2 grudnia na stronie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych miał miejsce czat inwestorski, podczas którego na pytania graczy odpowiadał Artur Wasil, prezes zarządu LW Bogdanka. Tematem dyskusji były wyniki spółki za trzeci kwartał, jednakże zakres omawianych zagadnień był znacznie szerszy. Poruszono m.in. kwestie wpływu otoczenia prawnego dotyczącego ekologii na funkcjonowanie spółki, a także wydobycia, inwestycji, dywidendy czy perspektyw spółki.
Wyniki LW Bogdanka za trzeci kwartał
Odpowiadając na pytania inwestorów dotyczące czynników mających największy wpływ na wyniki spółki w trzecim kwartale 2021 roku, prezes zarządu wskazał na wzrost produkcji i sprzedaży węgla.
- Na rynku brakuje obecnie węgla co pozwala nam maksymalizować produkcję i sprzedaż - mówił Artur Wasil podczas czatu inwestorskiego.
Same rezultaty działalności za ten okres prezes określił jako bardzo dobre.
Na pytania o kwestie wpływu pandemii COVID-19 na funkcjonowanie Bogdanki, w tym ewentualną absencję pracowników, przedstawiciel spółki odpowiedział:
- Wprowadzone w spółce procedury powodują, że sytuacja jest stabilna. Pandemia nie wpływa istotnie na bieżące funkcjonowanie spółki.
Zmiany cen węgla na rynku
- W jaki sposób spółka zabezpiecza się przed gwałtownymi zmianami cen węgla na rynku? - pytał jeden z inwestorów.
- Sprzedaż spółki w zdecydowanej większości oparta jest na kontraktach długoterminowych. Gwałtowne zmiany cen nie wpływają na bieżącą cenę sprzedawanego przez nas węgla, natomiast stanowią benchmark do negocjacji w kolejnym roku/okresie - mówił Artur Wasil.
Według informacji przekazanej podczas czatu, spółka ma kontrakty sięgające ponad 2030 roku, w tym najdłuższy kontrakt do 2036 roku.
Ekologia
Na pytanie, jak zaostrzenie europejskich przepisów związanych z emisją CO2 wpływa na popyt na węgiel prezes opowiedział:
- Na chwilę obecną zapotrzebowanie na energię z węgla jest na tyle duże, że ceny emisji CO2 nie ograniczają popytu.
Poruszano również o ewentualne przygotowania spółki do planowanego w przyszłości zmniejszenia zależności gospodarek od węgla.
- Zgodnie ze Strategią od 2026 rok, spółka zamierza, produkować i sprzedawać również węgiel semi-soft przeznaczony do produkcji koksu. Ponadto rozwijamy działalność spoza podstawowej działalności. Rozwijamy również sprzedaż eksportową - tłumaczył przedstawiciel Bogdanki.
Spółka informowała, że planuje produkować komponenty do elektrowni wiatrowych. Według informacji przekazanej przez prezesa, spółka w tej sprawie jest na etapie rozmów z potencjalnymi partnerami.
- Zaostrzenie polityki w zakresie ochrony środowiska wpłynęło na kształt Polityki Energetycznej Państwa. Zgodnie z założeniami tego dokumentu, zapotrzebowanie na energię z węgla ma stopniowo spadać, co wymuszać będzie redukcję mocy wydobywczych w branży - uzupełnił prezes LW Bogdanka.
W kwestii budowy farmy fotowoltaicznej firma nie wyłoniła wykonawcy w pierwszym postępowaniu przetargowym ze względu na zbyt wysoką cenę, a w listopadzie rozpoczęła kolejną procedurę.
Sprzedaż w Polsce i za granicą
- Sprzedajemy węgiel na Ukrainę i w tym kierunku widzimy dalszą perspektywę. Rynek krajowy ze względu na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego jest jednak dla nas nadal priorytetowy - mówił o kierunkach sprzedaży węgla prezes Bogdanki.
Inwestycje i wydobycie
Zgodnie ze strategią w latach 2021-2025 spółka planuje średnią produkcję na poziomie 9,7 mln ton. Na pytanie o nowe koncesje wydobycia węgla prezes odpowiedział:
- Na chwilę obecną posiadamy wystarczającą bazę zasobową do realizacji założeń strategicznych.
Dodał również, że kluczowym projektem inwestycyjnym Bogdanki w kolejnych latach będzie udostępnienie złoża k-6, k-7 z obecnej infrastruktury dołowej.
Na inwestycje w modernizację maszyn i urządzeń wydobywczych w okresie pierwszych 9 miesięcy roku spółka wydała około 41,7 mln zł.
Dywidenda
Poruszono również kwestię dywidendy, którą ostatni raz Bogdanka wypłaciła w 2019 roku, za rok obrotowy 2018.
- Spółka jak co roku, zgodnie z wiążącymi ją obowiązkami informacyjnymi, o rekomendacji w zakresie wypłaty dywidendy poinformuje raportem bieżącym. Ostateczną decyzję jak zawsze podejmie Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy - mówił Artur Wasil.