Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut. JanoGra analizuje dziś DAX, SP500, NASDAQ, NIKKEI, WIG, WIG20, sWIG80, mWIG40, złoto, miedź, ropa, euro/usd, eur/pln, usd/pln, bitcoin.
Zobacz także:
-
Techniczny przegląd branżowy: Co dalej z notowaniami akcji firm energetycznych?
- Spółka tygodnia: The Farm 51 – dynamiczne odbicie od wsparcia. Czy jest szansa na dalsze wzrosty??
-
Inflacyjny koszmar wciąż trwa. 2022 r. będzie jeszcze gorszy niz 2021 r.
-
Zapis webinaru analitycznego „Plus 100%” – Analiza rynku i spółek z GPW/NC (5.01.2022)
S&P 500
Indeks S&P 500 pozostaje w długoterminowym trendzie wzrostowym. Po osiągnięciu rekordowych poziomów rozpoczęła się korekta dla ostatniej fali wzrostowej. Scenariusz ten potwierdził układ oscylatorów gdzie linie MACD przecięły się od góry, zaś RSI zawróciło i znajduje się lekko poniżej centralnej części swojego kanału. Dodatkowo ostatnie wolumeny podażowe posiadają wysokie słupki (czerwona strzałka), co dodatkowo potwierdza krótkoterminowy, niedźwiedzi charakter omawianego indeksu. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na średnią MA50, bowiem broni ona w tej chwili indeks przed dalszymi spadkami, działając jako wsparcie. W przypadku jej przebicia, kurs powinien respektować średnią dwa razy dłużą MA100, która ulokowana jest obecnie na poziomie 4562 pkt. i broniła kursu, a także trendu wzrostowego wielokrotnie w ujęciu historycznym. Wsparcia należy się spodziewać na poziomie 4630 pkt., a niżej 4548 pkt. W przypadku zakończenia korekty pierwszymi oporami są tu poziomy: 4745 pkt., a następnie 4818 pkt. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na delikatną zmianę kąta nachylenia trendu wzrostowego. Kąt ten delikatnie słabnie co może to wskazywać na np. zbliżającą się krótkoterminową konsolidację.
S&P 500 – analiza wykresu |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |
NASDAQ
Indeks technologiczny Nasdaq w ubiegłym tygodniu korygował. Przełamana została średnia MA50, co zostało odebrane bardzo negatywnie przez rynek. Na wykresie wyrysowała się długa, spadkowa świeca. Kurs póki co broni lokalnego wsparcia na poziomie 15546 pkt. od którego odbijał już dwa razy w ostatnim czasie. Warto zwrócić uwagę także na układ średniej MA100. Dwie ostatnie świece ubiegłego tygodnia są przecięte przez tą średnią i jeśli nie obroniłaby się zarówno wspomniana średnia, jak i także poniżej ulokowany poziom wsparcia 15546 pkt., to scenariusz negatywny nasiliłby się. Jednocześnie obserwujemy próbę wybicia linii trendu wzrostowego (przerywana niebieska). Najbliższe sesje będą tu zatem kluczowe. W scenariuszu negatywnym istotnego wsparcia należy oczekiwać dopiero na poziomie 14387 pkt. i niżej 14076 pkt. Niżej znajduje się tu także średnia MA200, która w Stanach jest dość mocno respektowana. Przypuszczalnie popyt mógłby na nią zareagować jako wsparcie.
NASDAQ – analiza wykresu |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |
NIKKEI
Nikkei wciąż pozostaje w omawianym w tamtym tygodniu setupie. Będąc w konsolidacji w formie trendu bocznego kurs Nikkei przeszedł do konsolidowania się w formacji trójkąta. Obecnie potwierdzonych jest pięć stycznych punktów trójkąta. W związku z powyższym należy spodziewać się w niedługim czasie rozwiązania w którąś ze stron. Na korzyść podaży warto zwrócić uwagę na długości świec podażowych. Świece popytowe są znacznie mniej zdecydowane. Za tym scenariuszem przemawia także oscylator MACD, który zbliża się do przecięcia od góry. Również charakter oscylatora RSI obrazuje spadek siły względnej, co przemawia za scenariuszem wybicia dołem. Wsparcia należy upatrywać wówczas na poziomie 26946 pkt., a następnie 24104 pkt. W przypadku rozwiązania na korzyść strony kupującej pierwszym mocnym ograniczeniem będzie poziom 30734 pkt. co utrzymałoby konsolidację.
NIKKEI – analiza wykresu |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |
DAX
Niemiecki indeks DAX ubiegły tydzień kontynuował wzrosty. Kluczowym oporem dla ostatniej fali wzrostowej rozpoczętej 20 grudnia okazał się wspomniany w poprzednim tygodniu poziom 16294 pkt. Kurs czterdziestu największych niemieckich spółek odbił od oporu i rozpoczęła się krótkoterminowa korekta spadkowa. W scenariuszu średnioterminowym DAX dalej pozostaje w konsolidacji, w formacji trójkąta rozszerzającego się. Formacja taka w teorii analizy technicznej jest uznawana za negatywną. Pierwszym istotnym poziomem wsparcia dla fali korekcyjnej jest tu poziom 15807 pkt. Przebicie w dół będzie sygnałem negatywnym, co dodatkowo wzmocniłoby szanse niedźwiedzi na podążanie w kierunku kolejnych wsparć którymi są poziomy 15310 pkt., 15070 pkt. oraz 14823 pkt. Za scenariuszem przeceny przemawiają także oscylatory. MACD ułożone jest w górnej pozycji. Linie sygnalna oraz MACD dążą do przecięcia, zaś słupki histogramy oscylatora maleją. RSI zawróciło w kierunku środka swojego kanału. Jeśli jednak stronie kupującej udałoby się obronić wsparcie i ruszyć w kierunku dalszych wzrostów, to pierwszym poziomem oporu jest tu ostatni szczyt ulokowany na poziomie 16294 pkt.
DAX – analiza wykresu |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |