Chat with us, powered by LiveChat

INI najniżej od ponad 2 lat. Polscy inwestorzy w kiepskich nastrojach

Skomentuj artykuł

Indeks Nastrojów Inwestorów spada czwarty tydzień z rządu. Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, nastroje polskich graczy są najgorsze od maja 2019 rok.  Tymczasem w USA nastąpiła lekka poprawa nastrojów.

 

Głosuj zalogowany(a) i wygrywaj nagrody książkowe*!

Każdy oddany głos to 5 punktów SII.

(*przed wzięciem udziału w badaniu należy się zalogować, inaczej głos jest anonimowy) 

  

Według najnowszego odczytu, Indeks Nastrojów Inwestorów wskazuje poziom -27,7 pkt.  To aż o 14 pkt. mniej względem danych z poprzedniego tygodnia i jednocześnie czwarty z rzędu rych spadkowy. Zniżka jaką zanotowano na przestrzeni ostatniego miesiąca spowodowała, że indeks znajduje się obecnie na najniższym poziomie od maja 2019 roku. Indeks WIG na przestrzeni tygodnia zanotował natomiast minimalny wzrost (+0,2 procent) i na koniec czwartkowej sesji miał 68 326,80 pkt.

 

Notowania WIG vs sentyment inwestorów

Wykres od 19 maja 2011 roku, sentyment mierzony jako różnica pomiędzy udziałem byków i niedźwiedzi w ogóle ankietowanych 

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

 

W najnowszym badaniu udział niedźwiedzi ponownie wzrósł. Inwestorzy spodziewający się trendu spadkowego stanowią już 51,1 procent badanych (+5,6 p.p. t/t). Więcej o 2,8 p.p. w ujęciu tygodniowym jest inwestorów nastawionych neutralnie, których odsetek wynosi 25,5 procent. Siła byków była natomiast mniejsza. Ich udział wyniósł 23,4 procent po spadku o 8,4 p.p. względem danych z ubiegłego tygodnia.

 

 Sentyment inwestorów i zmiana względem poprzedniego tygodnia

 

Byki

23,4%

Zmiana t/t: -8,4 p.p.

 

 

Neutralni

25,5%

Zmiana t/t: +2,8 p.p.

 

 

Niedźwiedzie

51,1%

Zmiana t/t: +5,6 p.p.

 

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 02.12-09.12.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

 

USA

 

Według danych AAII, na przestrzeni tygodnia nastroje amerykańskich inwestorów uległy lekkiej poprawie. Udział byków wzrósl o 3 p.p. t/t, a udział niedźwiedzi zmalał o 11,9 p.p. t/t. Stanowią oni odpowiednio 29,7 procent oraz 30,5 procent. Siły obu stronnictw są zatem zbliżone. Zauważalnie więcej jest inwestorów nastawionyh neutralnie. Ich odsetek sięga 39,8 procent (+8,8 p.p. t/t). 

 

Sentiment Survey

Dane zebrano podczas badania przeprowadzonego w dniach 01.12.2021 - 08.12.2021. Odczyty mogą się nie sumować do 100% ze względu na zaokrąglenia.

Źródło: AAII

 

Wskaźnik Fear & Gread w stosunku do danych z ubiegłego tygodnia pokzuje lekką poprawę nastrojów, jednakże nadal wśród amerykańskich graczy przeważa strach. Według stanu na dzień 9 grudnia, ma on wartość 33 pkt., natomiast tydzień wcześniej było to 25 pkt. wskazujące na ekstremalny strach. Dla porównania, jeszcze miesiąc temu wskaźnik ten notował 86 pkt.

 

Fear & Greed Index

Źródło: https://money.cnn.com/

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie