube @BartekSzyma

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, publicysta. Prowadzi m.in. kanał YouTube o inwestycjach zagranicznych: @BartekSzyma. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania.

Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie