Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy techniczny przegląd rynkowy (17.01.2022)

Skomentuj artykuł

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut.  Tradycyjnie, dziś analityk wziął na warsztat DAX, SP500, NASDAQ, NIKKEI, WIG, WIG20, sWIG80, mWIG40, złoto, miedź, ropa, euro/usd, eur/pln, usd/pln, bitcoin.

 

Zobacz także:

S&P500

Indeks S&P500 pozostał w konsolidacji. Broniło się w ostatnim czasie wsparcie okolic 4630 pkt. wynikające z dołka z 10 października. Kurs znalazł się poniżej średniej MA50, a pozostająca poniżej średnia MA100 wciąż działa tu jako wsparcie. Scenariuszem pozytywnym byłoby odbicie od wsparcia i podążanie kursu w kierunku oporów, gdzie pierwszego należy się spodziewać w okolicach 4745 pkt. Zaś następnym istotnym poziomem oporu jest 4821 pkt. W przypadku wybicia w dół wsparcia 4630 pkt, kolejnym możliwym wsparciem będzie tu 4546 pkt. Przebicie tego poziomu w dół będzie tu negatywnym scenariuszem, gdyż doszłoby do wybicia dołem konsolidacji, a co za tym idzie mógłby rozpocząć się trend spadkowy.

 

S&P 500 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

NASDAQ

Znacznie gorzej ubiegły tydzień zakończył indeks spółek technologicznych Nasdaq. Została wybita linia trendu, która towarzyszyła indeksowi od września 2020 roku. Piątkowa świeca była świecą wzrostową, którą strona kupująca próbowała „wyciągnąć” indeks w kierunku powrotu do konsolidacji. Przebicie w dół wsparcia na poziomie 15546 pkt. na którym aktualnie znajdują się notowania będzie tu sygnałem negatywnym. Poniżej znajduje się średnia MA200, która stanowi ostatni bastion dla byków. Jeśli nie dojdzie do obrony średniej i kurs przebije ją w dół, to wzrośnie przewaga niedźwiedzi ze scenariuszem dojścia do niższych wsparć w okolicach 14387 pkt., a ewentualnie niżej do 14076 pkt. będzie jeszcze bardziej prawdopodobna. Taki scenariusz mógłby być zwiastunem odwrócenia trendu. Bykom mogą natomiast pomóc wskazania oscylatorów, które znajdują się w dolnych poziomach, dążąc do tzw. „wyprzedania”.

 

NASDAQ – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

NIKKEI 

Bez zmian pozostaje sytuacja na Nikkei. Indeks porusza się w trendzie bocznym, a od sierpnia 2021 roku utworzyła się konsolidacja w formie trójkąta. Na sesji piątkowej spadek został zakończony świecą „młot”, która jeśli będzie potwierdzona kolejną świecą wzrostową, może dać tu nieznaczne odbicie w tym tygodniu. Jeśli natomiast okaże się, że strona podażowa będzie mocno napierała w związku z tym, że kurs znajduje się na dolnym ograniczeniu trójkąta, to może dojść wówczas do wybicia trójkąta dołem. Scenariusz ten byłby negatywny, a pierwszego poziomu wsparcia można oczekiwać w okolicach 26946 pkt. Niżej istotny poziom wsparcia znajduje się dopiero w okolicach 24104 pkt. W przypadku jednak gdyby doszło do istotnych wzrostów i wybicia trójkąta górą pierwszym poziomem oporu będą tu dwa ostatnie szczyty na poziomach 29388 pkt. i 29906 pkt. Wyżej zaś znajduje się górne ograniczenie konsolidacji ulokowane na poziomie 30734 pkt.

 

NIKKEI – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie